Denník N

Toto sú obľúbené letné brigády a spôsoby, ako sa na ne pripraviť

studentska brigada

Horúce letné dni lákajú nielen k vode, ale pre mnohých mladých ľudí predstavujú zaujímavú príležitosť, ako si privyrobiť. Využiť voľný čas zmysluplne, niečo nové sa naučiť a niečo si zarobiť, toto sú tie hlavné body, prečo mladých rôzne brigády motivujú. Viete, ktoré sú dlhodobo medzi mladými obľúbené a ako sa pripraviť?

Skôr ako si začnete hľadať brigádu… 

Hľadanie brigády je v dnešnej „internetovej dobe“ jednoduchšie, ako kedykoľvek predtým. Treba si však uvedomiť, že rovnako ako sa môžete stretnúť s neserióznymi ponukami, tak sa aj potenciálni zamestnávatelia často stretávajú s neserióznym prístupom zo strany záujemcov. Skôr teda ako začnete pátrať po ponukách brigád, ujasnite si svoje požiadavky a nastavte si očakávania. Kým pre niekoho môže byť hlavnou prioritou získanie nových skúseností, iní naopak ocenia čo najvyššiu finančnú odmenu, prípadne pohodovú pracovnú atmosféru.

Ak ešte neviete, v ktorých oblastiach by ste si chceli hľadať brigádu, možno vás inšpirujú nasledovné riadky, v ktorých sa pozrieme na tie najobľúbenejšie.

hladanie si prace na webe

Brigáda v gastro sektore – čašník alebo pomocná sila 

Po uvoľnení je odvšadiaľ počuť, že v gastro sektore chýba pracovná sila. Nemá kto variť a nemá kto obsluhovať. Vyskúšať si prácu čašníka či pomocníka v kuchyni alebo za barom môže byť zaujímavou skúsenosťou a ak budete mať šťastie na štedré prepitné, tak si aj celkom slušne privyrobíte. V prípade, že chcete spojiť aj príjemné s užitočným, skúste si prácu v bufete niekde pri jazere či na kúpalisku. Pripravte sa však na to, že práca v gastre nie je jednoduchá a ako čašník nachodíte počas zmeny aj niekoľko kilometrov, poriadna pracovná obuv je preto základom, na ktorý netreba zabúdať.

Pomocné práce pri sťahovaní a manuálne brigády

Ak máte dostatok sily a nebojíte sa zašpiniť, slušne si dokážete zarobiť aj manuálnymi prácami napríklad na stavbách alebo pri sťahovaní. Dôvod je jednoduchý, nemôže ich vykonávať každý, keďže si vyžadujú fyzickú zdatnosť a usilovnosť.

Netreba však zabúdať na svoje fyzické limity a tiež ochranu pri práci. Pracovná obuv, nástroje na prenášanie bremien, ale napríklad aj pracovní tepláky by vo vašej brigádnickej výbave určite nemali chýbať.

Práca na letných festivaloch a koncertoch

Veľa mladých ľudí sa snaží vypomáhať na letných festivaloch, koncertoch a iných akciách, často dokonca len za symbolickú odmenu. Tou hlavnou odmenou sú totiž zážitky, ktoré na vás popri práci čakajú a pochopiteľne aj vstupné zadarmo, ktoré si vychutnáte v čase oddychu. Typickým príkladom je práca na parkovisku, v rámci ktorej budete usmerňovať návštevníkov. Stačí sa obrniť trpezlivosťou, zobrať si dostatok vody, vypýtať si od zamestnávateľa reflexné vesty a následne vyžadovať dodržiavanie pokynov pri parkovaní.

praca na festivale

Samozrejme, ponuka brigád vás nutne nemusí zaujímať iba počas školských prázdnin, najmä časovo menej náročné brigády sú ideálne pre každého, kto si chce privyrobiť aj inokedy počas roka. Jednoducho, komu sa nelení, tomu sa zelení…


Foto: elements.envato.com

Teraz najčítanejšie