Denník N

Udržte si mladistvý a zdravý vzhľad pokožky

Cute girl in a bathrobe rubs his hands with cream
Cute girl in a bathrobe rubs his hands with cream

S pribúdajúcim vekom sa naše telo mení a s tým aj kvalita našej pokožky a vlasov. Objavujú sa prvé vrásky, pokožka môže byť citlivejšia a náchylnejšia na vplyvy prostredia.

Hoci pravidelná starostlivosť o pleť je dôležitá v každom veku, práve pri prvých príznakoch starnutia je veľmi dôležité dbať na ochranu a starostlivosť. Ako sa hovorí, najlepším liekom je prevencia. Ak budete svoju pleť vyživovať a šetrne ošetrovať, bude vyzerať zdravo po mnoho ďalších rokov.

Pokožka starne na celom tele, nie len na tvári, preto je dôležité ju hydratovať. Najlepší spôsob, ako dosiahnuť omladenie, je starať sa o pokožku zvonka aj zvnútra. Okrem kvalitnej kozmetiky je kľúčom k hydratácii pitie veľkého množstva tekutín, preto dbajte na to, aby ste každý deň pili dostatok vody.

5 príznakov starnutia pleti

S pribúdajúcim vekom sa naša pokožka mení viacerými spôsobmi. Deti majú jemnú a citlivú pleť, zatiaľ čo počas dospievania nás môžu trápiť problémy s mastnou pleťou alebo akné. Starnúca pleť je zvyčajne suchšia. Starnutie pleti sa však nezačne zo dňa na deň – je to dlhodobý proces. Niektoré zmeny súvisia s kontúrami tváre, iné s kvalitou pokožky alebo jej zdravím.

starnutie pokozky
Zdroj: envato.elements

1. Vznik vrások – Jedným z najčastejších, ale prirodzene sa vyskytujúcich prejavov starnutia pleti sú vrásky. Ich vznik ovplyvňujú rôzne faktory, z ktorých niektoré môžu tento proces urýchliť alebo spomaliť.

2. Strata pružnosti – Vrásky a strata pružnosti sú dva jasné znaky starnutia pleti. Tieto príznaky sa začínajú objavovať okolo 25. roku života, a to najmä preto, že s vekom klesá hladina kolagénu a elastínu. Elastín aj kolagén sú látky zodpovedné za pružnosť a pevnosť pokožky, preto je dôležité starať sa o svoju pokožku, ak si chcete zachovať jej mladý a zdravý vzhľad.

3. Povädnutá pleť, pigmentové škvrny a nejednotný tón pleti – Ochabnutá pleť je mdlá, nevýrazná, niekedy so sivým nádychom. Je to aj dôsledok nesprávneho životného štýlu alebo nevyspatej noci, avšak u žien po 40. roku života je jedným z príznakov starnutia pleti. Okrem toho sa s pribúdajúcim vekom môžu viac objavovať pigmentové škvrny alebo nerovnomerné sfarbenie pleti. Tomu sa dá predísť používaním pleťových krémov s ochranným faktorom SPF.

4. Ochabovanie kontúr tváre – Strata pružnosti pokožky môže časom spôsobiť postupné ochabovanie tváre, čo má za následok stratu ostrých kontúr a smutnejší, prepadnutejší vzhľad.

5. Strata hydratácie – S pribúdajúcim vekom sa naša pokožka stenčuje, produkuje menej mazu a stráca schopnosť zadržiavať vodu. To môže viesť k dehydratácii, čo urýchluje proces starnutia. Existujú však spôsoby, ako pomôcť pokožke udržať si hydratáciu. Môžete siahnuť po krémoch a sérach, ktoré obsahujú ceramidy, kyselinu hyalurónovú či vzácne oleje.

Príčina starnutia

Ako sme už spomenuli, vrásky sú jedným z prvých prirodzených prejavov starnutia pleti. Množstvo kolagénu sa znižuje v priemere o 1-1,5 % ročne. Po 40. roku života telo prestáva kolagén produkovať úplne. Kolagén je jednou z látok, ktoré dodávajú našej pokožke pružnosť a elasticitu. Keď teda množstvo kolagénu klesá, pokožka sa nedokáže prispôsobiť vonkajším vplyvom. Okrem biologického starnutia má vplyv na vznik vrások aj slnečné žiarenie, mimika, zranenia, kožné ochorenia, akné, fajčenie, dehydratácia, stres a zlá životospráva.

Teraz najčítanejšie

eTabletka

Internetová lekáreň - predaj liekov, vitamínov, zdravej výživy, doplnkov stravy, kozmetiky, veterinárnych produktov.

Tento blog je platený.