Denník N

Aplikácia Slovensko v mobile je tu – nastavme si očakávania

História sprístupnenia elektronických služieb štátu cez mobil sa tiahne naprieč volebnými obdobiami dlhé roky dozadu. V apríli tohto roku avizoval šéf štátnej programátorskej akciovky Slovensko IT príchod moderných štátnych IT služieb. Mal tým na mysli najmä plánované spustenie dlho očakávanej aplikácie “Slovensko v mobile”. Aplikácia, ktorá by v konečnom dôsledku mala sprístupniť štátne elektronické služby cez mobil, bola dnes spustená –  ide naozaj o revolúciu? Čo sa bude dať vybaviť z mobilu?

Takmer polovica všetkých návštev internetu na Slovensku dnes už prichádza z mobilu alebo tabletu. Ak si však chcete vybaviť úradné povinnosti online, s mobilom veľmi nepochodíte. Musíte si zapnúť počítač, pripojiť čítačku občianskeho preukazu a prihlásiť sa na slovensko.sk alebo iné štátne portály. V občianskom združení Slovensko.Digital už roky upozorňujeme na to, že aby boli elektronické služby skutočne prístupné, musia byť použiteľné aj bez nutnosti zapojenia čítačky, ktorá vyžaduje inštalovať a používať zložitý špecializovaný softvér.

Mobilnú aplikáciu Slovensko v mobilu vnímame ako prvý kľúčový produkt z dielne štátnej akciovky a de facto Ministerstva investícií regionálneho rozvoja a informatizácie.

Čo prinesie aktuálna verzia aplikácie?

Prvá verzia aplikácie Slovensko v mobile určite dnes revolúciu do spôsobu, akým vybavujeme byrokraciu, neprinesie. Zatiaľ je funkcionalita tejto aplikácie veľmi obmedzená a je zameraná na jednu činnosť – prihlasovanie na štátne portály (napr. do elektronickej schránky na slovensko.sk). Avšak tak ako elektronická schránka, tak aj väčšina ostatných systémov stále nie je pripravená na zobrazovanie na mobilných zariadeniach. Preto budete naďalej počítač na štátne služby potrebovať, avšak už bez čítačky. Pre niektoré elektronické služby nejde o žiadnu novinku, lebo je ich možné používať cez mobilné zariadenia roky (napríklad el. služby obcí cez systém DEUS).

V praxi budete stále musieť zapnúť počítať a otvoriť si napríklad štátny portál slovensko.sk. Jediný rozdiel nastane pri prihlasovaní, ktoré mobilná aplikácia zjednoduší. Navyše aj prvotnú aktiváciu aplikácie je potrebné jednorázovo vykonať pomocou elektronického občianskeho preukazu. Ak by ste chceli úradný dokument podpísať, aplikácia vám s tým dnes ešte nepomôže.

Aby sme prvotine z košickej štátnej akciovky nekrivdili, uznávame, že z pohľadu kvality považujeme aplikáciu za dobre zvládnutú. Čo však chýba, je funkcionalita, ktorá by ľuďom zásadne uľahčila vybavenie celej cesty byrokracie elektronicky, od prihlásenia na mobile, cez vyplnenie podania až pod podpísanie. Na to, aby to naozaj dobre fungovalo bude potrebná súčinnosť s inými úradmi a ministerstvami. Dnes sa nám ešte pomocou aplikácie na portál
finančnej správy a portál elektronických služieb ministerstva vnútra zatiaľ nepodarilo prihlásiť.

Projekt Slovensko v mobile historicky sprevádzali zvláštne rozhodnutia a okolnosti. Už pri nástupe novej vlády sme upozorňovali, že existujú na trhu hotové riešenia, ktoré obsahovali napríklad aj podpisovanie a dali by sa aspoň čiastočne využiť (napr. riešenie DEUS). Skutočne poctivého porovnania alternatív sme sa nedočkali a všetci rozhodnutie vytvárať riešenie “na zelenej lúke” v Slovensko IT dnes už prijali ako najmä politické.

Prizvanie predstaviteľov Slovensko.Digital a IT Asociácie Slovenska ako nehlasujúcich členov riadiaceho výboru však treba jednoznačne vyzdvihnúť ako príklad dobrej praxe participácia a transparentnosti.

Čo by malo nasledovať?

Dnešné spustenie považujeme za dôležitý míľnik v štátnom IT. Máme konečne štátom garantovanú mobilnú identitu a jedna z hlavných prekážok k používaniu štátnych služieb bola po rokoch bojov odstránená. Túto štátnu identitu dokonca môžu využívať aj komerčné subjekty vo svojich projektoch a produktoch. Zďaleka sme však týmto elektronické služby nevyriešili. Čo ešte potrebujeme?

  • 12.2022 končí jedna z certifikácii na elektronických občianskych preukazoch. Ak ste si neboli vybaviť nový, kvalifikovaný elektronický podpis (KEP) od nového roka pomocou občianskeho preukazu nevytvoríte. KEP však stále potrebujete na väčšinu podaní. Je potrebné túto situáciu urýchlene riešiť. Za jedno z kľúčových riešení pokladáme možnosť všetky podania, pri ktorých “na papieri” stačí vlastnoručný podpis, autorizovať aj bez podpisovacej aplikácie iba potvrdením úkonu prihláseným používateľom – tzv. “autorizácia klikom. Legislatívu na toto máme pripravenú už roky. Technicky tiež neexistujú prekážky.
  • Aplikácia Slovensko v mobile je centrálne riešenie na prihlasovanie, pre koncového občana sú však dôležité služby. Očakávame, že jednotlivé úrady začnú svoje elektronické služby okamžite upravovať tak, aby boli použiteľné pre mobilné zariadenia. Od MIRRI očakávame tvrdú ruku. Je naozaj neprijateľné a v rozpore so štandardami, aby v roku 2022 štátne služby neboli zobraziteľné a použiteľné na mobilných zariadeniach.
  • Aktivácia mobilnej aplikácie Slovensko v mobile je dnes naviazaná na elektronický občiansky preukaz. Aj keď sú ich vydané milióny, veľká časť ľudí sa s nimi nikdy neprihlásila a pravdepodobne si bezpečnostný kód už nepamätá. Je potrebné zvážiť, či nepomôže aktivácia aplikácie aj bez občianskeho preukazu na špecializovaných pracoviskách. To bolo pôvodne aj v pláne, no nepodarilo sa to zatiaľ zrealizovať.
  • Čo najskôr je potrebné začať synchronizovať projekty “Slovensko v mobile” a “Modernizácia slovensko.sk”, pretože síce boli historicky rozdelené, ale ide o extrémne úzko súvisiace projekty, ktoré musia spolupracovať. Cieľom nemôže byť to, aby sme mali všetko v mobilnej aplikácii, rovnako musia byť služby prístupné aj na iných zariadeniach. Nie všetko je vhodné riešiť na mobile.

V riadiacom výbore tohto projektu aj na pracovných skupinách budeme robiť všetko preto, aby sa tieto ciele podarilo naplniť čo najskôr.

Všetkým odporúčame, aby si novú aplikáciu Slovensko v mobile nainštalovali a začali používať. MIRRI k spusteniu gratulujeme a veríme, že ďalšia funkcionalita aplikácie bude pribúdať už rýchlejšie a bude transparentne komunikované, čo a kedy príde.

Aktivita je realizovaná v rámci projektu ‚Spolu sme Slovensko.Digital‘ podporeného z programu Active Citizens Fund – Slovakia

Teraz najčítanejšie

Slovensko.Digital

Slovensko.Digital je iniciatíva IT špecialistov, ktorá vznikla v novembri 2015 a venuje sa informatizácii verejnej správy. Upozorňujeme na neefektívnosť štátnych IT projektov a zároveň prichádzame s návrhmi a pozitívnymi príkladmi toho, ako by štátne IT mohlo fungovať.