Denník N

Zbaviť sa závislosti na plyne nepomôže

Ako sa zbaviť závislosti na ruskom plyne a ako ho nahradiť? Táto téma zamestnáva politikov v celej Európe. Všetko, čo je ruské, dostalo nálepku zakázané, odmietnuté, odstrihnuté, vzdialené. Stručne povedané – dať jasne najavo, že vojna je neprijateľná.

Na jednej strane je logickým a správnym krokom, že nechceme ekonomicky podporovať krajinu, ktorá vyvolá vojenský konflikt, ale na druhej strane je potrebné si uvedomiť, že trvalé odstrihnutie sa od Ruska alebo ktorejkoľvek inej krajiny na všetkých úrovniach nie je možné.

Každá krajina, národ, štát i človek sú prepojené do jedného globálneho systému vzájomného spojenia a závislosti, medzi všetkým a všetkými. To, čo sa deje v jednej časti našej planéty, na všetkých úrovniach ovplyvní aj zvyšok sveta. Preto každé vymedzenie sa voči iným je vlastne vymedzením voči nám samým.

Mnohí politici žiadajú energetickú nezávislosť od plynu. Navrhujú ho nahradiť fotovoltaikou, tepelnými čerpadlami, jadrovou energiou atď. Bohužiaľ, táto myšlienka je úplne mylná. Vo svete, kde sme navzájom na sebe všetci závislí, sa nemôžeme snažiť byť nezávislí – je to v rozpore s princípom prírody. Preto je akýkoľvek plán energetickej alebo akejkoľvek inej nezávislosti odsúdený na neúspech.

Správna otázka neznie „Ako sa stať nezávislými?“, ale: „Ako byť správne prepojený s inými ľuďmi, štátmi a krajinami?“ Súčasný vojnový konflikt v Európe a príčina všetkých problémov vo svete spočíva v jedinom – v zlých medziľudských vzťahoch.

Nenávisť, využívanie iných ľudí pre vlastný prospech a vlastný sebecký záujem. To všetko sú, žiaľ, základy dnešných medziľudských vzťahov. Za falošnými úsmevmi, podávaním rúk a objatiami sa skrýva ego, ktoré hľadá len svoj vlastný záujem a prospech. Niet divu, že čelíme vojnám a katastrofám na celom svete.

To, čo vložíme do našich medziľudských vzťahov, sa nám následne zhmotní. Príroda nás spojila. Či chceme alebo nie, my, všetci ľudia, sme navzájom závislí. Teraz je na nás, aby sme sa naučili využívať toto prepojenie správnym spôsobom. Namiesto zneužívania pomáhať. Namiesto nenávistných myšlienok sa snažiť budovať láskyplné vzťahy. Jedine toto je skutočná náprava všetkých problémov – vytvoriť tie správne medziľudské vzťahy.

Teraz najčítanejšie

Vladimír Bohm

Vladimír je študentom na medzinárodnej akadémii Bnei Baruch, ktorá sa zaoberá autentickou kabalou - vedou o spájaní sa ľudí medzi sebou, ktorá rozkrýva odpoveď na otázku "Čo je zmyslom života" a ako to dosiahnuť... Publikuje články a videá s interpretáciou aktuálnych udalostí vo svete prostredníctvom prírodných zákonov.