Denník N

Pijeme kávu celý život nesprávne?

Väčšina z nás sa každé ráno prebúdza  s tým, že prvé na čo myslí je káva. Tento ranný rituál vykonáva milióny ľudí na celej zemi. Čo ak vám ale poviem, že to celý život možno robíme nesprávne?

Všetci máme v sebe interné biologické hodiny, ktoré sa nazývajú cirkadiány rytmus a regulujú viaceré procesy nášho tela a okrem iného, aj to, ako ospalí sa cítime cez deň. Tieto hodiny majú na starosť uvoľnovanie hormónu s názvom kortizol. Často sa nazýva tiež stresový hormón, lebo sa nachádza v orgnanizme vo veľkom množstve práve pri stresových situáciach typu „útok, alebo útek.“ Tento hormón má ale tiež na starosti stav našej pozornosti počas dňa.

1

A práve toto sa deje medzi 8-9 hodinou ráno, kedy nám hladina kortizolu narastá. Ide teda o prirodzený mechanizmus, ako nás zobudiť. A ak si myslíte, že vypitím kávy tento mechanizmus ešte posilníte, tak v skutočnosti je pravda úplne opačná. Výskumy zistili, že konzumácia kofeínu, alebo energetických nápojov počas obdobia so zvýšenou hladinou kortizolu jednak znižuje účinok kofeínu, a z dlhodobého hľadiska zvyšuje našu toleranciu na kofeín. V praxi to znamená, že to naruší vaše prebúdzanie a v budúcnosti budete potrebovať stále väčšie množstvo kofeínu.

2

 

Z týchto dôvodov je preto najlepšie vypiť svoju prvú šálku kávy po deviatej hodine ráno, až po tom ako náš prirodzený mechanizmus uvolní do tela kortizol. Uvoľnovanie kortizolu sa deje viackrát počas dňa a okrem času od 8:00-9:00 sa uvoľnuje ešte od 12:00-13:00 a medzi 17:30 a 18:30. Pitie kávy je preto najlepšie v oknách medzi týmito časťami dňa.

3

Uvoľnovanie kortizolu a cirkadiánny rytmus sú vo všeobecnosti riadené slnečným svetlom, preto nemajú na ne vplyv vaše osobné spacie návyky. Tieto hodnoty sú vo všeobecnosti rovnaké všade tam, kde vychádza slnko.

Čo teda v prípade, že sa zobudíte veľmi skoro, alebo naopak veľmi neskoro? Je vhodné si dať hneď kávu? Ani moc nie, pretože sa zistilo, že okrem vyššie spomínaných častí dňa sa kortizol uvoľňuje tiež vždy priamo po zobudení v ktorúkoľvek hodinu dňa asi o 50%. Najlepšie je preto počkať aspoň jednu hodinu. Následne si môžete dať svoju vytúženú a voňavú rannú odmenu.

4

Zdroje:

ASAP Science, Are You Consuming Your Coffee Correctly?

https://www.youtube.com/watch?v=0mgmayMSESI

The best time for your coffe:

http://neurosciencedc.blogspot.jp/2013/10/the-best-time-for-your-coffee.html

Cortisol Awakening Response:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18854200

Caffeine at Specific Times:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24235903

Circadian Cortisol Profiles

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19223520

Caffeine and Cortisol:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2257922/

Teraz najčítanejšie