Denník N

Máte záujem o elektromobil? Skúste si najprv život s plug-in hybridom

plug-in-hybrid auto

Stále prísnejšia legislatíva je jedným z dôvodov, prečo sú konvenčné spaľovacie motory v osobných autách pomaly na ústupe. Podľa aktuálneho vývoja to dokonca vyzerá tak, že po roku 2035 si už v rámci EÚ nové auto so spaľovacím motorom ani nekúpite. Budúcnosť teda s najväčšou pravdepodobnosťou bude patriť elektromobilom. Dnes však máte stále na výber a plug-in hybridy predstavujú zaujímavý medzistupeň, s ktorým by ste si určite mali vyskúšať aspoň chvíľu žiť.

Mild hybrid, plug-in hybrid, BEV – ako sa v tom vyznať?  

Ak si pozriete ponuky predajcov automobilov, určite si všimnete všemožné skratky ako MHEV, PHEV, či HEV. Aby sme to ale celé nekomplikovali, ozrejmime najprv pojmy ako mild hybrid, plug in hybrid a skratku BEV. Prvé spomenuté sú tzv. mild hybridy využívajúce generátory a špeciálne akumulátory na obnovu energie pri spaľovaní. Nedajú sa nabíjať zo zásuvky a ani neumožňujú jazdu na elektrický pohon.

O niečo ďalej sú potom plug-in hybridy, ktoré umožňujú nabíjanie zo zásuvky a okrem klasického spaľovacieho motora sú vybavené aj menším elektromotorom. Ten v spolupráci s batériami ponúka dojazd na elektrický pohon spravidla v rozsahu pár desiatok kilometrov, ako napríklad aj Volvo XC60 s príznačným dodatkom Recharge. Nuž a napokon je tu označenie BEV, ktoré patrí elektromobilom, pri ktorých spaľovací motor absentuje úplne. Život s elektromobilom je v súčasnej situácii a infraštruktúre o mnohých kompromisoch a mnohým jednoducho nevyhovujú, či už z pohľadu vyššej ceny, krátkeho dojazdu či nemožnosti pravidelného nabíjania.

elektricke auto - nabijanie

Plug-in hybrid áno, ale?

„Hybridy do zásuvky“ sú výbornou voľbou, ak poškuľujete po elektromobiloch, no zatiaľ sa neodvážite jazdiť čisto na elektrinu. Na krátke jazdy pokojne môžete využívať elektromotor, na tie dlhšie zas spaľovací motor, takže krátkeho dojazdu sa báť nemusíte. Lákavý môže byť pre niekoho aj vzhľad. Kým mnohé elektromobily pôsobia až príliš výstredne a futuristicky, napríklad také Volvo S90 vo verzii Recharge sa líši akurát tak krytom od nabíjacej zásuvky na karosérii. Inak ide o uhladenú a veľmi sebavedomo pôsobiacu limuzínu. Z tohto pohľadu sa teda javia ako ideálne, musíme však spomenúť aj to povestné „ale“.

Plug in hybridy sú oproti bežným „spaľovákom“ o niečo ťažšie, môžu sa javiť ako trochu lenivejšie a nevýhodou pri niektorých je aj malý batožinový priestor, z ktorého ukrajujú batérie. Vždy si preto treba premyslieť, ako budete nové auto využívať a najmä podľa toho, akému typu pohonu napokon dáte prednosť.


Zdroj obrázkov: elements.envato.com

Teraz najčítanejšie

top auto

T.O.P AUTO Bratislava

Sme s vami už viac ako 25 rokov.

Garancia spokojnosti, záruka kvality a profesionálny prístup.

Tento blog je platený.