Denník N

Euro patrí medzi top obľúbené meny, jeho pozíciu oslabuje aj váhanie ECB

Spoločná európska mena posledné mesiace oslabuje. Kvôli spomaleniu ekonomiky sú jeho vyhliadky neisté.

Európska únia bola vytvorená s cieľom dosiahnuť v regióne prosperitu, bezpečnosť a vzájomnú spoluprácu medzi jednotlivými štátmi. Dlhé roky sa jej darilo dosahovať všetky ušľachtilé ciele, avšak dnes vidíme zhoršujúcu sa situáciu. Nielenže spolok opustil významný člen, Veľká Británia, ale značný vplyv mala na vývoj aj pandémia koronavírusu a v neposlednom rade práve prebiehajúca vojna v tesnej blízkosti hraníc EÚ. Únia nielenže stagnuje ale má aj ťažkosti bojovať práve s enormnou infláciou a klesajúcou hodnotou eura.

Euro na druhom mieste

Jedna z najobľúbenejších mien pre obchodovanie na Forexe je práve euro resp. je to druhá najobchodovanejšia mena po americkom dolári. Euro má svoju tradíciu a je uznávaný vo väčšine európskych štátov, okrem toho je naviazané aj na africké štáty kvôli stabilizácii výmenných kurzov. Euro je zaujímavé pre mnohých obchodníkov. V minulosti sme mohli vidieť, že politické udalosti v rámci eurozóny viedli k väčším objemom obchodov s eurom. Ide hlavne o krajiny, ktoré zaznamenali dramatický pokles miestnych úrokových sadzieb v čase vzniku eura, ako napríklad Grécko, či Taliansko.

Zavedenie jednotnej meny pre európske krajiny má veľké množstvo výhod, obchod sa optimalizoval, menové riziko pri cezhraničným investíciách sa odstránilo pre členov s rovnakou menou, tým pádom prichádza aj nový kapitál, ktorý zvyšuje ekonomickú úroveň. Vďaka euru môžu investori napríklad z Nemecka a Holandska využiť nižšie úrokové sadzby a požičiavať finančný kapitál firmám v iných krajinách eurozóny bez menového rizika.

Blížiaca sa parita

Dnes sme sa ocitli v inej situácii. Mnohí sa zamýšľajú nad smerom akým sa uberie hodnota meny, pretože celý región sa ocitol v neľahkej situácii. S vojenským konfliktom prišla energetická hrozba a zvyšujúca sa inflácia. Stredná trieda sa v Európe začína vytrácať, a tí najmenej príjmoví sa ocitnú na pokraji chudoby. Samozrejme, tento stav má vplyv aj na hodnotu eura, v Európe hrozí stagflácia a odborníci polemizujú o vývoji meny. Podľa nového prieskumu MLIV Pulse môže hodnota eura skončiť na úrovni dolára. Až 60 % respondentov sa vyjadrilo, že euro vstúpi do fázy parity, pričom malá väčšina z viac ako 400 účastníkov prieskumu tipuje, že sa potom vráti na hodnotu 1,15 dolára. V dnešných dňoch sa euro obchoduje cca na úrovni 1,07 voči doláru.

ProfitLevel-Žárska-Euro rekordne oslabiloVývoj menového páru EUR/USD za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing.com)

Neistá budúcnosť

Nad Eurozónou visí obrovský otáznik. Vysoká inflácia, rastúce ceny a spomalenie hospodárskeho rastu môže ešte tento rok priniesť negatívny vplyv na európsku menu. Hospodársky rast v EÚ dosiahol za prvý kvartál iba 0,2 %, produkcia fabrík a nové objednávky klesli, podnikatelia čelia vysokým nákladom a ich dôvera sa vytráca. Momentálne zostáva úroveň eura slabšia, keďže inflácia je v eurozóne na rekordnej úrovni a tlak na Európsku centrálnu banku je citeľný. Tá sa snaží bojovať proti recesii a uberá sa cestou obmedzovania vysokých cien pomalým navyšovaním úrokových sadzieb počas roka 2022. Uvidíme, či sa jej v najbližšej dobe podarí aspoň spomaliť rast cien, aj keď momentálne svoju úlohu nezvláda.

 

Teraz najčítanejšie

ProfitLevel_Lucia Zarska

Lucia Zarska

Som spoluzakladateľkou webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pro každého, stačí len vedieť ako na to. Aj preto som sa rozhodla v oblasti finančných trhov nasmerovať svoje ďalšie kroky na pozíciu analytičky. V pozícii hlavnej analytičky brokerskej spoločnosti ProfitLevel sa teraz venujem tejto téme podrobnejšie. Zároveň sa snažím pokračovať v písaní odborných textov o kapitálových trhoch do médií a na blogy. https://www.linkedin.com/in/lucia-%C5%BE%C3%A1rska-356b40b2/