Denník N

Medvedí trh už trvá mesiac, náznaky otočenia trendu zatiaľ nevidno

Medvedí trh sa týka všetkých druhov aktív okrem komodít. Stávka na komodity je však dnes takisto rizikom.

Aktuálny medvedí trh – čiže podľa definície fáza poklesu finančných trhov – tu máme „oficiálne“ od polovice júna. Do tejto fázy sa trh dostáva ak klesne o 20 % alebo viac z 52-týždňového maxima. Dnes vidíme tento pesimizmus investorov, ktorí čakajú kedy konečne príde obrat k lepšiemu. To sa však tak skoro nemusí stať a hrozí ďalšie prehĺbenie negatívneho sentimentu.  

Medvedí trh na všetkých frontoch

Posledné výrazné poklesy na trhoch pred nástupom vojenského konfliktu datujeme do roku 2020, kedy sa začala pandémia koronavírusu a nasledovali reštrikcie po celom svete. Na americkom akciovom trhu trvajú medvedie trhy obyčajne cca 9 mesiacov. To znamená, že čoskoro by zúfalstvo investorov mohlo skončiť, avšak všetko môže byť inak.   Pokračovanie vojenského konfliktu prehlbuje ekonomickú krízu, zvyšuje infláciu a neistota na trhoch stále rastie. Globálne ekonomické prostredie začalo byť brzdou takmer pre všetky investície, ako sú akcie, futures, zahraničné meny a kryptomeny. Negatívna nálada sa preniesla do takmer všetkých tried aktív a je ťažké povedať, kedy sa tento stav stabilizuje. Niektorí analytici predpovedajú, že medvedí trh môže trvať aj nasledujúce dva roky. Benchmarkový index S&P 500 ako určitý predstaviteľ celkovej výkonnosti trhu, prvýkrát klesol do fázy medvedieho trhu 13. júna, keď uzavrel 21,8% pokles oproti maximu z 3. januára.

ProfitLevel-Žárska-Index S&P500 klesol v roku 2022 o vyse 21%Výkonnosť amerického benchmarkového indexu S&P 500 za posledných 5 rokov. (zdroj: Investing)

Negatívne vyhliadky

Podľa Goldman Sachs môže riziko prepadu v USA narásť v nasledujúcom roku až na 30 %. Model Bloomberg Economics predpokladá ešte výraznejší pokles za rovnaké obdobie a to až 38 %.  Mnohí Američania aj Európania sa však domnievajú a pociťujú, že recesia je už tu. Prieskum spoločnosti CivicScience preukázal, že viac ako tretina Američanov je presvedčená, že ekonomika je práve teraz v recesii.

 

Únik pred medvedím trhom

Problémom je, že nikto s istotou nevie povedať, kedy sa medvedí trh skončí. Napriek tomu, že pokles sa objavuje naprieč všetkými aktívami, dokonca v kryptomenách ktoré mali byť odolné voči globálnym zmenám, tak určitý typ záchrany mohli nájsť investori v odvetví komodít. Energetika a komodity sú a aj boli jednou z oblastí, ktorá rástla, pričom ropa WTI dosiahla v tomto roku 10-ročné maximum. Treba sa však mať na pozore. Opatrenia centrálnych bánk ako je Fed a ďalších po celom svete zvyšujú sadzby v snahe zastaviť rapídne zvyšujúcu sa infláciu a komoditné trhy môžu utrpieť resp. spomaliť v obavách z recesie a zmierňovania dopytu. Ďalším aktívom, ktoré profituje z agresívnejšej politiky Fedu je americký dolár. Táto mena je momentálne pre investorov bezpečným prístavom a očakávame, že dolár zostane na rastúcej úrovni aj vďaka prísnej menovej politike v USA.

 

Teraz najčítanejšie

ProfitLevel_Lucia Zarska

Lucia Zarska

Som spoluzakladateľkou webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pro každého, stačí len vedieť ako na to. Aj preto som sa rozhodla v oblasti finančných trhov nasmerovať svoje ďalšie kroky na pozíciu analytičky. V pozícii hlavnej analytičky brokerskej spoločnosti ProfitLevel sa teraz venujem tejto téme podrobnejšie. Zároveň sa snažím pokračovať v písaní odborných textov o kapitálových trhoch do médií a na blogy. https://www.linkedin.com/in/lucia-%C5%BE%C3%A1rska-356b40b2/