Denník N

Americký FED chce udusiť infláciu bez vyvolania recesie. Európa naďalej ukazuje nerozhodnosť

USA aj Európska únia sa snažia znížiť infláciu tak, aby sa nedostali do recesie. Aktuálne sú k tomuto cieľu jasne bližšie Spojené štáty.

Jerome Powell, predseda Federálneho rezervného systému (FED), sa tento týždeň snažil presvedčiť verejnosť, že FED zvýši úrokové sadzby tak rýchlo a na takú úroveň, že inflácia bude potlačená bez toho, aby sa obmedzilo úverovanie. Tým pádom vsádza na to, že pripravované opatrenia by nemali priškrtiť ekonomiku a spôsobiť recesiu.

Powell zdôraznil, že primárna misia FED je regulovať infláciu, ale stále dúfa v „mäkké pristátie“. Čiže FED cieli na pokles inflácie a sprievodné spomalenie rastu bez toho, aby nastala recesia alebo prílišná nezamestnanosť. Powell zopakoval svoj cieľ „mäkkého pristátia“ na akcii Európskej centrálnej banky (ECB) v portugalskej Sintre.

Európska nezamestnanosť pozitívne prekvapila

Prezidentka ECB Christine Lagardeová hovorila na stretnutí o „obrovskom efekte“ energetických šokov, ktoré otriasajú celým svetom, ale si najvýraznejšie sú cítiť v Európe kvôli jej závislosti na ruskej rope a zemnom plyne. Taktiež spomenula blízkosť Európy ku konfliktu na Ukrajine a ako „bola energia výrazne podcenená“ v inflačnej prognóze banky.

Európska centrálna banka začiatkom júna povedala, že zvýši svoje základné úrokové sadzby o 0,25 percenta v júli s ďalšími zvýšeniami naplánovanými neskôr tento rok. Prvého júla banka taktiež plánuje ukončiť svoj program nákupu dlhopisov.

Ku koncu júna zaznamenala EÚ zníženie počtu nezamestnaných osôb voči prognóze. Na jún odborníci očakávali mieru nezamestnanosti vo výške 6,8 %, avšak v skutočnosti dosiahla nezamestnanosť 6,6 %. Aj tento údaj tým pádom podporuje plánované zvýšenie výnosových kreditných sadzieb (ECR).

Euro zatiaľ trpí, obrat je však možný

Hoci väčšina analytikov očakáva, že ECB zvýši úrokové sadzby, ich nerozhodnosť a posilnenie doláru vyvíjajú tlak na menový pár EUR/USD. A tým pádom výpredaj eura pokračuje. Ale ak sa pozrieme na nasledujúci graf, môžeme vidieť potenciálne formovanie dna. Ak sa vyformované dno udrží, je možné, že sa vývoj otočí a euro sa posilní oproti doláru. Avšak kvôli už spomínanej nerozhodnosti je potrebné byť pri obchodovaní opatrný.

CapitalPanda-Peric-Euro oslabuje voči doláru počas celého roka 2022Pár EUR/USD od januára 2020 po súčasnosť. (Zdroj: tradingview.com)

Teraz najčítanejšie

Jozo_Peric_CapitalPanda

Jozo Peric

Vyštudoval som Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. Od roku 2015 sa profesionálne venujem obchodom na kapitálových trhoch. Od roku 2019 pôsobím ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venujem sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov.