Denník N

Morzeovka v reklame a zen na motorke

Elektromobilita, Tesla, vodíkový pohon. To sú témy, o ktorých sa v rámci mobility teraz často diskutuje. Nič z toho nenájdete v mojom výbere troch top kampaní z oblasti auto-moto.

Tajomná reklama na značku .— . . .–.

Nie som zástanca kladenia prekážok medzi reklamou a jej konzumentom. V prípade kampane od od Publicis Groupe UAE pre značku Jeep ide o snahu vtiahnuť svoju cieľovku do hry „prelož si hedlajn“, čo je celkom ašpiratívna vec. V kampani totiž použili namiesto sloganov iba bodky a čiarky.

To, že ide o morzeovku si musí domyslieť každý sám. Ako povedal Tuki Ghiassi, kreatívny riaditeľ autorskej agentúry “Pre cieľovku, ktorá miluje výzvy k akcii je to, že reklama k ničomu nevyzýva (a ani nič nevysvetľuje ani neponúka riešenie, poznámka autora) tou najvačšou výzvou.” Ak sa chcete pohrať kliknite na www.jeeplifeiscalling.com a preložte si bodky a čiarky. Pre netrpezlivých odhalenie tu aha.

Tento kreatívny prístup niektorí teoretici označujú ako “aktiváciu”. jej podstatou je, že pre konzmentov reklamy pripravíte nejaký test, alebo hru, čím ich vtiahnete do deja. V tomto prípade som si však nie úplne istý tým, že ich táto tajomná reklama naozaj prinútila urobiť niečo iné, ako prelistovať na ďalši stranu v časopise, v ktorom bola uverejnená.

Nešoférujte keď pijete (a naopak)

Miliónkrát prevarenú tému, ktorou atomobilky podčiarkujú svoje spoločensky zodpovedné nastavenie, sa agentúre ARENA by Havas podarilo uchopiť veľmi čistým a jednoznačným spôsobom. Pre Hyundai v Peru pripravili sériu vizuálov, ktoré spĺňajú všetky reklamné poučky: jasná vizuualizácia témy (pohár alkoholu a skreslené vnímanie) a krátky, dvojslovný headline. Tak sa tvoria reklamy, ktoré chceš mať v portfóliu:

Motorka ako čistič mozgu

Droga5 je jedna z mojich najobľúbenejších agentúr na svete, no napriek tomu viem byť objektívny a neváham preto napísať, že ich kampaň pre Harley Davidson patrí medzi to najlepšie čo pre túto značku vzniklo. Teória Design for all 5 Sences, s ktorou prišiel dizajnér Jinsop Lee hovorí, že ak vnímate udalosť, dej, jav, či človeka viacerými zmyslami, zážitok je intenzívnejší (veď logicky,) a zapamätáte si ho viac. A najzásadnejší rozdiel medzi jazdou v aute a na motorke je, že narozdiel od auta vnímate viac zvuky, vizuálny vnem je silnejší, cítite vôňu motora či vietor – zapájate teda zrak, sluch, čuch a svojím spôsobom aj hmat, resp. celé telo.

Pozrite si aj druhý, trochu inak uchopený spot:

Inak ak by ste chceli takéto veci robiť, dáme vám priestor v našej agentúre Slovák & Friends. Práve hľadáme kreatívneho riaditeľa alebo riaditeľku. Ak vás zaujímajú dobré (alebo aj zlé) reklamy zo sveta či Slovenska, pridajte sa do mojej skupiny Pán Slovák vie čo-to o reklame a neváha vás to naučiť na Facebooku. A/alebo si pozrite aj moje staršie blogposty na tému komunikácie a reklamy.

Teraz najčítanejšie

Róbert Slovák

Dvadsať rokov sa venujem reklame a komunikácii. Bol som prezident Art Directors Clubu a Klubu reklamných agentúr Slovenska, som člen Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu a spoluzakladateľ ždruženia Ľudia z marketingu. Nedávno som vydal knihu Viac ako reklama. Bol som spoluiniciátor Výzvy k ľudskosti, pod záštitou prezidenta Andreja Kisku som založil medzinárodnú databázu charitatívnych kampaní GOODEAS.org. Po komédii o neexistujúcom filme s názvom Prvý slovenský horor dokončujem smutnú komédiu o nezmysle života a smrti La Dolce Morte. Ak vás zaujíma na čom pracujem, pozrite www.slovakandfriends.agency