Denník N

Všimli ste si nové reštaurácie a bary v meste alebo množstvo nových obyvateľov?

Alebo opotrebované cyklotrasy, ktoré stáli celý majland, či nové mestské štvrte?
Všetko sa predražilo a pomaly si nemôžete kúpiť ani byt na hypotéku. Krčma na rohu sa stala miestom, kde sa stretávajú boháči a malé kaviarničky sú plné hipsterov, ktorí nešetria peniaze na „vegánske“ výrobky. Samospráva zakázala bezdomovectvo a dokonca odstránila lavičky z viacerých lokalít. Pre chudobných postavili na okraji mesta lacnú budovu a vysťahovali ich tam.

Tento proces sa nazýva gentrifikácia. Ide o sociologický jav, ktorý znamená výmenu obyvateľstva v mestských oblastiach, ktorých hodnota sa zvýšila. Proces sa začína najprv poklesom hodnoty nehnuteľností. Developeri ich potom lacno odkúpia, neskôr zrekonštruujú a predajú za vysokú cenu alebo na ich mieste postavia úplne nové byty, ktoré sa stávajú cenovo nedostupné pre miestnych obyvateľov. Samosprávy, ktoré podporujú gentrifikáciu, robia chudobu neviditeľnou a nedávajú možnosť identifikovať ju a riešiť problémy.

Gentrifikácia a jej dôvody.

Bohužiaľ, je to prirodzená zmena. Podľa historikov tento proces prebiehal už v starovekom Ríme. Gentrifikáciu spôsobujú ako štátne rozhodnutia, tak aj samosprávy a naše mesto nevynímajúc. Rovnako investori, továrne a väčšie spoločnosti, ktoré sa sem presťahovali, získavajú prostredníctvom tohto procesu vlastný kapitál.

Výhody gentrifikácie.

Gentrifikácia vytvára nové pracovné miesta, a tak sa zvyšujú daňové príjmy. Daňové príjmy by mali v zásade zlepšiť aj služby mesta. Napríklad verejná doprava, zlepšenia v školách alebo nové cyklotrasy.

Kto je obeťou gentrifikácie?

Ľudia žijúci v podnájme s nižšími príjmami. S rastom cien nehnuteľností sa zvyšuje aj nájomné. To spôsobuje, že sa títo ľudia nakoniec odsťahujú alebo sú vysídlení.

Čo s tým môžeme urobiť?

Je to proces, ktorý prebieha na celom svete, a bohužiaľ naň neexistuje jednoduchá odpoveď, ale nie je to niečo, čomu by sme sa mali len nečinne prizerať. Dajte svoj hlas politikom alebo aktivistom, ktorí kladú potreby obyvateľov a komunity na prvé miesto. Je potrebné voliť ľudí, ktorí chcú zabrániť vysídľovaniu, podporiť výstavbu cenovo dostupného bývania a ktorí chcú riešiť komunitný problém chudoby.

Teraz najčítanejšie

Krisztián Váradi

Progresívne Slovensko - Podpredseda Maďarskej Platformy Volám sa Krisztián Váradi, pochádzam z Dunajskej Stredy a som absolventom lekárskej fakulty. Počas mojich univerzitných rokov som bol 4 roky podpredsedom Maďarského zdravotníckeho klubu v Bratislave (Klub Jánosa Selyeho). Počas tejto funkcie som získal množstvo skúseností v oblasti organizácie programov, spolupráce v skupinách, koordinácie a vedenia komunity. Mojou hlavnou motiváciou je, aby som naštartoval novú formu politiky v otázke slovensko-maďarských tém, ktoré sa týkajú južného Slovenska, aj vďaka budovaniu silnej súdržnej spoločnosti. Chcem ukázať mladým ľuďom, že táto krajina má potenciál sa vybrať správnym smerom. Mladí ľudia by mali byť motorom tejto krajiny, musia cítiť, že sa im oplatí tu ostať a žiť a byť hrdý na svoju príslušnosť. Ďalšou dôležitou oblasťou, ktorá je pre mňa osobne veľmi dôležitá je oblasť životného prostredia a ochrany.