Denník N

Dva razy mŕtvy je ako Agatha Christie a Guy Ritchie v jednom

Dobrá detektívka je ako cesta lesom. Mohli ste ich prečítať stovky a aj v lese ste už boli tisíckrát, no napriek tomu, keď sa chcete prejsť, oddýchnuť si, objavovať, bádať alebo sa iba trocha báť, vstúpite do lesa opakovane. Pretože dobrá detektívka môže byť napísaná na storako spôsobov a napriek tomu vás vždy zaujme, hoci ste ju čítali v klasickej, mysterióznej, severskej alebo historickej podobe.

Presne ako les. Zažili ste ho v každom ročnom období, poznáte každú jeho lesnú cestičku a turistický chodník, no napriek tomu je stále čo objavovať. Vždy vás niečím prekvapí a ohúri, môžete sa v ňom niekoľkokrát stratiť, pričom len máločo sa vyrovná tomu adrenalínovému stavu, keď sa vám podarí nájsť cestu von a domov si odnesiete ten dobrý pocit, ktorý sa premení na niekoľkohodinový relax mysle.

Toto prirovnanie spĺňa aj detektívka Richarda Osmana – Dva razy mŕtvy, ktorá je pokračovaním jeho debutu Štvrtkový klub detektívov. Ten tvoria štyria dôchodcovia (Elizabeth, Joyce, Ibrahim, Ron), žijúci v luxusnom mestečku pre seniorov, niekde uprostred kentských lesov. Naďalej sa miešajú do práce polície, pričom v tomto aktuálnom pokračovaní sa ich denná rutina prekríži okrem polície aj s aktivitami britskej spravodajskej služby MI5.

Hlavným mozgom tohto nezvyčajného detektívneho klubu je dôchodkyňa Elizabeth, ktorá má aj napriek už dávno ukončenému pracovnému vzťahu, stále isté staré väzby na kontrarozviedku a bezpečnostnú agentúru Spojeného kráľovstva. Práve vďaka nej sa sformoval seniorský detektívny klub, ktorého hlavným cieľom bolo riešiť odložené a nevyriešené prípady, ktorými ich zásobila jeho zakladajúca členka.

V druhom pokračovaní sa opäť vynorí jej minulosť, ktorá sa bizarným spôsobom prepojí so súčasnosťou. Do deja vstúpia viaceré postavy, ktorá predstavujú svet drobného a organizovaného zločinu. Záujmy malého zlodejíčka, drogovej dílerky, amerického mafiána, domáceho boháča s práčkou na prepieranie špinavých peňazí a agentov MI5 sa nečakane spletú do jedného veľkého zámotku, ktorý miestami aj humorným spôsobom, rozpletá práve seniorský detektívny klub.

Richard Osman tak opäť namiešal veľmi svieži kokteil, zlučujúci v sebe prvky klasickej britskej detektívky a akčnej kriminálky. Pomalé scény sú vyvažované tými dynamickými, a tak má čitateľ nakoniec dojem, že popri čítania prípadu zo série Slečna Marpleová, niekoľkokrát prepol na scény z filmov Guya Ritchieho.

Richard Osman: Dva razy mŕtvy, Slovart, 2022, Preklad: Tamara Chovanová

Teraz najčítanejšie