Aký je rozdiel medzi Covidom a prechladnutím?

Počet nakazených koronavírusom opäť stúpa, a preto nastal pravý čas na to, aby sme si zopakovali, ako sa toto ochorenie líši od obyčajného prechladnutia. Na začiatku pandémie v roku 2020 sa za hlavné rozlišovacie príznaky COVID-19 považovali horúčka, kašeľ a strata čuchu. Teraz už však vieme, že existuje viac ako 20 príznakov vrátane bolesti hlavy, kýchania a bolesti hrdla.
Strata čuchu alebo chuti je stále jedným z najdôležitejších príznakov, ktoré značia prítomnosť koronavírusu.
Najčastejšie príznaky COVID-19, ak ste plne zaočkovaný
- Hlien v nose
- Bolesť hlavy
- Kýchanie
- Bolesť hrdla
- Strata čuchu
Najčastejšie príznaky COVID-19, ak nie ste očkovaný
- Bolesť hlavy
- Hlien v nose
- Bolesť hrdla
- Horúčka
- Pretrvávajúci kašeľ
- Strata čuchu

Pravdou je, že podobné príznaky patria aj k nachladnutiu (okrem straty čuchu a chuti). No každý človek už v živote zažil prechladnutie a pozná pocity, ktoré ho sprevádzajú. Ak sa cítite čo i len trochu neisto a máte podozrenie, že ste sa stretli s nakazeným človekom, otestujte sa.
Pokiaľ sa cítite relatívne dobre a nemusíte navštíviť lekára, pokúste sa izolovať od svojej rodiny. Odporúčame, aby ste sa snažili udržať si odstup od ľudí, s ktorými žijete, najmä od tých so slabým imunitným systémom. Ak musíte použiť spoločnú miestnosť, dobre ju vetrajte. Pomôže aj čistenie povrchov, ktorých sa často dotýkate, ako sú kľučky a diaľkové ovládače.
Na zvýšenú teplotu použite Paralen alebo Acylpyrin, a ak do dvoch alebo troch dní neprejde, navštívte svojho lekára. Snažte sa byť čo najohľaduplnejší a vyhnúť sa riziku rozšírenia ochorenia. Samozrejme si nasaďte respirátor a neskladajte si ho za žiadnych okolností. Uistite sa, že vám dobre sedí. Ak je to možné, vyhnite sa verejnej doprave a miestam, kde sa pohybuje veľa ľudí. Po návšteve lekára sa ihneď vráťte domov a poproste rodinu alebo známych o nákup potravín.

Zdroj foto: elements.envato.com