Denník N

TOP 5 knižných noviniek (august, 2022)

Každý deň vyjde na svete viac kníh, ako sme schopní prečítať za celý život. Ponuka je pestrá, a preto je potrebné si pozorne vyberať, do akej knihy investujeme svoje peniaze a čas. Život je prikrátky na to, aby sme čítali zlé knihy. Keďže je nemožné písať rozsiahlejšie recenzie na každú jednu knihu, ktorá sa mi dostala do rúk či ma zaujala, v rubrike TOP 5 knižných noviniek budem pravidelne upozorňovať na zaujímavé knižné tituly, ktoré vychádzajú, resp. už vyšli a stoja za prečítanie.

1. Čo je život

„Jedinečný sprievodca zázrakmi a zložitosťou života.“ Bill Bryson

Svetoznámy biológ Paul Nurse zasvätil kariéru odkrývaniu tajomstiev bunkového života. V knihe Čo je život? sa podujal na neľahkú úlohu vysvetliť, čo znamená byť nažive spôsobom, aby tomu porozumel každý čitateľ.

Na spoločnej ceste za poznaním autor krok za krokom objasňuje päť zásadných princípov, na ktorých stojí biológia – bunka, gén, vývoj prirodzeným výberom, život ako chémia, život ako informácia. Nurse predstavuje čitateľovi osobnosti, ktoré sa postarali o najväčšie pokroky vo vedeckom výskume. Čerpajúc zo svojich skúseností z laboratória či mimo neho rozpráva o zdolávaní prekážok, o šťastných náhodách a vzrušujúcich chvíľach historických objavov.

Autorov štýl pulzuje úžasom z bohatstva života, ale aj naliehavosťou úlohy, ktorú v súčasnosti zohráva biológia. Ak chceme zvládnuť všetky dnešné problémy ľudstva – od klimatickej zmeny cez pandémie až po biodiverzitu a potravinovú bezpečnosť – musíme v prvom rade pochopiť, čo je život.

Knihu Čo je život si môžete zakúpiť tu

2. Telo si pamätá

Mozog, myseľ a telo pri liečení traumy

Priekopnícky vedec mení naše pochopenie traumy a prináša novú paradigmu uzdravenia.

Doktor Bessel van der Kolk, ktorý patrí medzi najlepších odborníkov na traumu na celom svete, viac ako tridsať rokov pracuje s tými, ktorí prežili. V knihe Telo si pamätá využíva vedecký pokrok na to, aby ukázal, ako trauma doslova pretvorí telo aj mozog, pričom znemožní schopnosť prežívať pôžitok, zaangažovanosť, sebakontrolu či dôveru. Skúma inovatívne prístupy k liečbe – od neurofeedbacku a meditácie k športu, divadlu či joge –, ktoré ponúkajú nové cesty k uzdraveniu tým, že aktivujú prirodzenú neuroplasticitu mozgu. Kniha Telo si pamätá sa zakladá na vlastnom výskume Bessela van der Kolka, ako aj iných popredných vedcov, a odhaľuje nekonečnú moc našich vzťahov liečiť aj raniť. Okrem toho ponúka novú nádej, že dokážeme znovu vziať život do vlastných rúk.

Knihu Telo si pamätá si môžete zakúpiť tu

3. Sapiens a neandertálec: Rozpravy o živote

Paleolit, mezolit, neolit: časovo tak vzdialené obdobia, že mnohí z nás majú problém ich zaradiť. Predstaviť si, ako sa vtedy žilo, je takmer nemožné. Môžeme však povedať, že naši pravekí predkovia sú nám úplne cudzí? Spisovateľ Juan José Millás je presvedčený o opaku. Preto požiadal Juana Luisa Arsuagu, jedného z najgeniálnejších paleontológov svojej generácie, aby ho sprevádzal pri objavovaní našich koreňov.

Millás, ktorý sa od detstva označuje za neandertálca, kombinuje svoje rozprávačské schopnosti s odbornými znalosťami svojho akademického spoločníka, ktorý má dostatok vedomostí o ostatných druhoch rodu Homo, aby nás previedol biomechanikou a sexuálnym dimorfizmom, dvojnohým držaním tela a chrupom, australopitekom Lucy a oholenou bradou Alexandra Veľkého, či základnými zlomovými bodmi, ako je napríklad objavenie schopnosti hodiť
kameňom a rozdelenie práce na lovcov a zberačov.

Ako Don Quijote so svojím Sanchom Panzom nás obaja berú na zábavnú a poučnú výpravu za tajomstvami ľudskej evolúcie v duchu najlepšej vedeckej popularizácie.

Knihu Sapiens a neandertálec: Rozpravy o živote si môžete zakúpiť tu

4. Ruské storočie vojen

Víťazstvá a porážky od Stalina po Putina

Kniha Ruské storočie vojen opisuje komplikovanosť vzťahov Ruska a ruského národa k Západu, ako aj často agresívnu politiku Moskvy voči svojim susedom. Autor v nej odkrýva detaily krutého mocenského boja kremeľských elít, nemilosrdnosť Stalinových čistiek, brutálne metódy bezpečnostného aparátu v boji s domnelými alebo so skutočnými nepriateľmi, ale aj obrovské utrpenie a hrdinstvo, ktoré počas druhej svetovej vojny sprevádzali boj proti Hitlerovmu Nemecku.

Kapitoly venované dlhej ére vlády Leonida Brežneva približujú problematické vzťahy Sovietskeho zväzu s komunistickou Čínou a odhaľujú tiež, prečo dnešné ruské elity a veľká časť ruskej spoločnosti pociťujú nostalgiu za existenciou Sovietskeho zväzu. Rozporuplný vzťah moskovských vládcov k svojim vlastným občanom demonštrujú tragické príbehy Černobyľskej atómovej elektrárne a raketovej ponorky Kursk. Autor zároveň odkrýva detaily pôsobenia síl, ktoré mali za následok nástup reformného Gorbačovovho vedenia, následnú deštrukciu dovtedy zdanlivo nezničiteľného komunistického impéria, ale aj príčiny recidívy imperiálnej agresivity, ktoré viedli k napadnutiu Ukrajiny.

Knihu Ruské storočie vojen si môžete zakúpiť tu

Pozri tiež:

Eseje, ktoré vám môžu zmeniť myslenie – parazitujúce ilúzie, bieda intelektualizmu a ďalšie

5. Molekula šťastia

Ako jedna chemická látka v mozgu podnecuje lásku, sex a kreativitu.

Prečo sme posadnutí vecami, ktoré chceme a prestanú nás zaujímať vo chvíli, keď ich dosiahneme? Prečo je závislosť „absolútne logická“ pre závislého? Odpoveďou na tieto a mnohé ďalšie otázky je jedno slovo: dopamín. Dopamín je chemická látka, ktorá si vždy pýta viac – viac vecí, viac podnetov, viac prekvapení. Pri honbe za týmto všetkým nás neodrádzajú emócie, strach ani morálka. Dopamín je dôvodom, prečo hľadáme a uspejeme, prečo objavujeme a prosperujeme. Ale aj prečo hazardujeme a mrháme.

Knihu Molekula šťastia si môžete zakúpiť tu

6. (BONUSOVÁ) Veľká panda a malý drak

Každý z nás si v živote prechádza nielen rozkvitnutou jarou a krásnym letom. Prekonať musíme aj jeseň a krutú zimu. Dobre tomu rozumejú aj veľká panda a malý drak. Sami nevedia, kam až ich zavedie ich stretnutie, no cestou sa z nich stanú nerozluční priatelia, ktorí sú pripravení poradiť si a povzbudiť sa.
V tejto malej knižke plnej múdrosti, odhodlania a láskavých slov poradia aj vám. Obzvlášť, keď zažívate svoju zimu – trápenie a neistotu v hocijakom tvare či hocijakej veľkosti. Nežné a do duše prenikajúce rozhovory medzi pandou a drakom vám pripomenú, čo má v živote skutočnú cenu a nad čím sa trápime zbytočne. Z každej strany sa k vám prihovára ilustrácia, do ktorej James Norbury vložil kúsok seba. Svojím umením chce šíriť povzbudenie pre všetkých, ktorí v živote stratili svoju cestu. Práve tá je v našich životoch najdôležitejšia. Alebo je dôležitejší cieľ? Keď sa na to malý drak pýta veľkej a hlavne múdrej pandy, odpovedá mu: „Najdôležitejšia ja spoločnosť.“

Knihu Veľká panda a malý drak si môžete zakúpiť tu

Teraz najčítanejšie

Albert Lučanský

Vyštudoval som históriu a slovenskú literatúru a literárnu vedu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde si v súčasnosti aj robím doktorát z literárnej vedy. Medzi moje záľuby patrí čítanie kníh o literatúre, histórii, filozofii, religionistike či psychológii. Moje knižné blogy na Denníku N sa obsahovo týkajú kníh, ktoré sa mi dostali do rúk (novšie aj staršie). Ak máte záujem o recenzovanie knihy či spoluprácu, kontaktujte ma a dohodneme sa :-)