Denník N

Voľby 2023

Smer
26,03 %
Hlas
18,45 %
PS
10,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
7,92 %
KDH
7,40 %
Aliancia
6,55 %
SNS
6,09 %
Republika
5,61 %
SaS
3,64 %
Sme rodina
2,83 %
Demokrati
2,22 %
ĽSNS
1,03 %
Piráti
0,46 %
KSS
0,43 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,25 %
Princíp
0,15 %
Srdce
0,12 %
SOS
0,10 %
My Slovensko
0,10 %
Vlastenecký blok
0,06 %
SHO
0,06 %
Karma
0,06 %
Spravodlivosť
0,04 %
SDKÚ
0,03 %
Aktualizované 23:40
8,72 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

H. Mantelová: Wolf Hall (Čitateľský denník 29/2022)

„Jak mu to má vysvětlit? Svět je řízen odjinud, než si Harry Percy myslí. Ne z jeho pomezních hradů, dokonce ani ne z Whitehallu. Svět je řízen z Antverp, z Florencie, z míst, o kterých se mu ani nesní, z Lisabonu, odkud vyplouvají lodi s hedvábnými plachtami směrem na západ, do spalujícího žáru slunce. Ne z hradních sálů, ale z účtáren, ne zvukem polnice, ale ťukáním počítadla, ne cvakáním zámku pušky, ale škrábáním pera po řádcích dlužního úpisu, kterým se zaplatí za pušku i puškaře, za prach i za koule.“

V roku 2016 som na základe odporúčania Juraja Červenáka objavil istú britskú minisériu. Kostýmová konverzačka napínavá aj bez akčných scén či zákerných bodnutí spoza gobelínu ma oslovila natoľko, že som si ihneď začal zháňať jej (v tom čase vypredanú) knižnú predlohu — Brookerovou cenou ovenčený román Wolf Hall.

Šestnáste storočie, Anglicko. Kráľ Henrich VIII. nemá ani po dvadsiatich rokoch manželstva s Katarínou Aragonskou mužského potomka, preto sa snaží tento problém s následníctvom, ktorý destabilizuje krajinu, vyriešiť anulovaním svojho sobáša. Rím je, samozrejme, proti, rovnako aj časť duchovenstva či šľachty.

V tomto okamihu prichádza na kráľovský dvor Thomas Cromwell — neurodzený syn kováča, cestovateľ, obchodník a sčítaný intrigán skúsený v pouličných bitkách. A stane sa kráľovým pobočníkom. Ako urobiť z Anny Boleynovej kráľovnú? A ako zmeniť smerovanie celého Anglicka? To je práca práve pre tohto nenápadného muža v pozadí.

Wolf Hall je historický román, ktorému sa úspešne darí nahliadnuť nielen na fyzické dobové reálie, ale aj priamo do hláv a zmýšľania postáv z tudorovského Anglicka. Stredovek a čas vojen sa rýchlo mení na renesanciu — dobu obchodu a zámorských objavov, Lutherovej reformácie a znovuobjavenia Wycliffových spisov. Dobu, keď bankovníctvo, a nie hrubá sila, určuje beh dejín.

Mantelová píše dynamicky aj bez znázornenia akčných pasáží, v tom je podobná už spomínanej seriálovej adaptácii. Používa pritom zaujímavú formálnu hračku, s ktorou som sa doposiaľ ešte nikde nestretol — zlučuje dialógy do jednoliatych odstavcov bez členenia a použitia úvodzoviek. Keď som si na to po čase ale zvykol, vtiahlo ma to viac do hlavy kráľovského pobočníka. A to sa cení.

Prvý diel cromwellovskej trilógie tak hodnotím veľmi kladne a pokyvkávam uznanlivo hlavou. Pokiaľ ju ešte mám.

H. Mantelová: Wolf Hall
Argo 2010
527 strán
*
85 %

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie