Denník N

Poznáte tieto tri zásady správneho ošetrenia rany?

detska odrenina

Ak sa povie dezinfekcia, mnohým ako prvé napadne práve dezinfekcia na ruky, ktorá sa za uplynulé dva roky stala prakticky bežnou súčasťou našich životov. Nájdete ju v kabelkách, autách ale aj na verejne prístupných miestach. Dezinfikovať si ruky je určite prospešné, ako je to ale v prípade rôznych menších odrenín či tržných rán?

V letnom období trávime vo všeobecnosti viac času vonku a s tým súvisia aj rôzne aktivity, pri ktorých sa ľahko pritrafí zranenie. Pád na korčuliach, pri behaní či po skoku do vody nie sú ničím natoľko výnimočným. Menšie krvácajúce rany či odreniny sa dajú s chladnou hlavou vyriešiť a spravidla nepredstavujú žiadny problém. Ak ranu ale nesprávne vyčistíte a ošetríte, môžete si „zarobiť“ na celkom veľké starosti a trápenia vyplývajúce z následnej infekcie. Skôr ako si cez online lekáreň objednáte ten najvhodnejší dezinfekčný prípravok, spoznajte tri dôležité zásady pre správne ošetrenie rany.

detske odreniny

Ranu najprv vyčistite

Čistenie rany je bezpochyby tým najmenej príjemným krokom. Ak máte možnosť použite čistú vodu a snažte sa z rany odstrániť čo najviac nečistôt – ideálne je, ak sa vám podarí odstrániť všetky kúsky štrku, zelene či akýchkoľvek zvyškov, ktoré v rane nemajú čo robiť a môžu neskôr spôsobiť zápal. Pomôcť si môžete aj pinzetou, postupujte však opatrne, aby ste celkový stav rany a prípadné krvácanie ešte nezhoršili.

Použite vhodnú dezinfekciu

Je ideálne, ak máte po ruke niektorú z bežne dostupných dezinfekcií. Nájdete ich aj v online lekárni etabletka a na cestách či doma s nimi zachránite nejednu krízovú situáciu. V zásade máte na výber medzi jódovými dezinfekciami, ako je Betadine, či klasikou v podobe Septonexu. Pre deti radšej vyberajte dezinfekciu, ktorá neštípe.

V prípade, že dezinfekciu po ruke nemáte, môžete na ranu aplikovať aj alkohol. Rozhodne však nie hocijaký, víno či pivo ranu nevydezinfikuje, čistý aspoň 40 % alkohol sa však už o dezinfekciu spoľahlivo postará. Treba sa však pripraviť nielen na typický zápach, ale aj na to, že nejde o bezbolestný spôsob dezinfekcie.

spravne osetrenia rany

Dôkladné prekrytie rany

Ak je rana čistá a vydezinfikovaná, dochádza k tretej fáze a tou je dôkladné prekrytie. Dôležité je zabezpečiť, aby sa rana vetrala a nedochádzalo k mokvaniu. Samozrejmosťou je použitie sterilných náplastí alebo ešte lepšie tylu impregnovaného neutrálnou masťou. Na takto vytvorenú vrstvu potom patrí ešte sterilná gáza.

Na záver zostáva dodať, že čím precíznejšie jednotlivé fázy ošetrenia vykonáte, tým väčšia bude šanca na rýchle hojenie bez komplikácií. Oplatí sa teda venovať čas nielen teórii, ale aj praktickému nacvičovaniu.


Zdroj foto: elements.envato.com

Teraz najčítanejšie

etabletka logo

eTabletka

eTabletka online lekáreň

Sme Heuréka SHOP ROKU 2022 v kategórii Zdravie. V našej online lekárni nájdete širokú ponuku liekov, vitamínov, zdravej výživy, doplnkov stravy, kozmetiky a veterinárnych produktov s rýchlym doručením. Venujeme sa poradenstvu k výberu produktov a odborným článkom o zdraví dospelých i detí. Poskytujeme online rezerváciu liekov na predpis eRecept a v našich kluboch nájdete rady, tipy a rozšírený sortiment z oblastí Celiakie, Inkontinencie, Dentálneho zdravia a Detského sveta. Vaša etabletka.sk

Tento blog je platený.