Denník N

Twitter na flirt s majiteľom Tesly zatiaľ dopláca prepadom akcií

Elon Musk to s kúpou a následným vycúvaním z kúpy Twitteru očividne nedomyslel. Môžeme sa tešiť na zaujímavý súdny spor.

Oznámenie Elona Muska o tom, že chce kúpiť celú sociálnu sieť Twitter, vyvolalo na tvárach investorov v apríli  tohto roka prekvapenie. Tento typ investície nezapadá vôbec do zvyčajných podnikateľských záujmov známeho vizionára a mnohí špekulovali o jeho dôvodoch na odkúpenie. Dnes je všetko inak a Muskov záujem o Twitter vyprchal. Poďme sa pozrieť bližšie na to, čo sa stalo a ako môže skončiť pôvodná dohoda odkúpenia americkej firmy.

Pôvodná dohoda

Netrvalo dlho a akonáhle Musk prejavil záujem o akvizíciu sociálnej siete, tak prišla ponuka zo strany spoločnosti, následne sa obidve strany dohodli. Dohoda znela, predaj spoločnosti Twitter miliardárovi Muskovi v hodnote 44 miliárd USD v cene 54,20 USD za akciu. Neskôr sa začali objavovať problémy, pretože vizionár spochybňoval percentuálny podiel spamových účtov pod 5% , ktoré uvádza sociálna sieť a požadoval dokumenty na prešetrenie reálneho stavu. Názory zúčastnených strán sa tu začali rozchádzať, Musk tvrdí, že spoločnosť mu neposkytla potrebné údaje, ktoré potrebuje na posúdenie počtu falošných alebo spamových účtov na platforme, naopak Twitter prezentuje, že z ich strany boli dodané všetky potrebné dokumenty.

Zrušenie akvizície a následky pre Twitter

Oficiálne stanovisko uvádza, že Elon Musk chce ukončiť dohodu o kúpe spoločnosti Twitter. Dôvodom odstúpenia od dohody je nedostatok informácií o počte spamových a falošných účtov zo strany firmy Twitter. Tá sa však tak ľahko nevzdá a je odhodlaná uzavrieť transakciu s miliardárom za vopred dohodnutú cenu a podmienky. V dnešných dňoch sa teda začína súboj medzi stranami a je ťažké odhadnúť, kto vyjde z tohto sporu ako víťaz, pretože výsledok ovplyvňuje viacero faktorov. Faktom však zostáva, že cena akcií spoločnosti Twitter rapídne klesla na približne 32 dolárov za jednu akciu.

ProfitLevel-Žárska-Twitter dopláca na filrtovanie s Muskom pádom akciíVýkonnosť akcií spoločnosti Twitter za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Na začiatku týždňa akcie stratili 11 % a dostali sa na úroveň 32,65 USD. Ak porovnáme aktuálny stav s hodnotou akcií cca v apríli, keď sa začala celá záležitosť s odkúpením, tak dnes vidíme pokles o cca 33%. Vývoj výkonnosti akcií bude závisieť od toho, ako celý spor dopadne.

A ako to dopadne?

Ukončenie sporu môže mať rôzne scenáre. Presná predikcia výsledku je ťažká ale existujú určité možnosti ukončenia tejto drámy, a tie by mohli zásadne ovplyvniť smerovanie výkonnosti akcií spoločnosti Twitter. Odstúpenie od dohody nebude pre Muska vôbec jednoduché. Najpravdepodobnejšia alternatíva môže byť, že Musk zaplatí pokutu za ukončenie zmluvy vo výške 1 miliardy dolárov a Twitter bude fungovať ďalej s nižším ocenením ako pôvodných 44 miliárd USD.

 

Teraz najčítanejšie

ProfitLevel_Lucia Zarska

Lucia Zarska

Som spoluzakladateľkou webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pro každého, stačí len vedieť ako na to. Aj preto som sa rozhodla v oblasti finančných trhov nasmerovať svoje ďalšie kroky na pozíciu analytičky. V pozícii hlavnej analytičky brokerskej spoločnosti ProfitLevel sa teraz venujem tejto téme podrobnejšie. Zároveň sa snažím pokračovať v písaní odborných textov o kapitálových trhoch do médií a na blogy. https://www.linkedin.com/in/lucia-%C5%BE%C3%A1rska-356b40b2/