Denník N

Koľko rubľov za znásilnenie

Z ruských vojenských kruhov unikla správa, že povzbudením pre ďalšie hrdinské pôsobenie Ruskej federácie na Ukrajine by malo byť lákanie nových dobrovoľníkov pomocou finančných bonusov za určité konkrétne služby.

Nebudeme sa teraz zaoberať škandalóznym výsledkom ruských štátnych médií, ktoré nedokázali svojou dobre platenou kampaňou zmobilizovať dostatok budúcich hrdinov ochotných umrieť za správnu vec, teda za vyčistenie Ukrajiny od nacistov. Ostaňme aspoň pri tom, že s tým by mal Putin konečne niečo urobiť. Je jasné, že to odflákol.

K uvedeným mobilizačným bonusom vraj patrí 100-tisíc rubľov za zostrelenie nepriateľského lietadla. Bolo by zaujímavé vidieť kompletný cenník týchto služieb. Čo napríklad vyjde ruskú štátnu pokladnicu na odmenách taký zásah divadla, zničenie obytného domu, nemocnice, pôrodnice alebo škôlky. Snáď Putin nechce šetriť aj na úspešnom ukradnutí milióna ton obilia. To určite nie. Skôr by si to zaslúžilo aj nejaké to štátne vyznamenanie.

Samozrejme, je jasné, že zverejnenie takého cenníka by „špeciálnu vojenskú akciu“ na Ukrajine zrejme ukončilo. Takže náborový cenník hrdinských činov musí obsahovať ničenie vojenských cieľov, ale lapení „dobrovoľníci“ sa môžu spoľahnúť na to, že to hrdinské zabíjanie onkologických nacistov v nemocniciach neostane bez zaslúženej odmeny. A bude už na nich, či z nej zaplatia učiteľku klavíra pre svoju Mášu, kúpia si staršiu daču, zaplatia úplatok miestnemu papalášovi alebo ju prepijú. Ich rodiny určite trápiť nebude, že žemľu od McDonalda už jesť nebudú. Otázka je, že ak to neprežijú, čo napísať na ich pomníky. No, samozrejme, „Hrdinsky padol“. Ako vždy. A donekonečna môžu pokračovať tou príšernou lžou.

 

Teraz najčítanejšie

Karol Jesenák

Prof. Ing. Karol Jesenák, CSc.
Vysokoškolský učiteľ