Denník N

M. Vadas: Šesť cudzincov (Čitateľský denník 34/2022)

„Vždy to tu mal pod palcom alebo na nás dozeral ktosi iný, Maďar, Rakúšan, Čech alebo Rus, a my sme držali hubu a krok, dívali sa spoza záclon do ulíc, čo sa deje, boli sme v podstate spokojní, že nám tu niekto vládne a nemusíme sami o niečom rozhodovať, sami so sebou zametať. Ťažko sa pustiť do vraždenia, keď ste väzňom.

Trúfame si len na Židov a Rómov, súvisí to s našimi možnosťami. Sme malý národ, obkolesený z každej strany veľkými skupinami. Niekto by v tejto súvislosti hovoril o zbabelosti, ale ide o vypočítavosť. Museli sme si vybrať, koho by sme si mohli dovoliť nenávidieť, pohodlne, bez rizika, že by nám hrozila odveta.“

V roku 1925 sa v jednej malej slovenskej dedine odohral pogrom na miestnych Rómov, pri ktorom zahynulo šesť ľudí. Šesť cudzincov je zbierka voľne previazaných príbehov, ktoré túto tragickú udalosť reflektujú očami svedkov, páchateľov i obetí.

Snové poviedky Mareka Vadasa nie sú presnými reportážnymi článkami, ale skôr  akýmsi kafkovský blúdením po ospalom mestečku menom P. Príbehy alkoholika, dospievajúceho chlapca či náhodného návštevníka tak spája dusná malomestská atmosféra s tušením blížiacej sa katastrofy.

Okrem miestami až hororových momentov mi v hlave ostal aj dizajn knihy, ktorý je riešený mierne netradične — hárky jednotlivých strán nie sú prerezané, takže tvoria akýsi vejár, ktorým sa pohodlne listuje. Vo vnútri sú však prázdne, takže nad knihou (našťastie) nemusíte tráviť čas s nožom v ruke.

PS: Marek Vadas — ktorý nieje len spisovateľom, ale aj poradcom nyenjeiského kráľa — bude tretím diskusným hosťom nášho festivalu Ružový Bicykel. 20. august 2022, Bardejov. Pozývam.

M. Vadas: Šesť cudzincov
Koloman Kertész Bagala 2021
128 strán
*
70 %

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.