Denník N

Balíček pomoci, ktorý pomôže len Matovičovmu sebavedomiu

Včerajšie rokovanie NRSR sa sledovalo mimoriadne ťažko. Vždy to vyžaduje nesmierne veľkú dávku trpezlivosti, a pravdepodobne by vám to 9 z 10 psychiatrov ani neodporúčalo. Všetci vieme, prečo bolo práve toto rokovanie tak ostro sledované – parlament sa pokúšal prelomiť veto prezidentky ohľadom inflačného balíčku. Dopadlo to, ako dopadlo, a najviac z toho profituje práve Igor Matovič. Jeho god complex (presvedčenie o vlastnej neomylnosti) môže vďaka ďalšiemu z jeho geniálnych, a bohužiaľ aj zrealizovaných nápadov ešte viac narásť.

Sľúbila som si, že ďalší z mojich blogových príspevkov nebude zameraný na politiku. Venujem tomu až prílišné množstvo času, a navyše, zaujíma ma aj veľa iných tém, ku ktorých mám čím prispieť. To, čo sa však udialo včera, ma prinútilo svoj postoj prehodnotiť. „Prihodilo“ sa nám totiž niečo, čo ešte Slovensko v modernej ére samostatnosti nezažilo. Upevnilo sa zázračné spojenectvo fašistov z ĽSNS, katolíkov a silných pravičiarov z OĽANO, a mafiánov zo strany tradične založeného multi-otecka Borisa Kollára.

V mojom minulom príspevku som vehementne opisovala, ako blízko je návrat starej party, ktorá za tých 12 rokov vlády dokázala svoje chápadlá dostať všade, kam potrebovala. Dnes môžem definitívne konštatovať, že terajšia vláda svoju šancu na tzv. redemption arc už úplne pres…premrhala. Neuveriteľná spolupráca, ktorá vznikla pri zjavne prvoplánovej pomoci rodinám všetkým dokázala, čo za charakter Igor Matovič v skutočnosti je. Nebojí sa ničoho. Nebojí sa kopať do prezidentky, nebojí sa hlasovať s fašistami, ktorí len niekoľko rokov dozadu pochodovali ulicami vo fašistických uniformách. Nebojí sa každého, kto príde s racionálnymi protiargumentami, označiť za človeka bojujúceho proti rodine. Pre svoje vlastné vnútorné uspokojenie ten človek spraví už naozaj hocičo. Pretože on je ten, čo chce všetkých spasiť. On je ten, ktorému všetci prekážajú a hádžu polená pod nohy…a pritom on chce tak hrozne pomôcť. Zlatý, no nie?

Výborne sa počúvala argumentácia Mariána Viskupiča, ktorý naozaj ukážkovo hájil logický postoj – pomoc treba doručovať adresne a iba tým, ktorý ju naozaj potrebujú – bez ohľadu na to či majú 20 alebo 80, bez ohľadu na to či majú deti alebo nie. Tiež je pravdou, že táto obrovská investícia rozdávajúca peniaze „helikoptérovou“ metódou naozaj silno zasiahne samosprávy, ktoré budú donútené vziať rodinnám z vreciek aj to málo, čo dostanú práve vďaka tomuto balíčku opatrení. V skratke – nikto okrem sebavedomia Igora Matoviča z toho profitovať v skutočnosti nebude. Poznajúc jeho rétoriku, stavím sa, že bude ešte 10 rokov po verejnosti hlásať, ako sa mu konečne podarilo 22.6.2022 schváliť pomoc rodinám, aj napriek tomu, že všetci bojovali proti nemu. My si však budeme veľmi dobre pamätať, ako sa mu podarilo jeho cieľ dosiahnuť. Spojil sa s ľuďmi, ktorí sympatizujú s nacizmom a fašizmom. A nie je sám, samozrejme.

Okrem dvoch členov zahlasovali za daný balíček pomoci všetci prítomní z klubu OĽANO. Samozrejme, všeobecná charakteristika strany je, že sú zameraní na tradície, na silné kresťanské hodnoty, konzervativizmus. Mnoho ľudí, vrátane mňa, však verilo, že v OĽANO sú aj ľudia s raciom. Pár poslancov bolo všeobecne vnímaných ako „liberálne krídlo OĽANO“ (až teraz mi dochádza, ako hlúpo to znie). Medzi nimi bol aj Andrej Stančík, ktorého som do včerajšieho dňa sledovala na Facebooku. Spomínam si, ako mi ho známy predstavil hovoriac, že je to jediný normálny politik v OĽANO. Mne tiež prišiel ako rozumný chalan, ktorý sa venuje mnohým zaujímavým témam, pričom sa absolútne nedrží hodnôt, ktoré hlása jeho strana.

Ako by povedal klasik, chybička se vloudila. Andrej Stančík (a nielen on, podobne sa vyjadril i Kristián Čekovský) v jednom rozhovore vyhlásil, že pokiaľ by malo byť prelomenie veta podmienené hlasmi fašistov, nezahlasuje zaň. Dnes je realita úplne iná – bez fašistov by tento balíček nikdy neprešiel, a medzi tými, ktorí hlasovali za sa nachádzajú mená tých, ktorí sľúbili opak. Keď som sa dozvedela, že aj Stančík sa spojil s tými, proti ktorým tak seriózne doteraz bojoval, vedela som, že už nie je o čom. Niežeby mu ten unfollow mal nejak ublížiť, ale vzhľadom na to, že zatiaľ neprišiel so žiadnou obhajobou, si myslím, že cíti váhu toho, čo vykonal. Môj úprimný názor je, že sa vo svete slušnej politiky pochoval, a s ním aj ten úzky liberálny, oportunistický krúžok z OĽANO.

Naozaj ťažko sa pozerá na to, že tento veľký nezmysel odhlasovalo s kľudným svedomím také množstvo poslancov. Je zjavné, že žiadna veľká pomoc sa konať nebude, a celá situácia len nahráva populistickým zámerom strán, ktoré veto prelomili. Neviem sa dočkať, ako budú fašisti vykrikovať, že veď oni rodinám s deťmi pomohli. Veď oni sú takí milí, sú za každú pomoc. Pokiaľ teda nejde o človeka inej farby pleti okrem bielej, pokiaľ nejde o homosexuálov, či iné národnosti. Tam ich pomoc, samozrejme, končí. Ale nakoniec – niet sa čomu čudovať. Veď už koketujú aj so zákonom Gyimesiho o zákaze dúhových vlajok na štátnych budovách. Dá sa teda predpokladať, že spoločných prienikov týchto dvoch hnutí bude stále viac a viac.

Kritizovať by sa dalo pri danom balíku a procese jeho schvaľovania naozaj veľa. To však nič nemení na fakte, že od 1. júla nadobudne platnosť a peniaze začnú byť rozosielané rodinám, pokiaľ ho teda Ústavný Súd nezatrhne. Rodiny síce nebudú mať financie na základné potraviny, na pohonné hmoty, ale budú mať na krúžky. A učitelia, vrátane tých, ktorí krúžky vyučujú, budú naďalej zúfalo čakať na navýšenie platov. To isté, samozrejme, aj zdravotníci. A vlastne úplne všetci. Verím, že by niekto argumentoval, že je to aspoň niečo, veď každý peniaz sa zíde. To je síce pravda, ale zároveň je potrebné jedným dychom podotknúť, že daný príspevok rodiny z biedy nevytrhne a práve naopak, samosprávy do biedy pošle. Keby len IM niekedy počúval aj druhú stranu, a nešiel aj cez mŕtvoly za svojími unikátnymi riešeniami…

To je však nezrealizovateľná utópia.

Teraz najčítanejšie

Katarína Korienková

Som budúcou študentkou učiteľstva anglického jazyka a histórie na vysokej škole v Nitre. Vo veľkej miere ma zaujímajú spoločenské problémy a otázky, ktorým sa na tomto blogu venujem. Používam ho viac-menej ako nástroj vyventilovania sa, zároveň ma však písanie veľmi baví. Ak máte na mňa nejaké otázky, príp. ak máte pripomienky k mojim príspevkom, neváhajte ma kontaktovať.