Denník N

Nechať cielene nakaziť dieťa ovčími kiahňami nie je dobrý nápad

ovcie kiahne

Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivým vírusovým ochorením a jeho šíreniu sa darí najmä v detských kolektívoch.

Hoci v mnohých rodičoch vzbudzujú ovčie kiahne obavy, vo väčšine prípadov má toto vírusové ochorenie nekomplikovaný priebeh. Sú však aj rodičia, ktorí nechajú svoje dieťa schválne nakaziť pod heslom „aby to už malo za sebou“. Cielenú návštevu nakazeného dieťaťa však odborníci neodporúčajú.

Vyhnúť sa nákaze ovčích kiahní je možné iba veľmi ťažko. Vírus sa prenáša kvapôčkovou infekciou alebo priamym telesným kontaktom. Vôbec preto neprekvapí, že ovčie kiahne sa vyskytujú najmä v detskom veku, približne od 3 do 12 rokov. V detských kolektívoch sa vírus šíri veľmi ľahko a po nakazení na seba prvé príznaky nenechajú dlho čakať. Typické vyrážky, ospalosť či horúčka sú len niektoré zo symptómov ovčích kiahní, ktoré nie náhodou sú označované za „detskú chorobu“.

Kiahňové párty radšej vynechajte

Zázračná tabletka, ktorá by na ovčie kiahne pomohla dodnes neexistuje. Liečba je preto najmä symptomatická, pričom je veľmi žiadúce, aby nedošlo k sekundárnej infekcii cez prasknuté vyrážky. Pre zdravé dieťa nepredstavujú ovčie kiahne veľké riziko, no napriek tomu, nikdy nie je vopred možné s istotou vylúčiť prípadné komplikácie v podobe zápalu pľúc, pečene či dokonca poškodenia vnútorných orgánov.

ovcie kiahne dievcatko
Ovčie kiehne (zdroj: envato.elements)

Výskyt konkrétnych symptómov či ich intenzitu nie je možné vopred spoľahlivo predpokladať. Z tohto dôvodu by preto odborníci neodporúčajú cielené nakazenie dieťaťa tým, že ho pustia k inému chorému dieťaťu.

Kto by mal pri téme ovčích kiahní spozornieť? Veľké riziko predstavuje toto ochorenie pre deti mladšie ako jeden rok, deti s oslabenou imunitou a inými zdravotnými problémami, pre dospelých, ktorí toto ochorenie neprekonali a tehotné ženy. V týchto prípadoch je možné jednoznačne odporučiť očkovanie, ktoré výrazne eliminuje riziko komplikovaného priebehu ovčích kiahní.

Teraz najčítanejšie

etabletka logo

eTabletka

eTabletka online lekáreň

Sme Heuréka SHOP ROKU 2022 v kategórii Zdravie. V našej online lekárni nájdete širokú ponuku liekov, vitamínov, zdravej výživy, doplnkov stravy, kozmetiky a veterinárnych produktov s rýchlym doručením. Venujeme sa poradenstvu k výberu produktov a odborným článkom o zdraví dospelých i detí. Poskytujeme online rezerváciu liekov na predpis eRecept a v našich kluboch nájdete rady, tipy a rozšírený sortiment z oblastí Celiakie, Inkontinencie, Dentálneho zdravia a Detského sveta. Vaša etabletka.sk

Tento blog je platený.