Denník N

A. Moore: Bažináč (Komiksový denník 7/2022)

„Celý ustaraný sedí a spí. A sní. Je to sen o někom z masa, ne z listoví. O vyděšeném muži. Muži v peci. Aleku Hollandovi. Slyší burácení výbuchů. Slyší to děsné syčení, bublání a bouchání. Je hořící loutkou bez vodicích provázku, žene ho to dopředu, klopýtá plameny jako nějaký katolický mučedník.

A křičí… a padá… a probouzí se. A bleskne mu hlavou: Cože to přichází s podzimem? A náhle ví: Je to strach.“

Napůl člověk, napůl kytka — takto som odpovedal svojej pani manželke na otázku, kto že je ten Bažináč. Aj keď to nesedí úplne presne, dvojmetrový zelený obor tvorený koreňmi, listami a konármi naozaj na prvý pohľad pripomína mix flóry a humanoida, enta a človeka. A za jeho popularitou nestojí nik menší než legendárny Alan Moore.

Na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov si vyčerpaný americký komiks vypožičal z Británie viacerých scenáristov — okrem iných aj práve tohto zamračeného bradatého exota rýpajúceho sa v histórii, klasickej literatúre a okultizme. Ešte pred tým, než napísal kultových Strážcov, oživil Bažináča — postavu vedca Aleka Hollanda, ktorý sa vďaka skazenému experimentu v laboratóriu zmení na chodiacu záhradku.

Jeho príbeh síce čiastočne pracuje s klasickými dobovými antagonistami (ak má hrdina schopnosti spojené s rastlinami, tak ich musí mať aj záporák), ale Moore už v tomto svojom rannom scenári pridáva ďalšie a ďalšie roviny nezvyčajné pre mainstreamový komiks — poéziu, hĺbanie nad prírodou a nejednoznačnosť postáv.

Najsilnejším motívom tohto prvého zväzku sa ale stáva Bažináčovo hľadanie seba samého. Som človek, alebo rastlina; netvor alebo ľudská bytosť? Vidieť hlavnú postavu zvierať v náručí svoju vlastnú kostru bolo celkom dojímavé. Hamletovské a dojímavé. Nebojte sa však; dôjde aj na bitky s monštrami, záchranu krásnej ženy a vizuálne citovanie starých hororových filmov.

Kresba Stephena Bisetta je už dosť zastaraná, rovnako aj prudko krikľavé farby Tatjany Wood. Formy panelov však hravo experimentujú a to hlavné — príbeh a scenár — funguje aj po tých rokoch výborne. Tak, ako aj pri starších filmoch, v ktorých už triky síce nespĺňajú súčasné štandardy, ale postavy majú ešte stále čo povedať a nespoliehajú sa len na prchavé lacné pozlátka.

Komiksová klasika.

A. Moore: Bažináč
BB/art, 2016
232 strán
*
85 %

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.