Denník N

Ako vyčistiť biele tenisky?

Kto by nemiloval biele tenisky? Sú praktické, pohodlné a ľahko sa kombinujú. Ja som si biele tenisky obľúbila natoľko, že ich nosím takmer všade. Do práce, na výlet, ale aj festivaly. Časom som však zistila, že blato, dážď aj slnko sú ich veľkým nepriateľom. Nechcela som sa ich vzdať, preto som si osvojila niekoľko spôsobov ako ich jednoducho vyčistiť.

Existujú tisícky spôsobov ako nosiť biele tenisky. K nohaviciam, sukni, saku, ale aj k šatám. Jediné, čo ma od ich nosenia odrádzalo, bolo počasie. Často je nevyspytateľné a ak som si aj ráno dala biele tenisky s istotou, že nebude pršať, poobede ma samozrejme prepadol lejak ako nikdy predtým. Na pobavenie bolo aj zistenie, že ich nemám ako vyčistiť, pretože doma nemám žiadny čistiaci roztok či penu. Neostalo mi nič iné, iba využiť domáce prostriedky na ich vyčistenie.

Čistenie bielych tenisiek so sódou bikarbónou 

Tento spôsob je vhodný najmä na textilné tenisky, na koži by mohli malé častice sódy bikarbóny zanechať škrabance. Čo budete potrebovať na vyčistenie bielych tenisiek za pomoci sódy bikarbóny:

  • 1 lyžicu sódy bikarbóny,
  • pol lyžice vody,
  • zubnú kefku.

V miske pomaly zmiešajte sódu bikarbónu s vodou. Vznikne vám kašička, ktorú následne opatrne aplikujte na špinavý povrch bielych tenisiek. Ja som použila starú zubnú kefku, ktorá odstráni všetky voľné nečistoty. Zmes nechajte niekoľko hodín pôsobiť na povrchu, a potom tenisky opláchnite vlažnou vodou.

Zázrak z kozmetickej tašky vyčistí aj biele tenisky

Využite potenciál micelárnej vody naplno. Nemusíte ňou večer zotrieť len celodenný make up, ale dokážete ňou aj jemne vyčistiť vaše biele tenisky. Budete potrebovať len pár kvapiek micelárnej vody, kozmetický tampón alebo leštiacu handričku. Tento tip som si overila najmä na povrchoch z kože, gumy a semišu.

Na vyčistenie skúste zubnú pastu

V kozmetickej taštke môžete nájsť aj druhú pomôcku na čistenie bielych tenisiek. Stačí v nej vyhrabať čisto bielu zubnú pastu a jej „kamarátku“ kefku. Naneste kúsok pasty na kefku, pridajte pár kvapiek vody a krúživými pohybmi čistite biely povrch tenisiek.

A čo pranie bielych tenisiek?

Pranie bielych tenisiek je často diskutovaná téma. Nepokazí mi to tenisky? Či nebodaj aj práčku? Ja som si povedala: „neskúsiš, nevieš!“ Nabrala som odvahu, šupla tenisky do práčky a netrpezlivo sledovala, ako sa biele tenisky krútia v práčke. Našťastie prežili, tak som to ešte pár krát skúsila a dnes sa môžem hrdo podeliť so skúsenosťami:

  • Perte iba biele plátenné tenisky, iné materiály by sa mohli v práčke poškodiť.
  • Tenisky vložte do umývacieho vrecka alebo do starej obliečky na vankúš, tak aby neboli v priamom kontakte s bubnom.
  • Do práčky môžete pridať niečo mäkké, aby sa tenisky veľmi nepoudierali. Ja zvyčajne prihodím handry na podlahu a okná.
  • Namiesto práškového pracieho prostriedku použite tekutý.
  • Nastavte jemný umývací cyklus a studenú vodu.

Verím, že vám moje rady pomôžu zachrániť biele tenisky pred katastrofou. Myslite však na to, že vaše tenisky môžu byť iné ako tie moje a nemusia všetky tipy fungovať na 100 %.

PS: Prevencia je lepšia ako liečba. Najjednoduchší spôsob ako udržať biele tenisky čisté je pravidelne používať prostriedky v starostlivosti o obuv.

Teraz najčítanejšie

Silvia Machotková

Odjakživa sa snažím starať o svoje zdravie - cvičím, varím samé zdravé dobroty a študujem, čo je pre moje telo prospešné a čo nie je. Verím, že pre náš život je pohyb a vyvážená strava veľmi dôležitá. Veľmi ma zaujíma aj móda a najnovšie módne trendy.