Denník N

Anton Danko stále nemá silného protikandidáta. Horúcim adeptom je František Majerský

Zdroj: TASR (Anton Danko); Vladimír Kampf (František Majerský)
Zdroj: TASR (Anton Danko); Vladimír Kampf (František Majerský)

Kto má šancu poraziť Antona Danka? Súčasný primátor Popradu má iba dvoch protikandidátov, ktorých šance na zvolenie sú nulové.

Anton Danko má našliapnuté k víťazstvu.

Súčasný primátor mesta Poprad má iba dvoch protikandidátov na stoličku primátora: Jozefa Švagerka a Angelu Františkovú.

Ich kandidatúry vyznievajú medzi Popradčanmi nanajvýš úsmevne.

Ak vyhrá, bude to zaslúžene. Danko má za sebou niekoľko megalomanských projektov. Postavila sa hokejová tréningová hala, parkovací dom na juhu či klzisko pri Centre voľného času. Navyše, pred voľbami našiel v zastupiteľstve podporu pre bezplatnú MHD.

Stálo to však predaj trojmiliónového podielu v Aquacity alebo miliónového pozemku Dukelských kasární.

V týchto voľbách sa ťažko hľadá motivácia oznámiť kandidatúru na primátora. A to aj pre výsledky posledných komunálnych volieb, kedy neuspelo viacero známych mien.

Všetko môže zmeniť príchod jediného silného kandidáta.

Aby mal niekto šancu vyhrať, do volieb sa už nemôže prihlásiť nikto iný so silným menom.

Len vtedy sa môže Dankovi zopakovať volebná porážka z roku 2014, kedy získal primátorské kreslo Jozef Švagerko, jeho jediný relevantný protikandidát.

Anton Danko vtedy ukázal svoju slabinu: volí ho okolo 5500 lojálnych voličov, avšak stojí proti nemu skupina odporcov o veľkosti asi 9000 ľudí.

Vo voľbách 2018 získal 5491 hlasov, za iných kandidátov hlasovalo 10643 ľudí. Vo voľbách 2014 volilo Danka 5904 ľudí, ale ostatných kandidátov 8947 ľudí.

Lepšie ale vyzerali voľby v roku 2010, kedy získal 7740 hlasov a ešte lepšie v roku 2006 kedy obdržal až 10993 hlasov, v týchto voľbách mu však chýbal výrazný oponent.

V mobilizácii jeho odporcov je iba málokto úspešný. V histórii popradských volieb sa to podarilo iba Švagerkovi. V posledných voľbách sme boli svedkami iba trieštenia tejto jednoliatej voličskej skupiny na viacero kandidátov.

Ak sa v pozadí zrodí dohoda na tom, kto sa Antonovi Dankovi postaví vo voľbách na primátora, má tento kandidát obrovskú šancu Danka poraziť a získať kreslo primátora na najbližšie štyri roky, s čím prichádza aj možnosť ustanoviť dvoch poslancov za svojich viceprimátorov.

Horúci adept je František Majerský

František Majerský. Foto N - Tomáš Hrivňák
František Majerský. Foto N – Tomáš Hrivňák

Najväčšiu šancu stať sa primátorom Popradu má František Majerský.

Je prezidentom komory záchranárov a zároveň mestský poslanec. Zviditeľnil sa počas koronakrízy, pamätný je najmä bojom za vyššie platy záchranárov, konkrétne protestom pred národnou radou, počas ktorého bol vzatý políciou do väzby. Niekomu je známy osadzovaním defibrilátorov po celom Slovensku.

V Poprade tak predstavuje mladú tvár, ktorého charakter a skúsenosti z neho robia skutočne výnimočného adepta na post primátora.

Naopak, po poslednej volebnej porážke sa už nemusí objaviť Igor Wzoš, Alexander Beljajev alebo Peter Dujava, ktorí by mali tiež vysoké šance, no v posledných voľbách zrejme narazili na svoj volebný potenciál. V prípade dohody na jednom kandidátovi môže niektorý z nich prekvapiť dobre vedenou kampaňou.

Úsmevne by však vyzneli kandidatúry Štefana Pčolu, ktorý ešte nevystúpil z tieňa Antona Danka. Zvláštne by vyznela aj kandidatúra Ondreja Kavku, ktorý sklamal svojich voličov neočakávaným spojením s Antonom Dankom a vymenovaním za viceprimátora.

Narazí František Majerský na vlastný klub?

František Majerský sa bude musieť najprv vysporiadať so svojim vlastným poslaneckým klubom Poprad 22, kde má v tíme známe osobnosti so silnými egami: Igora Wzoša či Jozefa Košického. Obidvaja v posledných voľbách kandidovali za primátora a ani jednému nebude ľahké prepustiť Majerskému líderskú pozíciu.

V posledných voľbách kandidoval František Majerský iba na post poslanca. Vo svojom volebnom obvode získal 1519 hlasov. Ak by ho v tom čase volili ľudia z obidvoch obvodov, získal by cez 3100 hlasov. To by na primátorské kreslo dnes nestačilo. Avšak tým, že išlo o jeho prvú kandidatúru a že sa počas štyroch rokov výrazne zviditeľnil, môže jeho volebný výsledok vystreliť do nevídaných čísel.

Voľby do orgánov samosprávy obcí sa budú po prvý raz konať spolu s voľbami do orgánov samosprávnych krajov dňa 29. októbra 2022.

Teraz najčítanejšie

Jakub Dančo

Absolvent verejnej a sociálnej politiky a ľudských zdrojov na Masarykovej univerzite v Brne. Špecializujem sa na rozvoj a vzdelávanie zamestnancov. Zaujímam sa o verejné dianie v meste Poprad a v oblastiach politiky práce, sociálnych vecí, rodiny, mládeže a školstva.