Denník N

Dojčenie ako forma humanitárnej pomoci

© UNICEF/UN0668457/Dejongh
© UNICEF/UN0668457/Dejongh

Máme svetový týždeň dojčenia. Materské mlieko je úžasný zázrak, ktorý pomáha prežiť novonarodeným bábätkám aj v čase humanitárnych kríz. Zároveň je veľmi intímnym momentom, kedy je dieťa úplne opreté o matku, ktorá mu dáva pocit bezpečia. Aj preto podpora dojčenia patrí medzi prioritné humanitárne programy pre bábätká, ktoré sa narodili počas humanitárnych kríz.

OBNOVA DOJČENIA AKO FORMA POMOCI 

Počas humanitárnej krízy, či už je to zemetrasenie, záplavy alebo ozbrojený konflikt, sú mamičky, ktoré čakajú na príchod dieťatka vystavené oveľa väčšiemu stresu. Neboja sa iba o seba, ale aj o bábätko. Možno aj samotný pôrod, ktorý si predstavovali ako najkrajší moment v živote, prežili niekde v provizórnych podmienkach, obklopené kopou cudzích ľudí. A potom, samá neistota. Možno nemajú ani kde bývať, ani čo jesť, možno prišli o všetko.

Stres, ktorému je matka vystavená, spôsobuje stratu materského mlieka. Asi by nás napadlo riešiť to náhradou materského mlieka, ktoré sa v sušenej forme predáva v krabiciach. To však so sebou prináša veľa rizík. Práve preto jedným z programov, ktoré UNICEF v humanitárnych krízach podporuje, je program na obnovu dojčenia. Zdravotné poradkyne pomáhajú mladým mamičkám s obnovením dojčenia, tzv. relaktáciou. Pravidelným prisávaním dieťatka na prsník alebo s pomocou prsnej odsávačky. Dojčenie je takto možné obnoviť aj po niekoľkých týždňoch.

RIZIKÁ, SPOJENÉ S NÁHRADNÝM MLIEKOM 

Keď ešte v roku 2014 začala vojna na Ukrajine, bola som v jednom z menších táborov v Mariupole, kde niekoľko rodín našlo svoje dočasné bývanie v kempe pri mori. Navonok to vyzeralo ako letná dovolenka na pláži. No takmer všetky malé deti trpeli hnačkami. V kempe nebola ani elektrina, ani pitná voda a vonku celý deň pálilo slnko. V jednej miestnosti, ktorá fungovala ako sklad, bolo uskladnené sušené mlieko pre deti. V miestnosti bolo viac ako 30 stupňov. Mlieko sa síce rozrábalo v pitnej vode, ale tej nebolo dostatok. A tak fľašky umývali vo vode, ktorá bola k dispozícii. Jeden alebo oba tieto faktory spôsobovali deťom hnačky, a bez dostatku pitnej vody aj dehydratáciu.

Materské mlieko netreba uskladňovať. Je pre dieťatko oveľa bezpečnejšie.

© UNICEF/UN0679100

NAJLACNEJŠIA FORMA POMOCI

Ak by sa poskytovali náhrady mlieka v rámci humanitárnej pomoci hneď, ako matka stratí mlieko, bolo by to veľmi drahé a logisticky náročné. Je potrebné riešiť vhodné skladovanie, pravidelné distribúcie a prístup k dostatku pitnej vody, vhodnej nielen na rozrobenie, ale aj umývanie. Nedostatočná hygiena pri umývaní fľaštičky môže spôsobovať hnačky, ktoré patria medzi najčastejšie úmrtia detí v humanitárnych krízach.

Oveľa jednoduchšie je pomoc zamerať na matku. Poskytnúť jej vitamíny a vhodnú stravu, aby dieťa dostalo všetky potrebné živiny priamo z materského mlieka. Ak je potrebné, tiež jej zabezpečiť ochranu či psychosociálnu pomoc. Tak bude o dieťatko postarané najlepšie. Bude dostávať potrebné vitamíny a pocit ochrany vždy, keď si ho mama privinie k sebe počas dojčenia.

DOJČENIE V BOHATÝCH KRAJINÁCH

Odkedy sa pohybujem v medzinárodných organizáciách a inštitúciách, počúvam o tom, ako by mali byť firmy zamerané na podporu rodín. Slovensko vychádza v prieskumoch týkajúcich sa pripravenosti na podporu matiek s malým dieťaťom štatisticky veľmi zle. Jednou z otázok v štatistických zisťovaniach o politikách v prospech rodiny je otázka, či majú firmy miestnosti na dojčenie. Pretože v mnohých krajinách mamičky odchádzajú len pár týždňov po pôrode do zamestnania. Dojčenie je dôležité pre zdravie dieťatka, preto matky hľadajú spôsoby, ako neprestať dojčiť počas práce.

Tu sledujem už dlhšiu dobu tento fenomén v globálnych témach. Kým v niektorých krajinách sa bojuje za predĺženie materskej dovolenky, na Slovensku ekonómovia vyrátavajú, aké je to pre nás drahé, a preto existuje tlak na znižovanie času, ktorý matka ostáva s dieťaťom doma. Osobne si myslím, že možnosť predĺžiť materskú dovolenku na rodičovskú až na obdobie 3 rokov je niečo, čím by sme sa mali začať vo svete chváliť. Nie hanbiť sa za to. Chváliť sa môžeme aj zavedením „otcovskej dovolenky“, ktorú už mnohí muži využívajú.

Globálne výskumy totiž hovoria aj o tom, aký dôležitý je čas, ktorý strávia rodičia s deťmi v rannom štádiu detstva.  To sa neskoršie prejavuje v duševnom zdraví. Sú ekonómovia, ktorí už rátajú aj to, koľko nás bude stáť zanedbaný duševný vývoj dieťaťa.

No a potom nie je problém ani s dojčením dieťatka po takú dlhú dobu, ako je potrebné.

Teraz najčítanejšie

Mária Sliacka

Začínala som ako dobrovoľníčka v Keni, neskôr som pracovala na koordinácii projektov v Keni, Južnom Sudáne, na Haiti, v Afganistane a Gruzínsku. Viedla som misiu na turecko – sýrskych hraniciach pre ľudí vo vojnou zasiahnutých oblastiach Sýrie, koordinovala som humanitárnu pomoc na Ukrajine. Od decembra 2018 som riaditeľkou Slovenskej nadácie pre UNICEF. Keď som vyrastala, netušila som, že taká práca existuje. Bola som slovenskou reprezentantkou v plutvovom plávaní a rýchlostnom potápaní, vyštudovala som cestovný ruch na Ekonomickej fakulte UMB a pracovala ako hotelová manažérka. Každá skúsenosť je dobrá. Lebo nie je nič tak komplexné ako pomoc.