Denník N

Farmafirma Abbott Laboratories sa po krízovom máji vracia späť

Americká firma má na svedomí krízu na trhu dojčenskej výživy v USA, čo ju stálo stratu časti kapitalizácie. Aktuálny vývoj však ukazuje, že sa vracia na pôvodné pozície. To je bezpochyby príležitosť pre investorov.

Firmy zo sektoru farmácie patrili v pandémii medzi ekonomických víťazov. Predaje vakcín vo vysokých číslach priniesli výrobcom výrazný rast tržieb a zásadné zisky. Dnes sa svet dostáva viac menej do normálu a táto časť príjmov začína stagnovať. Americký farmaceutický gigant Abbott Laboratories mal posledné mesiace „divoké obdobie“, pretože musel z pultov stiahnuť aj ich dojčenskú výživu. Po škandále sa však karta obracia a práve táto spoločnosť by sa mohla v nasledujúcich týždňoch vrátiť na svoje predchádzajúce hodnoty.

Výsledky za 1. kvartál   

Spoločnosť Abbott Laboratories v apríli zverejnila výsledky za prvý kvartál, kde sme videli rast zisku o viac než tretinu, rast tržieb bol takmer 30 %. Americký koncern dosiahol čistý zisk 843 miliónov USD v porovnaní s minulým rokom to bolo za prvý kvartál iba 615 miliónov USD. Tržby narástli na 6,34 miliardy USD, čo znamená že oproti minulému roku v porovnaní s 1. kvartálom si polepšili o 29,7 %.

Nedostatok dojčenskej výživy v USA

V USA nastal problém na začiatku roka. Vo februári spoločnosť Abbott Nutrition musela stiahnuť z trhu tri značky práškových receptúr: Similac, Similac Alimentum a Elecare. Spôsobilo to v nasledujúcich mesiacoch celoštátny nedostatok výživy, ktorý trvá od mája 2022. Dôvodom stiahnutia produktov z pultov bolo vyšetrovanie sťažnosti na infekcie Cronobacter sakazakii medzi štyrmi deťmi, ktoré mali konzumovať umelú dojčenskú výživu vyrobenú pod touto značkou. Cronobacter sakazakii môže byť príčinou sepsovej infekcie alebo meningitídy, teda údajne výživa mohla zapríčiniť úmrtie dvoch dojčiat, oznámil americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv. Spoločnosť Abbott a aj americký prezident Biden sa snažili vyriešiť nedostatok z iných zdrojov ale to nestačilo.

Pokles akcií

Počas prvého kvartálu rástla cena akcií spoločnosti na vyššiu úroveň. V porovnaní s konkurenciou v odvetví bola hodnota akcií vyššia a obavy z poklesu sa nakoniec potvrdili. 5. mája sme mohli vidieť výrazný pokles a cena akcií bola na cene 105 dolárov. Oproti najvyššej hodnote z apríla 123 dolárov je to pokles až o 14%. Klesanie hodnoty akcií nastáva práve v období kedy spoločnosť prechádzala problémom so stiahnutím dojčenskej výživy z pultov a zároveň musí čeliť znižovaniu dopytu po vakcínach.

ProfitLevel-Žárska-Abbott je perspektívna firma na investovanieVýkonnosť spoločnosti Abbott Laboratories za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Zažehnanie krízy

Zlá situácia nastala aj kvôli tomu, že spoločnosť Abbott je najväčší výrobca dojčenskej výživy v USA. Stiahnutie výrobkov však bolo nevyhnutné pretože 2 deti zomreli. Vyšetrovanie FDA sa začalo po tom, ako boli štyri deti hospitalizované s bakteriálnymi infekciami, a práve vtedy konzumovali uvedenú výživu. V dnešných dňoch sa však situácia začína stabilizovať, čo by mohlo vrátiť akcie spoločnosti na predošlé hodnoty. Spoločnosť Abbott Nutrition obnovila výrobu dojčenskej výživy v štáte Michigan, teda celoštátna kríza by mala byť v nasledujúcich týždňoch vyriešená. Farmaceutické odvetvie ponúka zaujímavé možnosti pre investorov a práve v čase poklesu akcií sa otvára možnosť nakúpiť ich lacnejšie a využiť túto príležitosť.

 

Teraz najčítanejšie

ProfitLevel_Lucia Zarska

Lucia Zarska

Som spoluzakladateľkou webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pro každého, stačí len vedieť ako na to. Aj preto som sa rozhodla v oblasti finančných trhov nasmerovať svoje ďalšie kroky na pozíciu analytičky. V pozícii hlavnej analytičky brokerskej spoločnosti ProfitLevel sa teraz venujem tejto téme podrobnejšie. Zároveň sa snažím pokračovať v písaní odborných textov o kapitálových trhoch do médií a na blogy. https://www.linkedin.com/in/lucia-%C5%BE%C3%A1rska-356b40b2/