Denník N

Vražedné omega-3

Autor týchto riadkov je asociál, ktorému bežné starosti ľudí hovoria iba málo. Našťastie, niektorí priatelia mu občas otvoria oči. Stalo sa tak aj teraz. Poslali mu videosekvenciu*, v ktorej solídne vyzerajúci chlapík vyťahuje z liekovky s označením omega-3 niekoľko žltých toboliek a ich obsah strieka na polystyrénový obal. Ten sa okamžite začne rozpúšťať a v priebehu dvoch hodín je v ňom celkom slušná diera. Výsledok tohto experimentu je pre nás všetkých skutočnou tragédiou.

Doteraz bolo predsa známe, že omega-3 mastné kyseliny sú dobré takmer na všetko – na srdce, pečeň, psoriázu, sklerózu, artritídu, vysoký aj nízky tlak, dobrý aj zlý cholesterol a mnohé iné. Bolo len otázkou času, keď sa potvrdí, že sú dobré aj na fraktúru pravej hornej končatiny. A teraz zrazu toto. Nič sa nedá robiť, je nutné tento objav akceptovať a urobiť si z neho závery.

Ten najdôležitejší je asi ten, že keď už chcete do seba pchať omega-3 mastné kyseliny, rozhodne by ste to nemali robiť v blízkosti domov, ktoré sa zatepľujú polystyrénovými doskami (to sú tie biele). Niečo by sa totiž mohlo ujsť aj im, a tak by sa obyvatelia týchto domov nemuseli doplatiť účtov za vykurovanie. V každom prípade, keď už ich chcete nasilu užívať, nasaďte si kvalitné ochranné okuliare, prípadne aj skafander. Inak prídete o oči. Predsa len sú to kyseliny. Na druhej strane, omega-3 sú dobré aj na oči, takže úplne oslepnúť nemusíte. Váš umelý chrup by sa pred týmto výživovým doplnkom mal tiež mať na pozore. Ak ste náhodou zamestnaný v atómovej elektrárni, užívajte tieto tobolky mimo priestorov jej primárneho okruhu. Keď omega-3 zvládnu polystyrén, mohli by sa pustiť aj do jej palivových článkov. Dôsledky havárie by v tomto prípade už určite prekročili aj hranice Slovenska. V lepšom prípade by mohlo dôjsť aj k zníženiu tlaku v primárnom okruhu (znižujú totiž aj krvný tlak), čo by v tejto energetickej kríze nebolo veľmi vítané.

Ak má čitateľ týchto riadkov pochybnosti o duševnom zdraví ich autora, má určite pravdu. Našťastie aspoň príčina je jasná. Je to ignorovanie výživových doplnkov s obsahom omega-3  mastných kyselín. Tie sú totiž aj na mozog.

Post Scriptum

V minulosti bolo častou formou škodenia, že ste susedovi poškriabali lak jeho nového auta. Chytiť takého záškodníka sa nedalo, pretože si dával veľký pozor, aby ho nik nevidel. V iných krajinách možno mali iné zvyky. Časy sa však zmenili. Teraz sa v celej svojej kráse vystavíme na internete aj so svojimi hlúposťami, zlomyseľnosťami a podvodmi. Napríklad tak, že na polystyrénový obal nalejeme nejaké organické rozpúšťadlo a jeho rozpúšťanie pripíšeme nejakej úplne „nevinnej“ látke. Na otázku, prečo ľudia venujú takejto činnosti svoj voľný čas, odpovedať neviem. To však neznamená, že robiť si posmech z nich a zároveň aj z ich obdivovateľov nemožno.

Odkaz

*   https://www.tiktok.com/@bortaelena/video/7098037079568895237

 

Teraz najčítanejšie

Karol Jesenák

Prof. Ing. Karol Jesenák, CSc.
Vysokoškolský učiteľ