Denník N

Ceny ropy majú otvorenú cestu k ďalšiemu rastu

Ani silnejšie navýšenie ťažby ropy, ktorú nedávno schválil OPEC+, pravdepodobne nezastaví zdražovanie ceny ropy.

Aj keď vyspelé štáty smerujú k uhlíkovo neutrálnej ekonomike, a tým pádom výraznej redukcii až vyradeniu fosílnych palív, ropa je dnes vzhľadom na jej široké využitie v každodennom živote stále energetickým zdrojom. Okrem palív a vykurovania sa využíva vo voskoch, mazadlách, asfalte a iných petrochemikáliách, ktoré sa potom používajú pri výrobe predmetov dennej spotreby ako plasty či oblečenie.

Ceny ropy ovplyvňuje  päť najväčších krajín: USA, Rusko, Saudská Arábia, Kanada a Irak. Tieto krajiny sa podieľajú približne na polovici svetovej dennej produkcie, ktorá predstavuje 92,65 milióna barelov denne. Bez ohľadu na to, aké množstvá ropy produkujú krajiny mimo prvej päťky, ich dopad na základnú cenu ropy Brent alebo WTI je minimálny. A práve politika Organizácie štátov vyvážajúcich ropu (OPEC) vo formáte OPEC+ (s Ruskom) je priamo podpísaná pod tým, že cena ropy v posledných mesiacoch kontinuálne rastie. A podľa pravdepodobného vývoja v ďalšom období v raste bude pokračovať.

CapitalPanda-Perić-5 krajín ktoré najviac ovplyvňujú cenu ropy5 najväčších producentov ropy (zdroj:BCM / worldpopulationreview.com)

Rusko-ukrajinská vojna a vplyv na ceny ropy

Fakt, že ruský útok na Ukrajinu prekvapil ekonómov, dokumentuje vyjadrenie Macieja Kolaczkowského, manažéra pre ropný a plynárenský priemysel z platformy Svetového ekonomického fóra pre energetiku, materiály a infraštruktúru. Ten v polovici februára 2022, v čase, keď sa cena ropy blížila k 100 USD, na otázku o kľúčových faktoroch určujúcich cenu ropy uviedol, že „nikto nemá krištáľovú guľu“.

Ceny ropy v dôsledku udalostí na Ukrajine prudko narástli a začiatkom marca cena ropy Brent prekročila 130 USD za barel. V USA vtedy dosiahla priemerná cena benzínu nové historické maximum 4,331 USD za galón, čo bol medzimesačne nárast o plus 15 %. V Európe rovnako ceny lámu rekordy.

CapitalPanda-Perić-Cena ropy narástla v roku 2022 už o 30 percentVýkonnosť ropy WTI v roku 2022 (zdroj: Trading View)

OPEC nechce osobitne zvýšiť ťažbu

Formát OPEC+ sa stretol úvodom júna a aj keď pôvodne nechcel meniť doterajšiu stratégiu mesačného zvyšovania ťažby len o 432-tisíc barelov denne, nakoniec sa má do júla zvýšiť denná  produkcia o 2,1 milióna barelov. Skupina tak síce zvyšuje ťažbu, ale stále nedostatočne. Nehovoriac o tom, že prepad predaja ruskej ťažby z úrovne pred inváziou na Ukrajinu viedol k výraznému zhoršeniu situácie na svetových trhoch s ropou.

Dovoz ropy z Ruska sa v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov postupne zastaví. Kým ropa prepravovaná ropovodmi zatiaľ ostáva bez sankcií, aby Maďarsko vôbec podporilo 6. sankčný balík EÚ, ostatné krajiny EÚ s vysokým nákupom ruskej ropy budú musieť výrazne meniť zdroje. Všetky oči sa teraz sústreďujú na dohodu, ktorú by Maďarsko a Slovensko mali dosiahnuť s Chorvátskom o preprave ropy z neruských zdrojov cez svoj ropovod. Celkovo do konca roka EÚ postupne ukončí 90 % nákupov ruskej ropy, čím zasadí ruskému energetickému priemyslu zničujúci úder.

Ceny budú rásť, a to aj v dôsledku možného oslabenia dolára

Ako vidíme na grafe s výkonnosťou ropy WTI v tomto roku, ceny ropy sa dostali nad zónu odolnosti a smerujú k 120 USD za barel. Pod obvyklú vysokú volatilitu cien ropy WTI sa podpísal konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou, ako aj stále viditeľné dôsledky pandémie COVID-19. Riešenia globálnych problémov alebo aspoň náznaky riešení by mohli podporiť zníženie volatility a následne spomalenie rastu cien ropy.

Dovtedy budú podľa našej technickej analýzy ceny pravdepodobne pokračovať v raste. Silný dolár zrejme nebude môcť posilňovať donekonečna a jeho oslabenie v dôsledku prísnejšej menovej politiky ECB by mohlo cenu ropy posunúť ešte viac nad 120 až 130 USD za barel.

CapitalPanda-Perić-Ropa má voľný priestor pre rastVýkonnosť ropy WTI od februára 2022 (zdroj: Trading View)

Ako ukazuje graf vývoja cien od februára, po tom, čo cena ropy už dvakrát otestovala takzvanú “predinváznu” zónu rezistencie, nastolila vzostupný trend s vyššími maximami aj minimami. Cena otestovala tzv. “poinváznu” zónu rezistencie, prelomila ju a táto sa teraz pravdepodobne stala novou, vyššou zónou podpory. Ak sa táto cenová úroveň ropy udrží, mohli by sme byť svedkami opätovného testovania novej hranice 127-128 dolárov za barel. A odtiaľ je už len kúsok k dosiahnutiu nových rekordných cen ropy.

 

 

Teraz najčítanejšie

Jozo_Peric_CapitalPanda

Jozo Peric

Vyštudoval som Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. Od roku 2015 sa profesionálne venujem obchodom na kapitálových trhoch. Od roku 2019 pôsobím ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venujem sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov.