Denník N

Afty, popraskané kútiky a bradavice: malé a sotva viditeľné, no dovolenku vám zaručene znepríjemnia

afty v ustach

Celý rok sa tešíte na dovolenku a keď jej čas konečne nadíde, začnete hneď v prvý deň pociťovať pálenie či štípanie v ústach alebo na perách? V tom prípade už asi viete, že sa nevyhnete oparu, prípadne nepríjemnému popraskaniu kútika a hoci nejde o žiadnu katastrofu, dokážu vám dovolenku poriadne znepríjemniť. Existuje vôbec nejaká prvá pomoc?

Prevencia nestačí vždy

V prípade zdravotných problémov vo všeobecnosti platí, že je lepšie úplne sa im vyhnúť. Ak patríte medzi tých, ktorým sa opar vytvorí vždy v ten najnevhodnejší moment, oplatí sa porozmýšľať nad preventívnymi opatreniami. Opar na pere, alebo naopak afty ako malé vriedky v ústach a pod jazykom sú sprevádzané nepríjemným svrbením, pálením a počas jedenia neraz aj štípaním, najmä ak si doprajete na dovolenke exotické ovocie.

Prečo vôbec dochádza k takýmto prejavom práve v súvislosti s dovolenkami? Náhle zmeny teplôt medzi interiérom a exteriérom, cestovanie v preplnených dopravných prostriedkoch, ale aj zmena prostredia dajú vášmu imunitnému systému poriadne zabrať. Ak k tomu ešte pridáme aj prípadný stres z cestovania, tak vzniku oparu či vriedkov v ústach naozaj nič nebráni. Veľmi často je dôvodom nielen nadmerná záťaž organizmu ale aj oslabenie imunitného systému.

lehatka pri bazene

Ak si chcete zabezpečiť pohodový začiatok dovolenky, určite už pár dní pred odchodom začnite s dopĺňaním minerálov a vitamínov, pričom zvlášť účinné môžu byť vitamíny skupiny B a zinok. Rýchla pomoc na afty neexistuje, siahnuť síce môžete po hojivých prípravkoch, no pár dní vás predsa len vriedky potrápia.

Aby ste si z dovolenky nedoniesli nechcený suvenír

Z dovolenky si môžete na pokožke priniesť aj nechcenú pamiatku v podobe bradavice. Spôsobuje ich ľudský papillomavírus, ktorému sa celkom darí aj na kúpaliskách či v saunách. Oplatí sa preto vždy používať vhodnú obuv. Na rozdiel od popraskaných kútikov či vriedkov v ústach, bradavice vás môžu trápi aj niekoľko týždňov či mesiacov a ak nezaberú voľne dostupné prípravky, treba sa určite obrátiť na lekára.

Pred aj počas dovolenky sa teda určite oplatí dodržiavať nielen hygienické opatrenia, ale aj posilniť svoju imunitu.

bradavica na nohe

Zdroj foto: elements.envato.com

Teraz najčítanejšie

eTabletka

Internetová lekáreň - predaj liekov, vitamínov, zdravej výživy, doplnkov stravy, kozmetiky, veterinárnych produktov.

Tento blog je platený.