Denník N

Zdravotná starostlivosť v Holandsku a na Slovensku

Zdravotná starostlivosť v Holandsku a na Slovensku

Ako dieťa som v 70-rokoch vyrastala na antibiotikách, tak ako väčšina detí z mojej generácie. Bol to v tej dobe osvedčený spôsob ako predísť komplikáciám a dieťa rýchlo uzdraviť z každého prechladnutia. Pochádzam z lekárskej rodiny, takže nebol problem predpísať akékoľvek lieky a na čokoľvek. Taktiež prednostne ísť k odbornému lekárovi, nečakať v čakárňach, keďže väčšina našich známych boli lekári. Nebola som výnimkou, každý z nás mal jednoducho známych doktorov, ktorí pre naše zdravie spravili všetko.

Holandský prístup by zrejme prekvapil väčšinu Slovákov

Ked som sa ako 24-ročná absolventka Vysokej školy ekonomickej po 3 ročnej známosti vydala a presťahovala do Amsterdamu, veľmi dobre si ešte pamätám môj prvý kontakt s holandským domácim lekárom. Zavolala som mu kvôli chrípke, lebo som mala uz 3 dni vysokú teplotu a očakávala som, že mi predpíše antibiotiká ako som bola zvyknutá. Po pár kontrolných otázkach cez telefón mi však povedal:“ Choď sa poprechádzať po parku, nadýchajte sa čerstvého vzduchu a prejde ti to”. To bolo všetko. Neverila som vlastným ušiam. Do akej krajiny som sa to dostala, však to je hotová vražda….. Ale urobila som čo mi kázal a naozaj, o 2 dni neskôr som úplne vyzdravela. Podobných rozdielnych prístupov v Holandskom zdravotníctve som zažila a zažívam ešte stále často, pretože princípy holandského zdravotníctva sú založené na iných normách ako na Slovensku, aj keď v obidvoch krajinách ide o zdravie ľudí. V Holandsku sa napriklad pacienti nikdy nedostanu priamo k specialistovi, musite byť doporučený svojim domácim lekárom, ktorý Vás osobne pozná, navštívi Vás aj doma ak treba a ak posúdi že potrebujete odborníka, pošle Vás do nemocnice. Napríklad moja dcéra sa narodila doma, bez prítomnosti gynekológa, čo je tu bežné, pretože bez špecifickej diagnózy na to nie je dôvod. Všetko monitoruje od začiatku tehotenstva špeciálne vyškolená zdravotníčka, ktorá má svoju prax a vykonáva tehotenskú a pôrodnícku starostlivosť od začiatku až do konca. Moju dcéru prehliadol detský lekár až v školskom veku, skôr na to našťastie nebol dôvod, pretoze jej rast a rozvoj ako po fyzickej, tak aj mentálnej stránke pravidelne  monitorovali na to špecializované zdravotníčky v detských centrách, zariadených v každej obci.

Keďže som sa už po troch platenych mesiacoch po pôrode, ako každá iná žena v Holandsku, vrátila do práce,  pokracovala som naďalej vo svojej pôvodnej funkcii. Pracovala som vtedy ako daňová poradkyňa v nadnárodnej audítorskej firme Ernst & Young, kde som robila daňové poradenstvo súkromným osobám a malým firmám. Ako daňová poradkyňa som okrem iného sledovala zmeny a úpravy zákonov a takto som mala možnosť sledovať aj zmenu v systéme zdravotného poistenia, ktorá v roku 2006 v Holandsku nastala. Prijal sa nový zákon  Zvw – Zákon o zdravotnom poistení. Je to komplexný systém, ale v krátkosti povedané išlo o to, ze dovtedy zaužívaný systém rôznych foriem poistenia, sukromne a osobitne pre zamestnancov, sa zrusil a nahradilo ho jednotné zdravotné poistenie uvedene zákonom.

Holandský system zdravotného poistenia  

Od 1. januára 2006 je povinný uzavrieť základné zdravotné poistenie každý, kto žije alebo pracuje v Holandsku (základný balík). Národná vláda určuje, čo je súčasťou základného balíka. (https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/zorgverzekering/zorgverzekeringsstelsel-in-nederland). Ide o medicínsky nevyhnutnú starostlivosť, na ktorú má nárok každý. Základné poistenie pokrýva štandardnú starostlivosť, ktorú poskytuje napríklad praktický lekár, nemocnica či lekáreň. Na väčšinu starostlivosti v základnom balíku sa vzťahuje odpočítateľná položka. Základný balík je pre všetkých rovnaký, je určený vládou. Obsah sa môže každoročne meniť. Vláda určuje aj výšku odpočítateľnej položky a výšku príspevku na zdravotnú starostlivosť. Na určitú starostlivosť, ako je napríklad starostlivosť u praktického lekára alebo pôrodnícka starostlivosť, nie je možné odpočítať. Vláda tiež určuje, za akú starostlivosť musíte platiť osobný príspevok. To je úplne nezávislé od odpočítateľnej položky. Do základného balíka vás musí prijať zdravotná poisťovňa.

Prémia poistky je rovnaká pre všetkých. Všetci platia rovnako, bez ohľadu na vek či zdravotný stav, priemerná cena za osobu ako vidno z grafu nižšie je v posledných rokoch okolo 1500 EUR ročne. Zdravotné poisťovne za túto cenu musia zabezpečiť, aby každý dostal potrebnú starostlivosť včas a v primeranej vzdialenosti. Táto cena vzhľadom na viac ako dvojnásobnú paritu kúpnej sily v porovnaní so slovenským priemerom nie je vysoká. Veľmi som sa čudovala, keď som zistila, že ako samoplatiteľ by som dnes na Slovensku musela platiť minimálne 950 EUR ročne (https://www.dovera.sk/platitel/samoplatitel-szco/tema-platba-poistneho/kolko-platit-v-roku-2022)

Average nominal annual premium for basic insurance under Dutch Health Insurance Act (Zvw) per person from 2007 to 2021

(in euros)

pastedGraphic.png

Doplnkové poistenie kryje (časť) starostlivosti, ktorá nie je zahrnutá v základnom balíku. Napríklad extra úhrada za ošetrenie u zubára. Existujú rôzne balíčky, pričom všetky sú doplnkom k základnému poisteniu. Podmienky a úhrady určuje zdravotná poisťovňa. Vláda teda nemá dosah na pripoistenia. Dodatočné poistenie nie je potrebné. Pretože existuje veľa rôznych balíčkov, je dôležité si pripoistenie ušiť na mieru.

Holandské poisťovne v plnej miere rešpektujú európske pravidlá pre poisťovne, či už ide o ich kapitálové vybavenie alebo spoločensky zodpovedný spôsob riadenia, tak ako to vyžadujú príslušné európske orgány. Preto ma veľmi prekvapilo, keď ma moji známi upozornili, že súkromné poisťovne na Slovensku európske smernice nerešpektujú, lebo to slovenské zákony nevyžadujú. Je dobré, že na tento rozpor upozornil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vo svojej ročnej správe a vláde odporučil úpravu ( https://www.udzs-sk.sk/wp-content/uploads/2022/04/SPRAVA-O-CINNOSTI-UDZS-za-2021-FINAL_web.pdf

Holandský zdravotný systém zaručuje dobrú a dostupnú zdravotnú starostlivosť pre každého. Zdravotné poisťovne musia akceptovať každého ako poistenca základného balíka. Vek ani zdravotný stav v tom nehrá rolu. Konkurencia medzi poisťovňami vedie k dobrej a dostupnej starostlivosti, je ich viac ako 20. Zdravotné poisťovne súťažia o priazeň poistencov a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti súťažia o to, koho si zdravotne poisťovne zazmluvnia prostredníctvom poskytovania zdravotnej strostlivosti. Týmto sa zaviedol mechanizmus trhových síl aj pre sektor zdravotníctva. Poisťovne rokujú s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti o cene poskytovanej starostlivosti. Vďaka tomu je zdravotná starostlivosť dostupnejšia.

Poisťovne musia preplatiť starostlivosť, ak má na ňu poistenec nárok. Uvádza to zákon o zdravotnom poistení. Každý poistenec si môže vybrať z rôznych druhov poistenia a zdravotnú poisťovňu može každy rok meniť. Ked sa v roku 2006 zaviedol tento nový systém zdravotnej starostlivosti 19,1% Holanďanov prešlo k inej poisťovni. (https://www.vvponline.nl/nieuws/een-op-vijf-zorgverzekerden-is-overgestapt )

V posledných rokoch sa zdá, že na trhu dochádza k určitým zmenám v zdravotníctve, iniciovaným vládou, nielen preto že zdravotná starostlivosť musi zostat dostupná pre budúce generácie, ale aj preto, ze sa zmenila spoločnosť. Viac pozornosti sa kladie na odolnosť voči chorobám, prevenciu a inovatívnej starostlivosti, co sa stále častejšie prejavuje v znížení nákladov v zdravotníctve. V zdravotníctve prebiehajú rozličné druhy preventívnych aktivít ako je napriklad prevencia kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky ci chronického poškodenia obličiek. Ďalšími príkladmi je podpora v rámci cvičebných programov.

Holandský systém zdravotného poistenia, v ktorom je zdravotná starostlivosť  financovaná najma prostredníctvom súkromných zdravotných poisťovní, je vo svete pomerne unikátom. V Európe majú zdravotné poisťovne súkromný kapitál len na Slovensku a v Nemecku, tam sa o zmysluplnosti pri posledných voľbách viedla ostrá diskusia, či je systém spoločensky prijateľný https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/arm-und-reich/krankenkassen-was-wird-aus-dem-dualen-gesundheitssystem-17561376.html . V konečnom dôsledku je však časť zdravotnej starostlivosti v Holandsku stále platená z daní cez štátny príspevok na deti a u časti populácie je zdravotná starostlivosť čiastočne kompenzovaná  a taktiež sa na časť zdravotnej starostlivosti vzťahuje odpočítateľná položka.

Ako vidím po 30 rokoch slovenské zdravotníctvo holandskými okuliarmi

Medzičasom som sa sama dostala do situácie, kedy môžem viac času tráviť na Slovensku. Vdaka 30 ročným skúsenostiam v Holandsku nie je pre mna zlozite vidiet rozdiely hlavne v zdravotníctve v Holandsku a na Slovensku a objektívne porovnať situaciu.

Je viac ako jednoznačne ze Slovenské zdravotníctvo nemá dobre nastavený system financovania, čo spôsobuje, že všetky levely zdravotníckeho personálu sú nespokojné- lekári, sestry a ostatný personál. Lekári a sestry odchadzajú masívne do zahraničia a mladi študenti už počas štúdia vedia, ze odídu pracovať niekam na západ. Študenti, ktorí idú študovať do zahraničia medicínu, nemajú v pláne vrátiť sa na Slovensko, nie je ťažké si predstaviť budúcnosť lekára na zapáde.

Ďalším vypuklým bolestivým problémom je inovatívna liečba , čiže drahšie lieky, ktore sa za posledneho desatrocia nedostali do úhrady zdravotným poisťovniam, pretože je zle nastavený zakon. Tento zákon, ako som pochopila z rozličných zdrojov, nesprávne porovnáva finančnú náročnosť existujúcej liečby na dané ochorenie  (niekedy je to velmi lacná liečba -alebo žiadna priamo určená na dané ochorenie = nula- napríklad na menej časté závažné ochorenia), s novou liečbou ktorá prichádza na trh. Ak je rozdiel veľmi veľký, tak nový liek nemá podľa zákona šancu sa dostať do užívania. Niekedy sa pacienti dostanú k inovatívnej liečbe na základe výnimiek zdravotnych poistovní, rozhodovanie o týchto vynimkach je vsak netransparentné. Verím, že novela zákona, ktorá má zaviesť nový prístup ku kategorizácii liekov na Slovensku prejde.

Na Slovensku doteraz absentovali registre pacientov s jednotlivými ochoreniami. Doteraz nebola podporovaná tvorba „registrov pacientov s jednotlivými ochoreniami”, aby malo Slovensko ako krajina údaje o tom, kolko takých pacientov je, ako sa liečia ako dlho žijú a podobne. Momentalne sa uz zacina konečne tvorit onkologicky register. Ale je to málo, potrebné sú registre na všetky závažné ochorenia. Lekári by mali byť stimulovaní, aby vypĺňali online udaje aby mal štát aj odborníci aktualny prehľad o situácii. Celkovo treba urobit razny poriadok s datami, ako inspiraciu prikladam tuto analýzu v Holandsku. (https://www.vzinfo.nl/ranglijsten/aandoeningen-op-basis-van-ziektelast)

Casto sa v hovorí, že  Slovensko je na chvoste v EU co sa tyka zdravotnej starostlivosti. Ja však verim, ze existuje viac spôsobov ako sa dostat k vytuzenemu cieľu. Ale jedna vec je istá: život a zdravie mame len jedno, aj ked si ho bohuzial vazime az vtedy, ked je ohrozene. A preto by malo zdravotnictvo byt tou najvyznamnejsou a nenahraditelnou sucastou prvoradeho programu každej vlady.

Teraz najčítanejšie