Denník N

Konflikt medzi Čínou a Taiwanom môže mať katastrofálne následky na akciové trhy

Investori sa logicky najviac boja, že konflikt a ním vyvolané zastavené dodávky čipov ohrozia množstvo firiem po celom svete a prehĺbia krízu.

Možný konflikt medzi Čínou a Taiwanom logicky experti prirovnávajú k vojne na Ukrajine, ktorú vyvolalo Rusko. Rozdiel medzi týmito oboma konfliktmi (ak by to Čína „riskla“ a skutočne by napadla ostrovný štát) je v dopadu na finančné trhy. Na Taiwane totiž sídla mnohé kľúčové firmy, ktoré ovplyvňujú priemysel po celom svete. Nový konflikt by najviac zasiahol segment polovodičov, avšak tento problém by sa rýchlo „prelial“ do celého segmentu spotrebnej elektroniky, ako aj výroby automobilov a ďalších produktov, ktoré potrebujú čipy.

Spor o územie

Podobnosť medzi Taiwanom a Ukrajinou si môžeme všimnúť už na prvý pohľad. Ide totiž o spor, kedy si Čína podobne ako Rusko, nárokuje na územie. Taiwan je ostrov vzdialený približne 100 míľ od pobrežia juhovýchodnej Číny. Historické zdroje hovoria o tom, že Taiwan sa prvýkrát dostal pod čínsku kontrolu v 17. storočí.

V roku 1895 po prehratej prvej čínsko-japonskej vojne sa Čína vzdala ostrova v prospech Japonska. Znova ho však získala v roku 1945 po tom, ako Japonsko prehralo druhú svetovú vojnu. Práve tu má základy aktuálne narastajúci konflikt. Čína poukazuje na túto históriu a tvrdí, že Taiwan bol pôvodne čínskou provinciou. Na druhej strane obyvatelia Taiwanu tvrdia, že nikdy neboli súčasťou moderného čínskeho štátu, ktorý vznikol po revolúcii v roku 1911.

Strategická pozícia Taiwanu

Krajina má spriatelené vzťahy s USA. Dôvodom je , že sa nachádza sa v prvej ostrovnej línii, ktoré hrajú kľúčovú úlohu pre americkú zahraničnú politiku. V súčasnosti uznáva Taiwan ako suverénnu krajinu len 13 krajín. Aby sme lepšie pochopili strategickú pozíciu tohto ostrova, je dôležité vedieť, že Taiwan sa už v roku 1950 stal spojencom USA, ktoré boli v tom čase vo vojne s Čínou v Kórei. Spojené štáty práve vtedy rozmiestnili ich flotilu v Taiwanskom prielive, aby chránili svojho spojenca pred možným útokom z pevniny. Od tejto doby bola situácia v prielive viac krát v kríze a vzťahy medzi Taiwanom a Čínou sú veľmi krehké.

Najmä počas Trumpovej vlády boli niektoré rozhodnutia zo strany USA veľmi znepokojujúce pre Čínu. V dnešných dňoch čelí Taiwan zo strany Číny ďalšej kritike, pretože tá odsúdila návštevu predsedkyne snemovne reprezentantov Kongresu v USA Nancy Pelosi na Taiwane. Ide o najvyššie postavenú návštevu amerického politika na ostrove za posledných 25 rokov.

Tragické dôsledky

Návšteva americkej političky spôsobila rozruch medzi investormi, pretože tí dobre vedia aká je Čína citlivá na blízke vzťahy s USA. Geopolitické napätie spôsobuje výpredaj svetových akcií a zhoršovanie vzťahov medzi Čínou a USA. V neposlednom rade spôsobila aj znepokojenie v niektorých kľúčových firmách, akou je TSMC. Predseda spoločnosti Mark Liu uviedol, že sa obáva, ak by Čína napadla Taiwan, najmodernejšia továreň na výrobu čipov na svete by zostala nefunkčná, resp. by nemohla fungovať, pretože sa spolieha na globálne dodávateľské reťazce.

Spoločnosť Taiwan Semiconductor Manufacturing funguje na základe dodávok z Európy, Japonska, či USA, odkiaľ dováža množstvo materiálov cez chemikálie a náhradné diely až po inžiniersky softvér a diagnostiku. V prípade vypuknutia konfliktu nebude ochromená iba výroba TSMC, ale aj ďalšie spoločnosti ako Apple a Qualcomm, pre ktoré sú dodávky z taiwanskej spoločnosti absolútne nenahraditeľné.

ProfitLevel-Žárska-Akcie najväčšieho výrobcu čipov sveta TSMC kvôli čínskej hrozbe oslabiliVýkonnosť akcií spoločnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing za posledných 5 rokov. (zdroj: Investing)

 

Teraz najčítanejšie

ProfitLevel_Lucia Zarska

Lucia Zarska

Som spoluzakladateľkou webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pro každého, stačí len vedieť ako na to. Aj preto som sa rozhodla v oblasti finančných trhov nasmerovať svoje ďalšie kroky na pozíciu analytičky. V pozícii hlavnej analytičky brokerskej spoločnosti ProfitLevel sa teraz venujem tejto téme podrobnejšie. Zároveň sa snažím pokračovať v písaní odborných textov o kapitálových trhoch do médií a na blogy. https://www.linkedin.com/in/lucia-%C5%BE%C3%A1rska-356b40b2/