Denník N

Ján Figeľ: Vstup do Európskej únie nie je antagonistický ani voči Rusku, ani voči susedom

zdroj: yt/David Žák
zdroj: yt/David Žák

Počas priebehu akcie Dňa Európy na pódiu vystúpil Ján Figeľ prvý eurokomisár za Slovensko, ktorý vysvetlil aj to, ako sa má postaviť Európska únia voči vojne na Ukrajine najbližšie mesiace.

Pri príležitosti osláv EÚ, ktoré sa konali v Starej tržnici v Bratislave vystupovali bývalí ale i súčasní europoslanci za Slovensko. Okrem pódia s diskusiami o dianí európskej komisie Starú tržnici spestrili pripravené stánky s workshopmi pre návštevníkov akcie. Deň Európy pripadá každoročne na 9. máj.

Počas priebehu akcie Dňa Európy na pódiu vystúpil Ján Figeľ prvý eurokomisár za Slovensko, ktorý vysvetlil, aj to, ako sa má postaviť Európska únia voči vojne na Ukrajine najbližšie mesiace.

 

Podarí sa Ukrajine v najbližších mesiacoch dostať do Európskej únie?

Veľmi si želám, aby EÚ pokračovala v rozširovaní a zároveň bola tvorcom mieru. Táto schopnosť EÚ by mohla pomôcť okrem Ukrajiny aj iným okolitým štátom. Prvým cieľom  pri založení Európy bolo vytvorenie mieru na celom kontinente.

Aktuálne máme na Slovensku stále zazmluvnenú ruskú ropu. Premiér Eduard Heger avizuje, že všetky dodávky nerastných surovín z Ruskej federácie musíme zastaviť. Nie je už neskoro s pozastavením dodávok?

Ide hlavne o to,  že pokiaľ bude Putin so svojím režimom schopný financovať vojnu na Ukrajine, tak sa tá vojna bude naťahovať. Pre súčasnosť a budúcnosť z hľadiska väčšej nezávislosti je potrebné hľadať riešenia. Tie riešenia sa musia hľadať dynamicky s veľkým úsilím už v tomto momente, ak hovoríme o ruskej rope a ruskom plyne.

 

Chýba vo svete miera tolerancie a spolupráce medzi štátmi, ale aj medzi tými, ktoré nie sú v EÚ?

Nie je to len o tolerancii. Ide o to, aby sme sa dokázali porozumieť a zhodnúť na tom, že dominancia práva je základom mieru vo svete. Ak dovolíme to, aby sila určovala pravidlá, tak silnejší bude vyhrávať alebo diktovať. Bohužiaľ, sa v tejto chvíli Rusko zmenilo na agresora a to sa musí nielen odsúdiť, ale aj zastaviť. Zastaviť to môže len medzinárodné spoločenstvo svojím odhodlaným úsilím, ktoré má rôzne dimenzie – politické, diplomatické a ekonomické. Ak by sme tento vývoj, ktorý v susedstve prebieha tolerovali, tak podpisujeme recept pre budúcnosť aká bola minulosť. 20. storočie je odkazom pre súčasnosť, pretože zaplatíme  veľmi vysokú cenu, ak budeme tolerovať agresiu alebo rôzne iné ideológie.

Dnes je 9. máj, v Rusku oslavujú víťazstvo Červenej armády. Mnohí odborníci a analytici k tomuto dňu pripisovali koniec vojny alebo oficiálne vyhlásenie vojny na Ukrajine. Aké máte vy predikcie?

Je evidentné, že 9. máj slúži pre dnešné Rusko ako znamenie triumfu, ale aj zdroj triumfalizmu. Politika, ktorá istým spôsobom chce určovať vývoj na základe minulosti ale pravda o minulosti je taká, že Sovietsky zväz bol víťazom, no predtým agresorom, ktorý napadol Poľsko, Fínsko, Litvu, Lotyšsko, Estónsko teda celý rad krajín. Keď bol Sovietsky zväz napadnutí Hitlerom, s ktorým si pred tým delil jednotlivé územia a začal sa brániť s podporou Spojených štátov, Británie a spojencov dokázal nacizmus poraziť. Ak si toto Rusi nebudú pamätať, tak si ani nepamätajú historickú pravdu. Žiaľ, dnes sa oni vložili do polohy agresora, ktorý začal brutálnu vojnu proti susedovi. Želám si, aby žiadna vojna nebola, a takisto si prajem, aby sa táto vojna skončila obnovením mieru, územnej integrity a stability Ukrajiny.

A vstup Ukrajiny do EÚ?

Vstup do Európskej únie nie je antagonistický ani voči Rusku, ani voči susedom. Dokonca si myslím, že keď sa zmení režim v Kremli treba hovoriť o spolupráci s Ruskom na strategickej úrovni.

Teraz najčítanejšie

David Žák

Autor je študentom strednej umeleckej školy, na ktorej študuje žurnalistiku. Píše najmä o spoločensko-politických témach, v budúcnosti by sa rád venoval profesionálnej žurnalistike. Zatiaľ sa zaoberá spravodajstvom.