Denník N

Svet drog, ktorý je pre niekoho jedinou možnou realitou. Príbeh kokaínu

Kilo
Kilo

Kolumbii sa venujem už pätnásť rokov, ale toto najlepšia kniha o obchode s kokaínom, akú som čítal. Pochopíte, prečo sa drogy vyrábajú práve tu a ako sa dostanú na americký trh.“ – Matthew Bristow, bývalý vedúci kancelárie Bloomberg News v Kolumbii

 

Napínavo napísaný príbeh Tobyho Musea o jeho intímnom putovaní kolumbijským svetom drog je presvedčivý a nezabudnuteľný. Vďaka knihe Kilo má teraz kokaín svoje vlastné Reportáže. Jednoducho nárez.“ – Jon Lee Anderson, The New Yorker a autor knihy Che Guevara: A Revolutionary Life

 

Hlboké svedectvo o obchodovaní s drogami, ktoré sleduje cestu kilogramu kokaínu z poľa k pašerákovi.“ – USA Today

 

Kilo je budík, ktorý človeka zobudí a pripomenieme mu, že demokracia je stále len snom malej časti sveta.“ – autor recenzie

Kniha Kilo predstavuje strhujúcu, dramatickú a šokujúcu reportáž publicistu Tobyho Musa, ktorý sa rozhodol zmapovať, ako funguje biznis s kokaínom. Pri čítaní jeho práce máte pocit, že sa pohybujete v paralelnom svete, vo vesmíre na míle vzdialenom od bežného dňa, kde riešite, ako sa vám v pondelok nechce do práce, akú kávu si dáte a či ste stihli autobus. Kilo je budík, ktorý človeka zobudí a pripomenieme mu, že demokracia je stále len snom malej časti sveta. Inde niekto bojuje o holý život vďaka koke, kríku, bez ktorého by známa droga kokaín nebola.

Kokaín je droga paradoxu. Na jednej strane pašerákom a dílerom prináša astronomické sumy, na druhej likviduje dominovým efektom životy. „Kokaín korumpuje autority, zavádza beztrestnosť a živí násilie…“ píše Mus. Kamkoľvek sa dostáva, ako mor so sebou prináša zúrivosť, násilie, korupciu a spoločenský úpadok. Mus v sérií rozhovorov odkrýva pozadie a sieť životných kontextov a osudov ľudí, ktorí nejako so svetom kokaínu súvisia. Rozpráva sa s osobami, ktoré pestujú koku, s drogovými pašerákmi, vrahmi, bohatými kápmi, prostitútkami a ľuďmi totálne závislými od kokaínu.

Nádherne napísaný debut novinár Musa sa hlboko ponára do kolumbijského obchodu s drogami… Autor s veľkým osobným rizikom robil rozhovory s Kolumbijčanmi zapojenými do tohto obchodu – dílermi, prostitútkami a sicarios (platenými zabijakmi, ktorí dodržiavajú zákony v obchode s drogami); ich intímne príbehy tvoria jadro knihy… Toto strhujúce rozprávanie zostane v mysli čitateľov.“ – Publishers Weekly

Ľudia, ktorí pestujú koku, nie sú spokojní so svojím údelom a uvedomujú si čiastočne, čo ich aktivita pácha, avšak dostať zo svojej situácie nevedia. Nemajú alternatívu k prežitiu. Hoci vláda proti sadzbe krov bojuje, jej snaha je márna, pretože sú okamžite opätovne zasadené. A tu je fascinujúce, ako dokáže autor citlivo spytovať aj svoje svedomie a reflexívne sa pýtať, či možno kategoricky odsúdiť ľudí, ktorí žijú túto neľahkú situáciu. Jeho opis a analýzy sú napísané pútavo a neredukujú sa suchú a vecnú deskripciu.

„Všetci si tu robili večierky. Päť mŕtvych, desať mŕtvych. Večierok sem, večierok tam. Dobrý kresťan nikdy nevedel, čo sa stane, keď opustí svoj dom,“ vraví mi taxikár Franco. Prikyvujem. Až neskôr si uvedomím, že slovom „večierok“ myslel masaker. (s. 159)

Musa sleduje od počiatkov, ako sa kilo kokaínu dostane z džungle až do zahraničia. Celý proces je majstrovsky opísaný živým, anekdotickým a pútavým jazykom autora, ktorý robí z knihy zmes kvalitnej žurnalistiky s prvkami beletrie, no nie na úkor objektívnosti. Jazyk slúži len ako nástroj faktov a reality jednej drogy. Kniha pri čítaní pôsobí, akoby ste pozerali dramatický seriál a zhltnete ju veľmi rýchlo. Nie je to pozitívne čítanie, nezaobíde sa bez dramatických zvratov, impertinentných momentov, no zároveň prehĺbi vaše poznanie v tejto oblasti a súcit k tomu, aké dilemy riešia ľudia na druhom konci sveta.

Knihu Kilo si môžete zakúpiť tu

 

Teraz najčítanejšie

Albert Lučanský

Vyštudoval som históriu a slovenskú literatúru a literárnu vedu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde si v súčasnosti aj robím doktorát z literárnej vedy. Medzi moje záľuby patrí čítanie kníh o literatúre, histórii, filozofii, religionistike či psychológii. Moje knižné blogy na Denníku N sa obsahovo týkajú kníh, ktoré sa mi dostali do rúk (novšie aj staršie). Ak máte záujem o recenzovanie knihy či spoluprácu, kontaktujte ma a dohodneme sa :-)