Denník N

Máte pocit, že na vás „niečo lezie“? So športovými aktivitami si spravte pauzu

chripka človek

Hoci šport a pravidelný pohyb je považovaný za zdraviu prospešný a posilňuje našu imunitu, sú situácie, kedy by ste sa prílišnému namáhaniu mali vyhnúť.

Napriek aktívnemu životnému štýlu sa môže stať, že si na vás urobí zálusk nejaký vírus a počiatok choroby vám ohlási bolesť hrdla či plný nos.

Kedy si dať s pohybom radšej pokoj? 

Bežné sezónne vírusy či nebodaj chrípka, dokážu citeľne skomplikovať život. Netrvajú našťastie dlho a nekomplikovaný priebeh zvládnete sami aj voľne dostupnými liekmi. Hoci vás to možno v počiatočných fázach ochorenia bude ešte lákať von zabehať si či navštíviť fitness centrum, v niektorých prípadoch by ste určite mali odolať. Záťaž vášmu organizmu počas choroby rozhodne nepomôže, a to aj v prípade, ak by išlo o aktivity, pri ktorých sa poriadne spotíte.

Ak cítite, že na vás „niečo lezie“ a nemáte zvýšenú teplotu či bolesť kĺbov, jednoduchšie pohybové aktivity si odopierať nemusíte. Zaraďte však voľnejšie tempo. V prípade, že už sú príznaky choroby citeľnejšie a bolí vás celé telo, kašlete prípadne cítite nevoľnosť, ide o neklamný znak toho, že by ste si to mali namieriť akurát tak do postele.

bolesť klbov

A čo po chorobe?

V prípade, že príznaky ako zvýšená teplota, plný nos či bolesť celého tela sú už na ústupe, s návratom k pohybovým aktivitám sa netreba unáhliť. Napríklad aj dva týždne po prekonaní respiračného vírusu sa vám môže stať, že už po krátkej námahe sa rozkašlete. Platí teda, že vracať sa ku športovaniu by ste mali naozaj pozvoľne a radšej pomalšie ako rýchlejšie. Minimálne dva týždne po prekonaní ochorenia si všímajte, ako vaše telo reaguje na zvýšenú záťaž a šetrite sa. V prípade, že si svoj život bez pohybu predstaviť neviete, tak vhodnou voľbou môže byť joga, prípadne iné pohybové cvičenia s pomalým tempom.

športova aktivita

Zdroj foto: elements.envato.com

Teraz najčítanejšie

etabletka logo

eTabletka

eTabletka online lekáreň

Sme Heuréka SHOP ROKU 2022 v kategórii Zdravie. V našej online lekárni nájdete širokú ponuku liekov, vitamínov, zdravej výživy, doplnkov stravy, kozmetiky a veterinárnych produktov s rýchlym doručením. Venujeme sa poradenstvu k výberu produktov a odborným článkom o zdraví dospelých i detí. Poskytujeme online rezerváciu liekov na predpis eRecept a v našich kluboch nájdete rady, tipy a rozšírený sortiment z oblastí Celiakie, Inkontinencie, Dentálneho zdravia a Detského sveta. Vaša etabletka.sk

Tento blog je platený.