Denník N

Ako si vybrať správnu obuv na prácu

obuv na pracu

Byť celý deň na nohách nie je vždy jednoduché. Obzvlášť, keď neustále nosíte obuv, ktorá vám nesedí alebo nie je vhodná pre vašu prácu. Preto by ste výber pracovných topánok nemali podceniť. Nechcete ísť predsa domov s pocitom, že vám každú chvíľu odpadnú nohy.

Váš výber bude závisieť od niekoľkých faktorov. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že každá pracovná obuv je rovnaká. No musíte myslieť napríklad aj na to, či je pre vás dôležitý komfort, odolnosť alebo priedušnosť.

Ako teda nájsť správnu obuv na prácu? Pracovná obuv by mala byť navrhnutá s ohľadom na bezpečnosť. No nejde len o ochranu pred vonkajšími vplyvmi, ale aj o zdravie vašich nôh. Nevhodná pracovná obuv môže výrazne zaťažovať vaše kĺby a kosti, čo môže viesť k bolestivým stavom. Navyše ak vám topánky nesedia, môže to ovplyvniť vašu náladu a pracovný výkon.

Pred kúpou si vyskúšajte čo najviac párov. Aj keď sa vám zdá, že vám topánky sedia, mali by ste sa aj tak uistiť, že nie sú príliš krátke, úzke alebo voľné. Ako najlepšie otestovať veľkosť topánok:

topanky na pracu
  • Posuňte chodidlo dopredu. Vaše prsty by sa mali dotýkať prednej časti topánky. Potom pokrčte koleno smerom dopredu. Zmestí sa váš ukazovák medzi pätu a zadnú časť topánky? Ak áno, môžete prejsť na ďalší bod.
  • Topánky by sa mali ohýbať na prednej časti chodidla. Nikdy si nevyberajte topánku, ktorá sa ohýba v oblasti klenby, pretože to znamená, že neposkytuje dostatočnú oporu.
  • Šnúrky by mali pomôcť udržať vaše chodidlo na mieste bez toho, aby ste mali pocit, že sú nepríjemne zatiahnuté.
  • Nezabudnite si topánky skúšať s ponožkami, ktoré budete nosiť do práce. Odporúčame ponožky z bambusového textilu, ktoré majú antibakteriálne vlastnosti.

Topánky do každého počasia

Ak často čelíte nepriaznivým poveternostným podmienkam, mali by ste si nájsť zateplenú obuv, aby vaše nohy zostali v teple a suchu. Topánky s bočným zipsom sú obľúbené medzi ľuďmi, ktorí pracujú v teréne. Jednou z najdôležitejších vlastností, ktoré by ste mali skontrolovať je odpruženosť podrážky. Ľudia počas svojho života urobia v priemere približne 20 miliónov krokov. Pri práci sa chcete uistiť, že každý krok je pre vás pohodlný. Najlepší spôsob, ako dosiahnuť takýto cieľ, je vybrať si pracovnú obuv, ktorá ponúka dostatočné odpruženie medzi vašimi nohami a podrážkou.

pracovne topanky

S rovnakou precíznosťou by ste si mali vyberať všetko pracovné oblečenie. Dbajte na svoje pohodlie a zdravie. Kúpte si profi montérky a nezabúdajte na potrebné bezpečnostné prvky ako pracovné rukavice, rúška či respirátory a ochranné okuliare. Chápeme, že nie vždy je to lacná záležitosť, no vaše zdravie je v každom prípade najdôležitejšie. Myslite na svoju budúcnosť a nešetrite na sebe.


Foto: elements.envato.com

Teraz najčítanejšie