Denník N

Xi Jinping, autokrat ktorý sleduje Putinovu cestu

Zdroj ilustrácie: https://japan-forward.com/when-the-world-wasnt-looking-china-built-the-perfect-dictatorship/
Zdroj ilustrácie: https://japan-forward.com/when-the-world-wasnt-looking-china-built-the-perfect-dictatorship/

Xi Jinping sa bude uchádzať o tretie volebné obdobie Generálneho tajomníka strany, táto udalosť bude bezprecedentná pretože znamená, že Čína sa stáva krajinou jedného muža.

Každé ráno začínam s čítaním zahraničných novín, medzi moje najobľúbenejšie patria Economist či Financial Times, aj vďaka študentským zľavám sú tieto média prístupné aj mladšiemu publiku. Zaujal ma článok o fašizácii Ruskej federácie, v ňom bola spomenutá konkrétna informácia, v 90. rokoch Alexander Yakolev, ideológ reforiem Michaila Gorbačova, označil tajné služby za kolísku fašizmu v Rusku. Nemýlil sa, z tajnej služby pochádzal aj Vladimír Putin, súčasný diktátor v Rusku.

Rusku federáciu ale ovládol vďaka skupine liberálnych naivných oligarchov, ktorých neskôr vytlačili silovici, ktorí pochádzajú z rovnakého prostredia ako Putin. V Rusku zdrojom moci boli tajné služby a ľudia v okolí nich. O tom ale existuje rozsiahla literatúra aj rôzne články v médiách. Ale aká je vlastne situácia v Číne?

Zjazd strany

V zahraničnej tlači sa častejšie spomína nadchádzajúci veľký zjazd komunistickej strany. Podstatná informácia je to práve z dôvodu, že na nej sa bude voliť vedenie komunistickej strany. Predseda Xi Jinping (budem používať anglickú spisovnosť mien) sa bude uchádzať o svoju pozíciu, teda už o tretí mandát, čo je bezprecedentná vec, pretože doteraz bol mandát generálneho tajomníka obmedzený na dve obdobia. Toto Xi Jinping zmenil na straníckom kongrese v roku 2018. V roku 2018 mal Xi Jinping už obrovsky vplyv v komunistickej strane. Mal ho aj vďaka tomu, že svojich odporcov zlikvidoval. Ako najvýznamnejší príklad môžem uviesť Zhou Yongkanga, ktorý bol členom politbyra, čo je najvyšší orgán strany, v časoch predchodcu Xi Jinpinga. Zhou Yongkang bol obvinený z korupcie, bol zbavený svojich postov a odsúdený na doživotie v roku 2015, Yongkang patril medzi tých, ktorí nepodporili Xi vo voľbách v 2012. Túto situáciu vieme prirovnať k „anti-party group“ v 50. rokoch po Stalinovej smrti v Sovietskom zväze, kedy boli odstránení významní predstavitelia strany v prospech Nikita Chruščova. Xi Jinping viedol protikorupčný bod, ktorý v skutočnosti bol o likvidácii opozície v rámci strany.

Ovládnutie však nie je absolútne, aj dnes má Xi Jinping svojich oponentov, či čelí väčšej nespokojnosti. Xi sa počas pandémie uzatvoril vo vnútri Číny, nezúčastnil sa viacerých stretnutí, ako napríklad na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN či G20 v Ríme. V médiách sa spomínali problémy v rámci strany a problémy s nespokojnými podnikateľmi či Šanghajskou skupinou strany. Napríklad Bloomberg informoval o exode bohatých z Číny, dôvodom je údajne striktná politika Zero-Covid, o ktorej budem písať nižšie.

Čo je dôležité zmieniť, že Xi Jinpingovi sa podarilo získať oveľa väčšiu moc zvolením nového šéfa štátnej bezpečnosti, ktorým sa stal Wang Xiaohong. Wang, dlhodobý priateľ generálneho tajomníka obsadil pozíciu, ktorú nemal Xi priamo pod kontrolou a chýbala do obsadenia kompletnej trojice – poliere čínskej moci. Xi Jinping tak obsadil Ľudovú armádu, propagandistické orgány ale už aj políciu. Xi si takto konsoliduje svoje pozície pred blížiacim sa straníckym snemom.

Xi Jinping nie je obyčajný štatista, od 2012 mal obrovské ambície, ako sám opisoval, v Číne sú tri éry, éra Maa Ce-tunga, éra Denga a reformná éra Xi Jinpinga. Xi Jinping po dlhšom období bol aj prvý, ktorý začal sa orientovať aj na ideologickej rovine. Čína pod predsedníctvom reformného Denga sa orientovala na západ, vytvoril sa ekonomický čínsky drak otvorený investorom, akého poznáme dnes. Xi Jinping začal dávať väčší priestor ľavicovej ideológii, marxizmu a maoizmu. Prednedávnom napísal a zverejnil svoju ideológiu myšlienok, populárnu na ľavicových fórach platformy Reddit. Myšlienky sú dôležitým ideologickým predmetom, určujú smer komunistickej strany, myšlienky mal Mao-ce tung, myšlienky predstavujú smerovanie strany a hlavný kanonický ideologický nástroj, čo Xi dosiahol v roku 2017. Už vtedy sa začalo písať o tom, že Xi chce zostať do smrti vládcom Číny.

Problémy – Covid a Taiwan

Zero covid policy, politika nulovej tolerancie Covidu v Číne. Veľmi často spomínaná vec, v negatívnom obraze. Ľudia mohli vidieť videá z zavretého Šanghaju, kde nikto nesmel opustiť svoje paneláky, či videá prázdnych regálov v obchodoch. Lockdown či karanténa prikázaná na základe aplikácie v mobile, firmy nútené zatvárať svoju prevádzku kvli karanténe. Prakticky to predstavuje všetko, na čo myslí klasický konšpirátor na Slovenskej scéne ako cez Covid chce vláda ovládať masy.

Aký je ale dôvod tejto politiky? Bloomberg zverejnil pekný koncept dôvodov, prečo táto politika pokračuje.

Čína sa chváli malým počtom mŕtvych a ako príklad spomína vysoký počet obetí v USA. Podľa vládnych odhadov táto politika zabránila miliónu obetí a 50 miliónom nakazených. Podľa štúdii ak by sa Omicron nečakane začal rozširovať, spôsobil by zhruba milión a pol obetí. Čína je známa zlou sieťou nemocníc či nedostatočnými medicínskymi kapacitami, tsunami pozitívnych by spôsobila katastrofu. Zároveň Čína má problémy s vakcináciou, Čína má obmedzený prístup k západným vakcínami a očkuje svojimi, štúdiami preukázanými s malou účinnosťou. Okrem toho, len niečo nad 50 % je zaočkovaných v skupine obyvateľstva nad 80 rokov. Ekonomický dopad je podľa odhadov vlády taký, že je lepšie udržať nižší rast kvôli karanténam než celý výpadok sektorov kvôli veľkej vlne. Katastrofická vlna by spôsobila aj veľké škody svetovej ekonomike a na trhu s komoditami, pretože by došlo k obrovským výpadkom v reťazcoch. Zároveň Xi Jinping nechce pandemickú vlnu pred kongresom, čo by predstavovalo ohrozenie.

Zjednotenie Taiwanu a Číny je veľkým cieľom Xi Jinpinga. Musíme si uvedomiť, že od 2012 došlo k nacionalizácii populácie v Číne. Sú správy o tom ,že menej mladých Číňanov chce študovať v US, údajne kvôli silnejúcim antiamerikanistickým náladám. Čínska propaganda za vlády Xi Jinpinga sa stala podstatne agresívnejšou, ako príklad vieme uviesť kedy vyzývali na zostrelenie lietadla v ktorom letela Pelosi na Taiwan. Tento nebezpečný nacionalistický trend len utvrďuje Xi Jinpinga, aby došlo k „zjednoteniu“. Taiwan ale má opačný názor. Taiwanská armáda začala modernizovať svoje bojové schopnosti, nakúpili moderné americké tanky, či vrtuľníky s modernými raketami vzduch-zem. Taiwan potom, čo vidí, čo sa deje v Hong-Kongu, kde dochádza k úplnému ovládnutiu mesta komunistami, má menší záujem na zjednotení, čo svedčia hlavne ankety obyvateľstva, aj keď stále väčšina ľudí nechce vyhlásiť „nezávislosť“. Komunisti dávajú najavo, že k zjednoteniu dôjde, diplomaticky či obsadením ostrova. Ich ochotu môžeme vidieť aj dnes pri predvádzaní moci pri Taiwane.

Avšak netreba podliehať panike, aj keď je Čínska armáda najväčšou, ich technológie také nie sú, a niektorí analytici ju považujú za „overrated“. Napríklad námorníctvo, Čína má dve lietadlové lode vybudované na sovietskom vzore, to platí aj pre väčšinu letectva či PVO. Čína napríklad používa SU-35, SU-30 či SU-27. Napríklad najnovšie J-20 používali donedávna ruské motory. Hlavné bojové tanky sú budované na základe ruských T-72, systém protivzdušnej obrany HQ-9 je derivát systému S-300. Okrem toho, Čínska armáda naposledy viedla bojové operácie vo Vietname, čiže sa jedná zatiaľ o armádu na papieri, ako Ruská armáda, čo vidíme na Ukrajine. Čo tým chcem naznačiť je, že obsadenie Taiwanu by bol krvavý konflikt, pre Čínu, s nepredstaviteľnými následkami aj pre Xi Jinpinga.

V najbližšom období svet uvidí, či sa potvrdí, že Čína je diktatúrou jedného človeka, človeka ktorý odstránil všetky zábrany pri vstupe do absolútnej nadvlády. Človeka, ktorého rodina bola obeťou červeného teroru Maa Ce-tunga a ktorý sa sám stal nočnou morou pre etnické menšiny, ako sú Ujguri. Xi Jinping je na ceste k absolútnej nadvláde, pracuje na Číne, ktorú ovláda jeden človek, tak ako to bolo za Maa či Denga a vyzerá to tak, že to dokáže.

Teraz najčítanejšie

Marián Ruňanin

Svet nebude zničený tými, ktorí sú zlí. Svet bude zničený tými, ktorí sa na to pozerajú a neurobia vôbec nič. (Albert Einstein) Autor je študentom práva, venuje sa politike a právu, sústreďuje sa na situáciu v Číne a Ázii.