Denník N

Nepriateľ najmenších: zapareniny

Baby after bathing in a towel. Selective focus. Child.
Baby after bathing in a towel. Selective focus. Child.

Zapareniny sú začervenané škvrny na koži alebo červenkasté pupienky sprevádzané nepríjemným svrbením a pálením.

Ideálne podmienky pre vznik zapareniny sú vlhké a teplé miesta, hlavne oblasť plienky. Zvyčajne sa vyskytujú na citlivých miestach ako zadok, genitálie, slabiny alebo kožné záhyby.

Zapareniny najčastejšie postihujú deti v dojčanskom veku, ale tieto ťažkosti môžu pretrvávať až do veku batoľaťa. Na zapareniny vášho dieťaťa si môžete vybrať krémy, púdre alebo zásypy s ochrannými, upokojujúcimi a hojivými zložkami.

dieta po kupani
Zdroj: envato.elements

Liečba zaparenín

Ak sa u vášho dieťaťa vyskytnú zapareniny, je dôležité okamžite konať. Oblasť dôkladne umyte vlažnou vodou a glycerínovým mydlom a potom ju starostlivo osušte mäkkým uterákom. Nechajte miesto chvíľu vyvetrať a potom na postihnuté miesto naneste tenkú vrstvu krému. Pomôže to zmierniť bolesť a podporiť hojenie.

Dobré masti na báze zinku alebo vápnika, postupne pokožku vysušujú a upokojujú. Zároveň ju chránia pred účinkami rozkladajúceho sa potu, moču alebo stolice.

Pri správnej starostlivosti sa upokojenie zapareniny dostaví v priebehu niekoľkých dní. Ak sa však stav zhorší, napríklad v podobe zapálenej, mokvajúcej pokožky, môže ísť o príznaky kvasinkovej alebo bakteriálnej infekcie. Tieto infekcie treba konzultovať s lekárom, ktorý pravdepodobne predpíše krém na zapareniny s antikvasinkovým alebo antibakteriálnym účinkom.

Prevencia zaparenín

Najlepší spôsob, ako predísť zapareninám, je pravidelne meniť plienky dieťaťa hneď, ako sa zašpinia. Tým ochránite pokožku a budete mať istotu, že je váš drobec v absolútnom suchu.

Uistite sa, že máte správnu veľkosť plienok, aby ste sa vyhli zbytočným odreninám. Zapareniny môžu byť spôsobené aj alergickou reakciou na kozmetiku, plienky alebo vlhčené obrúsky, ktoré by preto nemali obsahovať konzervačné látky ani parfumy.

Teraz najčítanejšie

eTabletka

Internetová lekáreň - predaj liekov, vitamínov, zdravej výživy, doplnkov stravy, kozmetiky, veterinárnych produktov.

Tento blog je platený.