Denník N

Štát dôchodky neutiahne

Aktuálne dôchodky budú pre dnešných pracujúcich nedosiahnuteľnou métou. Slovensko zasiahne dôchodková lavína, systém sa otrasie v základoch.

Slovenskí politici v marci 2019 určili takzvaný dôchodkový strop. Rozhodli, že do penzie sa bude odchádzať vo veku 64 rokov. Zrušili dovtedajší mechanizmus, podľa ktorého mal vznikať nárok na dôchodok podľa toho, koľko utiahne penzijný systém.

Necelý rok pred parlamentnými voľbami (neskôr – pár dní pred voľbami – narýchlo schválili aj 13. dôchodok, ktorý sa po voľbách zase menil) sa zákonodarcovia pokúsili voličom zapáčiť opatrením, ktoré ľuďom v predpenzijnom veku nijako nepomohlo (v tom čase sa do penzie odchádzalo zväčša vo veku 62 rokov). V prípade mladších Slovákov zase stúplo riziko, že budú čeliť kolapsu dôchodkového systému. Slovensko totiž podľa prognóz zasiahne hotová dôchodcovská lavína. Tá bude zvyšovať tlak na peniaze a zároveň rúca zaužívanú predstavu, že o dôchodok sa nám postará štát.

Takmer o 90 percent

V roku 2021 žilo na Slovensku podľa Štatistického úradu približne 945-tisíc ľudí, ktorí mali 65 a viac rokov. V roku 2060 ich má byť približne 1,77 milióna, predpokladala prognóza Výskumného demografického centra z roku 2013.

V novšej prognóze z roku 2018 demografi vypočítali, že sa počet seniorov vo veku 65 rokov a viac zvýši o 86 percent.

Reálne starobný dôchodok už dnes poberá takmer 1,1 milióna Slovákov, keďže, ako bolo spomenuté, do penzie sa u nás odchádzalo zväčša už v 62 rokoch. Z uvedených čísiel tak jednoznačne vidno, ako dramaticky sa v budúcnosti rozšíri skupina dôchodcov.

O 800-tisíc menej

Aby toho nebolo málo, skupina produktívnych ľudí (15 až 64 rokov) sa v dôsledku výrazného prepadu pôrodnosti radikálne zúži. Z aktuálnych približne 3,7 milióna ľudí ubudne zhruba 800-tisíc. Kým v súčasnosti pripadajú na jedného seniora približne štyria ľudia v produktívnom veku, v roku 2060 už nebudú ani dvaja.

Inými slovami, masa ľudí, ktorá bude potrebovať dôchodok, sa výrazne rozrastie. A skupina, ktorá by sa bude skladať na penzie, sa dramaticky zúži.

Čo sa bude diať po roku 2060, sa v publikáciách Výskumného demografického centra nespomína. Podľa prognózy populationpyramid.net by sa však mala situácia zlepšovať len mierne. Model predpokladá, že aj v roku 2100 budú pripadať na jedného seniora menej ako dvaja ľudia v produktívnom veku.

Pomôž si človeče…

Reálne sa na dôchodky už dnes skladá „len“ 2,6 milióna pracujúcich (údaj Štatistického úradu za rok 2021), čiže na jedného dôchodcu pripadá 2,4 pracujúceho. Do budúcna sa však pomer nielenže zhorší, ale súčasní pracujúci nebudú zo svojich daní a odvodov schopní pokrývať všetky výdavky štátu. Slovensko sa preto veľmi rýchlo zadlžuje.

Bolo by preto naivné očakávať, že štát bude mať v budúcnosti dostatok peňazí, aby dokázal vyplácať dôchodky na súčasnej úrovni. Zároveň je naivné zotrvávať v presvedčení, že o penziu sa nám postará niekto iný než my sami. Je skrátka najvyšší čas pozrieť sa, čo môže človeku priniesť druhý či tretí dôchodkový pilier. A aktívne sa tak začať starať o svoju budúcnosť.

Nabudúce sa pozrieme na to, aký dôchodok hrozí budúcim penzistom.

Teraz najčítanejšie

Marián Žilinec

Mal som 25 rokov, keď vznikol druhý pilier. Pamätám si bombastické reklamy o švajčiarskych dôchodkoch a nadšenie ľudí, ktoré ich sprevádzalo. Dnešná realita? Väčšina budúcich penzistov nedostane švajčiarsky dôchodok. Naopak, zažije šok. Nízke dôchodky budú mať dopad na ich rodiny, deti a budúce generácie. A pritom všetci máme svoje dôchodky vo vlastných rukách. Po 17 rokoch strávených vo finančnom sektore, kde som sa staral o bezpečnosť platobných kariet, som sa rozhodol zmeniť to. Nikdy nie je neskoro.