Denník N

Nabíjanie elektromobilu alebo plug-in hybridu doma: čo sa oplatí vedieť?

stanica na dobijanie auta

V prípade, že sa chcete na dojazd svojho elektromobilu vždy maximálne spoľahnúť, mali by ste využívať domáce nabíjanie. Jednoducho zaparkujete pred dom alebo do garáže, zapojíte nabíjací kábel a do rána, kým opäť vyrazíte, bude váš elektromobil nabitý. Aj domáce nabíjanie elektromobilu je možné realizovať rôznymi spôsobmi, ktoré z nich sú tie najlepšie?

S plug-in hybridmi je to ľahšie

Ak je reč o autách s alternatívnym alebo hybridným pohonom, často sa skloňuje potreba zmeniť svoje šoférske návyky. Práve pri hybridoch, akým je napríklad aj Volvo S90, to ide jednoduchšie, pretože stále máte „v zálohe“ spaľovací motor. V prípade, že sa ale rozhodnete pre elektromobil, mali by ste si osvojiť nielen zásady úspornej jazdy, rekuperácie pri brzdení, ale aj spôsoby nabíjania. Hoci využívať môžete stále širšiu sieť nabíjacích staníc, tou najlepšou možnosťou zostáva nabíjanie doma. Platí to však iba za predpokladu, že na tento účel máte vytvorené zázemie.

Čo sa oplatí zvážiť pri domácom nabíjaní? 

elektro mobil nabijanie

Predstava mnohých ľudí je, že do elektromobilu stačí zapojiť zástrčku z bežnej 230 V zásuvky, rovnako ako v prípade rôznych domácich spotrebičov. Pri plug-in hybridoch to možno stačí, no v prípade elektromobilov rozhodne nejde o optimálny spôsob nabíjania a niektorí výrobcovia ho dokonca vôbec neodporúčajú. Takéto nabíjanie je totiž nielen veľmi pomalé a na úplné nabitie vám často nevystačí ani celý noc, ale problém môže predstavovať aj záťaž na elektroinštaláciu vozidla.

Využiť môžete ale aj špeciálne 230 V zásuvky prispôsobené na nabíjanie elektromobilov alebo špeciálny kábel na nabíjanie vybavený ochrannými prvkami. Tieto riešenia umožňujú rýchlejšie a bezpečnejšie nabíjanie, no vyžadujú si už z vašej strany investíciu. K tomu najkomfortnejšiemu nabíjaniu aj tak stále predstavujú len určitý medzistupeň.

Tým najlepším riešením je investícia do vlastného wallboxu, ktorý v ideálnom prípade umožňuje nabíjať výkonom aj nad 22 kW v prípade 3-fázového napájania. Ušetriť môžete aj v prípade, ak budete nabíjať výlučne počas lacnejšej nočnej tarify. Myslite na to, že kvalitný wallbox ale niečo stojí a tak si túto položku nezabudnite zahrnúť do kalkulácie výhodnosti vlastnenia elektromobilu.

nabijanie auta

Oplatí sa však vedieť, že niektorí výrobcovia vám wallbox k elektromobilu poskytnú za výhodnejších podmienok. Medzi také patrí aj Land Rover vo Veľkej Británii, ktorý len nedávno zahájil dôležité partnerstvo so spoločnosťou Andersen EV. Sme presvedčení, že je len otázkou času, kedy si prídete vybrať svoje nové auto do Land Rover Bratislava a podobnú možnosť dostanete aj na Slovensku.


Foto: elements.envato.com

Teraz najčítanejšie