Denník N

Európska križovatka

Dôsledky parížskej tragédie

Nezvyknem sa vyjadrovať k podobným udalostiam, pravdupovediac ani veľmi nečítam názory iných ľudí, keďže sa obmedzujú buď na prehnane emotívne výlevy, alebo na vyjadrenie ľútosti v povrchnej forme hashtagov. Tentokrát však aj ja cítim potrebu vyjadriť si aspoň touto cestou svoj názor, a to hlave kvôli tomu, že  po prvý krát pociťujem, že útok sa netýkal len Francúzska, ale aj mňa, mojich blízkych a celého európskeho spoločenstva.

Veľa ľudí so mnou nebude súhlasiť, no tieto nehanebné činy nemajú nič spoločné so žiadnym náboženstvom, keďže žiadna viera neschvaľuje vraždy nevinných ľudí a rovnako nesúvisí ani s aktuálnym prílevom utečencov. Môžem sa mýliť, to ukáže ďalšie vyšetrovanie, určite sa však nemýlim v tom, čo bude nasledovať.

Všetky extrémistické strany po celej Európe dostali silný argument vďaka ktorému získajú na svoju stranu ďalších prívržencov, ktorí budú horlivo prikyvovať na všetky ich extrémne riešenia, až si neuvedomia, že sa postupne stanú rovnakými fanatikmi ako včerajší útočníci.

Najväčší nepriateľ, ktorému bude Európa v najbližšom období vzdorovať nebudú islamskí extrémisti, ale jednoduché riešenia vedúce k radikalizácii celej spoločnosti. Už aj tak značne polarizovaná európska spoločnosť zažila ďalší šok, natoľko silný, že emócie ním spôsobené znemožnia veľkému množstvu ľudí racionálne uvažovať, čo môže nás všetkých posunúť až nebezpečne blízko rokom 1933 a 1939. Európa by mala v prvom rade zachovať chladnú hlavu, neprepadať šíriacim sa konšpiračným teóriám a silným rečiam politikov a nenechať sa vyprovokovať.

Ak nás útoky jednotlivcov vyprovokujú k masovej nenávisti a schvaľovaniu násilia na nevinných, tak si európsku kultúru zničíme sami a oveľa účinnejšie ako skupina maskovaných útočníkov. V prebiehajúcom strete civilizácií nezvíťazí ten s väčšou armádou, ale ten, kto si stojí za svojimi hodnotami a neznižuje sa na úroveň fanatickej menšiny.

Teraz najčítanejšie