Denník N

Odpoveďou na smrť je život

Vynikajúci psychiater Irvin Yalom už viac ako polstoročie oslňuje svet svojimi príbehmi o ľudskej psychike plnými múdrosti, nadhľadu a humoru. Teraz sa s ohromujúcou úprimnosťou a odvahou delí o najťažšiu skúsenosť svojho života: stratu manželky a vytrvalej spoločníčky od dospievania. Ako partneri až do konca vrátane spoluautorstva tejto knihy zdieľajú nezmazateľný portrét straty – hrôzy, bolesti, popierania a zdráhavého prijatia. Ale to, čo nám zostáva, je oveľa viac než hlboký príbeh o trvalej strate – je to nezabudnuteľný a bolestne krásny príbeh o trvalej láske. Budem o ňom premýšľať ešte dlhé roky.“ Lori Gottliebová, autorka bestselleru New York Times Maybe You Should Talk to Someone

 

Yalomovci sú k svojim čitateľom nielen úprimní, ale aj úžasne veľkorysí. Táto kniha si okamžite získava svoje miesto v kánone skvelých memoárov o konci života. Caitlin Doughtyová zakladateľka Rádu dobrej smrti

Irvin D. Yalom nie je slovenskému čitateľovi neznáme meno. Amerického psychiatra, terapeuta a spisovateľa môžeme poznať zo slovenských prekladov jeho diel ako Keď Nietzsche plakal, Liečba Schopenhauerom, Problém Spinoza a ďalšie. Yalom si svojím štýlom a témou smrti získal v čitateľskej obci popularitu, celosvetové renomé a niekoľko cien za svoju tvorbu a vedecký prínos.

V knihe Otázka smrti a života Yalom opäť otvára Pandorinu skrinku o téme smrti, no tentokrát nie z literárno-terapeutických príčin, ale preto, že sa smrť dotkla priamo neho. Psychiater, ktorý radil ľuďom, ako sa vyrovnať s blízkosťou a definitívnosťou smrti, musí tentokrát poradiť sebe, keďže najbližší človek v jeho živote, jeho manželka Marilyn, umiera na rakovinu. Kniha je akousi syntézou nielen životnej témy smrti, s ktorou Yalom celý život bojoval a vyrovnával sa s ňou, ale aj epilógom manželského vzťahu. Od začiatku knihy vieme, že Marilyn nakoniec umrie, a my len sledujeme stranu za stranou, ako sa k svojmu osudu dňom za dňom približuje.
Kniha má denníkovú podobu. Raz sledujeme Marilyn zhoršujúci sa stav optikou Yaloma, inokedy o svojich pocitoch a myšlienkach hovorí priamo Marilyn. Ide o silnú kombináciu, ktorá umožňuje z oboch perspektív, z perspektívy manžela, ktorý čoskoro ostane sám, a manželky, ktorá si to uvedomuje, reflektovať umieranie očami všetkých zúčastnených. Kniha sa ťažko číta, ako upozornili viacerí recenzenti, pretože je emocionálne nabitá. Všadeprítomnosť smrti, detailnosť opisu a melancholickosť atmosféry môže zarosiť oči, že si budete musieť dať pauzu od čítania.
Záležitosť smrti a života je sladkou spomienkou a zároveň cestou k objavovaniu. Dvaja významní profesori, autori a celoživotní partneri sa v nej vyrovnávajú so starnutím, krehkosťou a smrťou. V procese úprimného stretnutia s neistotou života dospievajú k hlbšiemu pochopeniu jeho vzácnosti.“ Frank Ostaseski autor knihy Päť pozvaní: Päť otázok autor knihy Objaviť, čo nás smrť môže naučiť o plnohodnotnom živote

Odpoveďou na smrť je život

Na prahu smrti si človek kladie otázku, o čom to celé bolo. Na čo to všetko bolo dobré, keď to aj tak končí v bolesti a so slzami v očiach. Odpovedať si na otázku smrti je kľúčom k odpovedi na otázku života. Pokiaľ nepochopíme, prečo vlastne žijeme, nakoniec aj konfrontácia so smrťou bude nepochopiteľná a predovšetkým bolestivá. Yalom s Marilyn našli odpoveď v živote bez výčitiek a bez ľútosti. V živote, ktorý sa nakoniec skončí bez toho, že by obaja ľutovali či trápili sa výčitkami. Keď človek žije zmierený sám so sebou a so svetom, čas jeho odchodu je irelevantný. Nietzche, ktorého Yalom v knihe cituje, to zhrnul v nasledujúcom aforizme:

Mnohí umierajú príliš neskoro, niektorí priskoro. Zomri v pravej chvíli.“

Kniha sa nesie vo veľmi úprimnom duchu. Manželia rekapitulujú svoj život, svoje úspechy, čo niektorým recenzentom vadilo, pretože v tom videli zápach privilegovanosti. Akoby človek nemohol dosiahnuť úspech a napísať o tom bez toho, aby to niektorí ľavicovo orientovaní čitatelia nenapadali ako dôkaz spoločenskej nespravodlivosti a nadradenosti.

Pozri tiež: TOP 5 knižných noviniek (júl/1/2022)

Zapôsobil na mňa zvlášť jeden moment, keď sa Yalom po smrti musel vyrovnať so situáciou, ktorá je opísaná veľmi úprimne. Priznám sa, že mi nikdy nenapadlo, že človek po smrti milovanej osoby môže pociťovať silné návaly sexuálneho vzrušenia a túžby po sexe. Yalom bez hanby opisuje, ako sa trápi pre obrazy žien s veľkými prsiami, ktoré opantali jeho myseľ, a to napriek tomu, že súčasne smúti za svojou manželkou. Pre túto sexuálnu posadnutosť, ako sám autor píše (s. 165), sa rozhodne bližšie preskúmať tento fenomén, aby nakoniec zistil, že počas obdobia žiaľu skutočne môže u ľudí, zvlášť u mužov, zosilnieť sexuálna túžba. Keďže človek sa stáva emocionálne otupený, sex mu pomáha cítiť aspoň niečo. Ide vraj o veľmi rozšírený jav, ako potvrdzujú psychoterapeuti, no väčšina ľudí sa hanbí o tom hovoriť. Neobchádza to ani seniorov, ktorých sexualita je ďalším spoločenským tabu, o ktorom sa nezvykne hovoriť.

Na 200 stranách nájdeme silný príbeh manželstva, ktoré nakoniec končí smrťou a osamelosťou jedného z partnerov, ktorý musí ďalej čeliť životu a smrti sám. Pokiaľ ste sa týmto témam doteraz vyhýbali, možno je čas siahnuť práve po tejto knihe. Ja si z nej beriem myšlienku, ktorú som spomenul vyššie: že len život, ktorý žijeme pre druhých, život, ktorý nie je nikomu nič dlžný, je nakoniec odpoveďou na otázku smrti.

Knihu Otázka smrti a života si môžete zakúpiť tu

Záverečná poznámka:

Ak máte radi knihy a rozmýšľate, čo si najbližšie prečítať, na mojom knižnom blogu nájdete rôzne knižné tipy, knižné úvahy či recenzie :-) Niektoré uvádzam nižšie:

Teraz najčítanejšie

Albert Lučanský

Vyštudoval som históriu a slovenskú literatúru a literárnu vedu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde si v súčasnosti aj robím doktorát z literárnej vedy. Medzi moje záľuby patrí čítanie kníh o literatúre, histórii, filozofii, religionistike či psychológii. Moje knižné blogy na Denníku N sa obsahovo týkajú kníh, ktoré sa mi dostali do rúk (novšie aj staršie). Ak máte záujem o recenzovanie knihy či spoluprácu, kontaktujte ma a dohodneme sa :-)