Denník N

Nejasná budúcnosť Richarda Sulíka.

November89 priniesol o.i. dilemu, ako sa dokážu transformovať dva odlišné systémy v rámci jedného štátu. Nemeckého štátu, ktorý nebol vojenskou hrozbou a svojim partnerom nekecal (historicky) do ľudskoprávnych otázok. Dnes dederónske Sasko vytvára (po Bavorsku) najlepšie podmienky pre podnikanie a v čase predpandemických deficitov dosahovalo Nemecko najväčšie obchodné prebytky … obchodný model outsorcoval obranu na amíkov, energie na Rusov, menový manažment na ECB a dopyt (po všetkom nemeckom) na Číňanov.

O tom, že nemeckí kresťanskí demokrati vedeli oceniť maďarské postoje v procese zjednotenia krajiny svedčia aj investície, ktoré sa Slovensku oblúkom vyhli a ich skrytá slabosť pre maďarské postoje na únijnom ihrisku je len rubovou stranou tej istej mince.

Popri proamerickom Dzurindovi a proruskom Ficovi bolo dôležité, aby naša transformácia korešpondovala s nemeckými skúsenosťami a našla u nás dôstojné politické zázemie. Táto úloha pripadla Richardovi Sulíkovi. Teda skôr mala. Namiesto využitia Merkelovej sympatií pre miklošovké reformy prišlo táranie v nemeckej TV, posielanie Angely do politického dôchodku a migračná kríza … veď viete. Celé zle. Ak sa okolo Sulíka vytvorila gloriola úspešného podnikateľa nemeckého strihu, dnes mu stačia nehnuteľnosti (poliklinika Tehelná), pôda neznámych vlastníkov (poslanec Žiak), kilečká pre živnostníkov a spory so všetkými, ktorí neuznávajú jeho “prirodzený“ nárok na post ministra financií.

Aj slon v porceláne pôsobí ako baletný majster a bezgaťkový optimizmus zdanlivej odbornosti len prehlbuje pocit o strane odborníkov – bez odborníkov …

Ak dnes Nemecko ústami nediplomatickej diplomacie zelených prestáva cítiť historickú zodpovednosť za osud Európy a úspešne likviduje piliere nemeckej prosperity, mohol by si Richard položiť otázku, či aj on už nie je len prechodový môstik k niečomu progresívnejšiemu, viac atlantickému, pre ktoré by bola Európa bez hraníc rizikom udržania budúcej dominancie. Obávam sa, že jeho šanca iba precválala popri ňom bez toho, aby si ju všimol.

Želám daždivý deň.

Teraz najčítanejšie