Denník N

Vaše pocity nie sú viac ako dôstojnosť iného človeka

Neurážajte ostatných, nevysmievajte sa ich názorom, nepovyšujte svoje pocity nad dôstojnosť iného človeka. Nevracajte si navzájom ako v škôlke, neopakujte blbé správanie po politikoch, po nikom. Nebuďte iba odrazom niekoho existencie, reakciou na jeho správanie. Buďte tvorcami svojho správania, svojej existencie.

To, čo sa deje je niečo príšerné. Ľudia povyšujú svoje úvahy nad smrť ostatných. Bavia sa o vojnových udalostiach ako keby sa bavili o počítačovej hre. Je pre nich dôležitejšie vyjadrovať svoj názor ako prejavovať úctu, vzájomný rešpekt. Zamieňajú si frustrované prskanie za názor a neuvedomujú si, že sloboda prejavu neznamená slobodu osočovania a vyhrážania sa.

Vyrehotané smajly pri správach o smrti? Namiesto inteligentnej reakcie vyjadrenia výhrad v komentári, ľudia zareagujú na smrť smiechom. Nie, vôbec sa toho neštítia. Ako keby tí ľudia, čo zomreli neboli ľuďmi, len avatarmi v počítačovej hre. Totálne sa odľudšťujeme a viete, že presne to predchádzalo 2. svetovej vojne. Ľudia sa začali vnímať ako prekážky na ceste za svojim cieľom, odpad, spodina, zvieratá.

Naozaj mám strašný pocit z toho, že ľudia už v sebe navzájom nevidia ľudí, že ich názory sú im prednejšie a že sa svojich presvedčení chcú držať za každú cenu. Že ich nezaujímajú fakty, že emócie sú prednejšie, že frustrácia je silnejšia ako ich uvažovanie.

Strácajú sa v spleti informácii a je úplne jasné, že väčšina ľudí nedokáže vyhodnotiť ich pravdivosť, nevedia vyhodnotiť ani len to, či ide o názor alebo fakt. Áno, čitateľská gramotnosť je u nás žalostná a v demokracii to spôsobuje tragédiu. Ľudia nechápu, čo čítajú, ale hlasno kričia, čo cítia, lebo to nemá nič spoločné s myslením. Naučiť dospelých ľudí odrazu čítať s porozumením je nemožné, no bolo by fajn aspoň krízu nestupňovať. Situáciu veľmi zneužívajú všetci politici, ktorí sa snažia zapôsobiť na city ľudí, lebo vedia, že ich mozog je slabý, city zato silné.  Populisti, ktorí hovoria ľuďom, čo chcú počuť a tí to nie sú schopní prekuknúť. Prekuknúť, že ide iba o hlúpe žvásty a ten istý politik by im hovoril niečo úplne, ak by mu to zaručilo obľúbenosť ľudu a tým prístup k moci.

Nevieme ovplyvniť inteligenciu miliónov ľudí, ani zastaviť všetkých populistov, môžeme však aspoň stále byť ľuďmi a vidieť v ostatných tiež ľudí. Nepovyšujte svoj názor nad existenciu iného človeka. Akokoľvek je iný, stále je ten človek viac ako váš pohľad na svet. Každá ľudská bytosť si zaslúži elementárnu úctu. Ak budeme úctu voči sebe navzájom podmieňovať, skončí to zle. Vždy sa môže nájsť niekto, podľa koho si možno úctu nezaslúžite vy, taký človek vás potom možno označí za potkana a nahucká ostatných, aby vás tak videli. Odľudštením tých ostatných začínajú všetky vojny. Aj fašista je stále človek, aj vrah, aj pomýlený šialenec. Odsudzovať treba správanie, nie ľudí. Treba eliminovať zlé správanie, nie ľudí. Nikdy nesmieme dopustiť, aby naša frustrácia dostala prednosť pred človekom a jeho dôstojnosťou. Nemôžeme povýšiť svoje zranené city nad životy ľudí. Nenávisť a násilie ničia celé spoločnosti. Nikomu nebude dobre v krajine, kde sa ľudia neznášajú.

Neurážajte ostatných, nevysmievajte sa ich názorom, nepovyšujte svoje pocity nad dôstojnosť iného človeka. Nevracajte si navzájom ako v škôlke, neopakujte blbé správanie po politikoch, po nikom. Nebuďte iba odrazom niekoho existencie, reakciou na jeho správanie. Buďte tvorcami svojho správania, svojej existencie. Nech sa vo svete deje čokoľvek, udržujte si štandardy. Buďte najlepšou verziou seba.

Teraz najčítanejšie