Denník N

P. Vandal: Pekelná muzika I & II (Čitateľský denník 35 — 36/2022)

„Jedno z najšialenejších spaní sme zažili v južných Čechách. Koncert bol vynikajúci, veľa ľudí, dobrá atmosféra, klub perfektný. Spanie bolo tiež na pomery rockového klubu vyšperkované. Zádrhel bol v tom, že v noci boli vonku mínusové teploty a v spacej miestnosti sa nedalo zakúriť. Klepali sme sa od zimy, naobliekaní v bundách, na bundách ešte tričká. Ja jediný som mal spacák na mínus pätnásť, ale mrzol som v ňom. Zalomili sme a triasli sa do rána. Keď som sa zobudil, pozerám a Valér má jednu nohu zabalenú v tenkom obale môjho spacáka. Hovorím mu, že je lofas, že to vôbec nepomôže, a on, že to dobre vie, ale nevedel si pomôcť.“

Pohľad na undergroundovú hudobnú scénu z pozície interpreta je niekedy tristný — prebdené noci, pochybná strava, neustále cestovanie a sťahovanie nástrojov cez polovicu krajiny. A nakoniec vám prídu na koncert traja ľudia, z toho dvaja opití.

Prečo to vôbec robiť? Kto súdny by si po celotýždennej práci rozbil víkend búchaním do bicích, trhaním strún a vydávaním divokého revu? No predsa nadšenci, ako sú tí z kapely Čad.

V oboch častiach Pekelnej muziky, ktorých vydanie delí jedno celé desaťročie, spomína Pišta Vandal na počiatky svojej kapely. Krátke epizódky o dospievaní, prvých hudobných pokusoch, podivuhodných postavičkách s ešte podivuhodnejšími prezývkami (Syr Krebsinen, Mesokiler, Jóvan Karpáty), cestovaní po všetkých možných kútoch Slovenska i Európy. A o tráviacich ťažkostiach istého vysokého moderátora z Rádia_FM.

Pišta píše úsporne, vulgárne, mystifikačne. Pridajte si k tomu okrajový hudobný žáner, okolo ktorého sa to celé točí, a vypadne vám kniha, ktorá určite nie je pre každého. My sme sa však spoločne s pani manželkou pri čítaní tejto spisby na našej tohtoročnej dovolenke neprestajne usmievali popod fúz. Presne tak to vtedy bolo.

P. Vandal: Pekelná muzika I 
Limerick 2010
123 strán
*
70 %

P. Vandal: Pekelná muzika II
Limerick 2020
134 strán
*
80 %

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.