Denník N

Ako projekt zo Slovenska zaujal svet

Marian Bocek

Na dosiahnutie svojich cieľov nemusíte chodiť do zahraničia. Aj na Slovensku máme podmienky, vďaka ktorým môžete uspieť medzinárodne. Do spoločnosti InoBat sme počas druhého kvartálu roku 2022 prilákali množstvo partnerov zo sveta elektromobility a batériového priemyslu hlavne vďaka výhodnej polohe a šikovným ľuďom. Čo všetko sa zmenilo a aké zaujímavé spolupráce nám toto obdobie prinieslo?

Z úst Slovákov častokrát počúvam, že sme len malou krajinou v strednej Európe a talentovaní ľudia odchádzajú za prácou či štúdiom do zahraničia, lebo naša krajina im nemá čo ponúknuť. Áno, v istom zmysle s nimi musím súhlasiť aj ja. Je tu však aj druhá strana mince a na Slovensku máme množstvo talentov, inovátorov a vizionárov, ktorým sa darí svojou prácou a nápadmi zviditeľniť Slovensko na svetovej mape aj z domova. Je mnoho projektov, ktoré zožali úspech a je potrebné o nich hovoriť. A zároveň, vždy je dobré sa pochváliť. Preto by som v tomto blogu rád načrtol, prečo sa aj vďaka nášmu slovenskému projektu InoBat z našej krajiny stáva výstavná skriňa sveta elektromobilov a čo sa nám za posledné mesiace podarilo.

Na biznis potrebujete presvedčenie, že to dokážete

Teraz budem hovoriť aj zo svojej vlastnej skúsenosti, keďže sám som žil roky v Amerike. Po rokoch som sa však rozhodol, že svoje know-how a nazbierané skúsenosti zužitkujem vo svojej domovine, na Slovensku. A tak vznikol InoBat. Počas svojej kariérnej cesty som si uvedomil, že pre úspech (či už doma alebo v zahraničí) je potrebné nielen šťastie a vedomosti, no hlavne presvedčenie, že to dokážete. Čo je však úplne najdôležitejšie? Je to jednoznačne správny ľudský kapitál, a teda tí správni zamestnanci, strategickí partneri či investori. V našom InoBat prípade to bola takisto aj finančná podpora zo strany štátu. Pred založením projektu InoBat som si uvedomil, že na Slovensku je množstvo šikovných ľudí, ktorí majú čo ponúknuť. Obzvlášť v automobilovom priemysle, v ktorom sme svetovou špičkou a vyrobí sa u nás najviac áut per capita na svete. V elektromobilite sme však pozadu. Preto som si povedal: „Prečo by sa Slovensko nemohlo stať aj metropolou elektromobility?“. Myslím si, že máme na to všetky potrebné predpoklady.

Chtíč urobiť zo Slovenska významnú krajinu

Ako hrdý Slovák som mal vždy v sebe chtíč spraviť zo Slovenska významnú krajinu. Po mojom návrate na Slovensko sa mi v podnikaní potvrdilo, že aj tu je veľmi dôležitá práve dôvera a spolupráca. Ukážkovým príkladom sú pritom aj naši strategickí partneri a investori ako Matador, Rio Tinto AEN, MSM, Across, Wildcat Discovery Technologies či mnohí ďalší, ktorí nás podporujú od samého začiatku.

V InoBat kráčame ruka v ruke s princípom „cradle to cradle”

Hlavným cieľom našej spoločnosti je zanechať zdravšiu a zelenšiu planétu nielen nám, ale aj budúcim generáciám. A to je dôvod, prečo sme sa rozhodli svoj biznis postaviť na princípe „cradle to cradle“. Čo to znamená v praxi? Nehľadíme len na výrobu batérií ako takých, no pozeráme sa na celý jej vývojový, výrobný aj recyklačný proces. V našom R&D centre a pilotnej výrobnej linke vo Voderadoch skúmame, vyvíjame, ale aj vyrábame batérie do elektrických vozidiel na mieru potrebám klientov. Následne, keď ich opotrebujú, zrecyklujeme ich v našom recyklačnom centre a ďalej využijeme na výrobu nových kusov. Vďaka filozofii „cradle to cradle“ vytvárame cirkulárnu ekonomiku a poskytujeme riešenia pre prospešné energetické riešenia s minimálnym vplyvom na životné prostredie.

Spolu vždy dosiahneme viac

Som veľmi rád, že InoBat zo Slovenska zaujal nielen Európsku komisiu, ale aj  významných svetových investorov či partnerov, vďaka čomu sa nám podarilo prilákať do našej firmy napr. automobilovú superhviezdu Andyho Palmera, či mnohých ďalších top expertov. Takisto sme rozhodili siete medzi spoločnosti, s ktorými môžeme dosiahnuť naše ciele oveľa rýchlejšie. Rád by som sa však teraz pristavil pri nových spoluprácach, ktoré sa nám podarilo uzatvoriť v posledných troch mesiacoch s úspešnými firmami z USA, Veľkej Británie alebo Nemecka.

  • Ideanomics Mobility

Rozšírili sme našu spoluprácu s americkou spoločnosťou Ideanomics Mobility o ďalšiu novinku. Práve vďaka nej sa výroba našich InoBat batérií rozšíri už aj do amerického štátu Indiana. Otvoríme tu výskumno-vývojové centrum s výrobnou linkou a vybudujeme aj závod na montáž batériových modulov. Ideanomics Mobility tiež budeme zásobovať batériovými  článkami.

  • ScottishPower

Uzavreli sme partnerstvo so spoločnosťou ScottishPower, ktorá je popredným dodávateľom zelenej elektriny v Európe. Zároveň, ako jediný producent vo Veľkej Británii vyrába elektrinu zo 100 % obnoviteľných zdrojov. Vďaka tejto spolupráci ušetríme prírodu od uhlíkových stôp, urýchlime prechod k elektrickej doprave a zabezpečíme zelenšiu budúcnosť mladším generáciám.

  • Lilium

Našim ďalším dôležitým partnerom sa nedávno stala aj nemecká spoločnosť Lilium. Tá vyvíja prvé plne elektrické lietadlo s vertikálnym vzletom a pristátím. Spoločne s touto inovatívnou spoločnosťou preskúmame nové príležitosti na vývoj, výrobu a recykláciu vysokovýkonných batérií. A perfektné je, že aj táto spolupráca poukazuje na dôležitosť elektrifikácie všetkých druhov dopravy. A perfektné je aj to, že s InoBat môžeme byť súčasťou tejto revolúcie.

  • Green Lithium

Spoluprácu sme uzavreli aj so spoločnosťou Green Lithium, ktorá bude pre nás v InoBat-e dodávať lítium do batérií. Pomôže nám teda pri  kľúčovej surovine v produkcii batérií do elektrických vozidiel. S Green Lithium sme si istí, že jedinou cestou k trvalej udržateľnosti je zabezpečenie celého životného cyklu batérie – od ťažby až po jej recykláciu. A teda aj táto spolupráca podčiarkuje našu spomínanú „cradle to cradle“ víziu.

Plníme našu misiu

Sme radi, že sa nám postupne darí napĺňať naše ciele a uzatvárať vždy nové dôležité partnerstvá. S jasnou víziou a inovatívnymi riešeniami chceme spraviť zo Slovenska výkladnú skriňu elektromobility a batériového biznisu. Navyše, do našej krajiny chceme prilákať aj ďalších top expertov z rôznych kútov sveta, ale aj dať šancu zanieteným mladým talentovaným ľuďom. A tak ako má Estónsko svoj Skype či Fínsko Nokiu, pevne verím, že Slovensko bude mať svoj InoBat. Je skvelé vidieť motivovaných kolegov s akým nadšením sa chcú podieľať na svetových projektoch. Verím, že ich bude už len viac a všetkým týmto kolegom, ale aj partnerom a investorom ďakujem.

MARIÁN BOČEK
CEO, InoBat

Teraz najčítanejšie

InoBat

InoBat je slovenská spoločnosť založená v roku 2019 zaoberajúca sa výskumom, vývojom, výrobou a recykláciou batérií s dlhodobým cieľom slúžiť európskemu trhu s novými energetickými riešeniami. Hlavnými odvetviami sú InoBat Auto, ktorý sa zaoberá R&D a výrobou batérií do elektrovozidiel, InoBat Energy, zaoberajúci sa skladovaním energie a InoBat Recyling, prinášajúci riešenie na recykláciu batérií. Okrem toho, InoBat pracuje aj na rozvoji InoBat Charging, ktorý rieši nabíjaciu infraštruktúru a InoBat Hydrogen pre vodíkové a alternatívne pohony. Najrozvinutejšou odnožou spoločnosti InoBat je InoBat Auto, ktoré umožňuje elektrickú mobilitu vytváraním svojich unikátnych batérií pre zelenší svet. Sme batériová spoločnosť „Discovery to Delivery“ s jedinečným výskumom a vývojom v oblasti výroby prinášajúcim riešenia šité na mieru pre svojich zákazníkov. www.inobat.eu

Tento blog je platený.