Denník N

Podvod, to nie žiadna veda.

Keď hovoríme o šírení propagandy, fake news a konšpiráciách, často nešťastne skĺzneme k úvahám o ich šikovnosti, prepracovaní a schopnosti presviedčať. Zdalo by sa, že sú v našej spoločnosti tisíce neviditeľných operatívcov špionážnych agentúr, ktorí nám systematicky vymývajú mozgy svojimi skvelými zákulisnými hrami – to inak tiež znie ako námet na peknú konšpiráciu, možno sa niekto inšpiruje. Ono to tak ale celkom nie je.

Pravda je totiž taká, že úspešná propaganda sa nezačína dobrým plánom presviedčania, ale dobrou identifikáciou cieľovej skupiny. Každý šikovný propagandista vie, že cieli predovšetkým na hlupáka.
Preto nám chodia správy a emaily plné pravopisných chýb. V emaile sa dočítame, že sme zdedili peniaze po princovi z Ugandy, že nám niekto ukradol osobné údaje, že je naša banka v nebezepčenstve, a bude tam aj celá znôžka štylistických zázrakov a nesprávne použitých I a Y. Viac ako 90% z nás takúto blbosť automaticky odfiltruje, a to podvodníci dobre vedia. Iba tých necelých 10% prijímateľov, ktorí hovadinu nedokážu okamžite rozpoznať, totiž stojí za špeciálnu pozornosť.
Pravopisné chyby v podvodných emailoch v skutočnosti nie sú chyby, sú tam úplne naschvál. Ich autori chcú, aby sme ich blokovali – šetríme im tým prácu, ktorú by si s nami museli dať, aby zistili, či sme vhodné terče na tlačenie kalerábov do kotrby.
Propaganda je presne o tomto. Ako polo-profesionálny troll nepracuje člen intelektuálnej elity, ale človek milión, hocijaký Jozef Mak z Hornej Marikovej. A nie, nemusí mať za to ani dobre zaplatené. Často za to nemá vôbec zaplatené. Len mu jeho koordinátor pošle pochvalu, možno zelené tričko alebo nálepku, možno ani to nie. Pretože profesionálne šírenie hlúposti je naozaj profesionálne a uvedomuje si, že pracuje s hlupákmi – a profesionál stačí jeden, hlupákov výpušťa do voľnej prírody stovky.
Nie je náhoda, že na každé svetové sprisahanie príde vždy nejaká postaršia pani Marta z Lefantoviec, čo rada pečie torty a má pekné magnólie. Pani Marta je v skutočnosti možno aj objektívne dobrý človek, má fungujúcu rodinu, dobre vychovala svoje deti, a tak vôbec. Len sa pred nejakým časom chytila do pasce. Prečítala si email a nevedela, že ho má zahodiť automaticky, keď je v ňom napísaná pravopisná ohavnosť. Možno len lajkla nesprávny príspevok u svojej kamarátky, a potom sa jej zobrazila nejaká alternatívna kopa klamstiev, ktorým je odvtedy vystavená a nevie voči nim zaujať stanovisko.
Naozaj nikomu z nás nepomáha, keď robíme z propagandistov šachových veľmajstrov. Nie je to pravda, väčšina týchto milých ľudí sú v skutočnosti úplne milí ľudia, len absolútne pomýlení a neschopní kritického myslenia. Nikdy im ani len nenapadlo, že by sa možno na odhaľovanie svetových politických hnutí oplatilo poznať aspoň jeden cudzí jazyk, že na vyhľadávanie takýchto tajných informácií bežne nepoužívame mobil za 1€ od operátora k najlacnejšiemu paušálu, že vyhlásenia Európskej komisie sú v skutočnosti zložené na záveroch absolútnej špičky technokratickej odbornosti, kým to, čo pani Marta zdieľa na Facebooku, píše brigádnik v prepotenom tielku.
Keď zastávame pravdu, nebojujeme proti géniom.
Odolávame zmätenému človiečikovi, čo vždy nakupuje najlacnejšiu šunku z letáku v supermarkete, a potom sa sťažuje, že nás Európa na Slovensku kŕmi nekvalitnými potravinami, z ktorých vzniká rakovina, aby tak Nový svetový poriadok zničil slovanské národy.
Návod na zdravý život na internete naozaj nie je zložitý:
Len nebuďme sprostí.

Teraz najčítanejšie