Denník N

Pohľad na stav výberu trénera slovenskej futbalovej reprezentácie.

K výberu trénera našej futbalovej reprezentácie je publikovaných niekoľko príspevkov. Diskusia k textom a názorová odlišnosť je tiež bohatá. Pridávam subjektívny názor na nomináciu. Riziko je v každom prípade nominácie, pre SFZ, pre domáceho či zahraničného trénera.

K výberu trénera našej futbalovej reprezentácie je publikovaných niekoľko príspevkov. Diskusia k textom a názorová odlišnosť je tiež bohatá. Kritické komentáre k činnosti slovenského futbalového zväzu (SFZ) sú v prevahe. Nominácia trénera reprezentácie je významný krok a je dobré keď sa zverejňujú názory odborníkov.
V denníku Šport bol uverejnený rozhovor [1], v ktorom bývalý prezident Únie futbalových trénerov Slovenska (ÚFTS) Ladislav Borbély označil spôsob výberu resp. nomináciu trénera reprezentácie za nekoncepčný a nemal by byť ako tipovanie v stávkovej kancelárii.
Už predtým sme sa z vyjadrenia Prezidenta SFZ dozvedeli [2], že nikto nepredložil návrh kandidáta na post trénera reprezentácie. Do výberu sa nezapojila ani ÚFTS a s  prezidentom SFZ stretne iba vtedy keď potrebuje príspevok na činnosť.
V uvedených rozhovoroch [1,2] sú na jednej strane tvrdenia, ktoré sú pravdivé a podnetné. Na druhej strane je každé vyjadrenie (vrátene tohto textu) zaťažené subjektívnym pohľadom. Vyhlásenia a tvrdenia sú limitované dostupnými informačnými zdrojmi a ich interpretácia je zaťažená vzájomnou antipatiou.

Názor na Slovenskom futbalovom zväze, že Únia je pasívna lebo nedáva podnety vyvoláva otázku:
Má alebo mal SFZ záujem o pomoc pri výbere trénera?
Vo Výkonnom výbore SFZ bol zástupcom trénerov D. Radolský a teraz je L. Jurkemik. V Prezídiu Únie má Zväz zástupcu, ktorým je M. Hasprún. Ak by bol záujem určite by bola možnosť výmeny informácií a konzultácií pri riešení problémov. Aktívna spolupráca medzi SFZ a ÚFTS by mohla byť pre oba subjekty  prospešná.
Komunikácia a negatívne výmeny názorov cez médiá ukazujú opak.  Naznačuje to aj rozhovor, ktorý v Denníku Šport (dňa 15. 7. 2022) poskytol bývalý prezident ÚFTS L. Borbély. Vyjadruje sa na tému angažovania zahraničného trénera aj k celému procesu nominácie. Spochybňuje postup SFZ v procese výberu trénera  reprezentácie.

V ďalšom texte sú v úvodzovkách „citácie viet z denníka Šport“ a za pomlčkou  – sú komentáre autora.
L.B.: „Nominačný proces opäť raz potvrdil svoju nízku koncepčnosť a prevládanie faktoru náhody nad striktnou racionalitou dátových analýz, ktoré v dnešnej dobe jednoznačne dominujú v procesoch takéhoto výberového charakteru.“
– Ako môže posúdiť koncepčnosť a dominanciu prevládania náhody keď na jednaniach SFZ nebol prítomný. Nevie aké dátové analýzy a expertné posúdenia pracovníci SFZ pri výberoch robili.
V rozhovore k obsadeniu trénerského postu futbalovej reprezentácie SR sú aj ďalšie protirečenia.:

 1. a)
  L.B.: „Vychádzajúc zo skúseností iných európskych zväzov je to správna cesta, ktorá by mala byť potvrdená aj výsledkovo, pokiaľ je správny personálny výber trénera.”
  –  Správnosť personálneho výberu sa vždy potvrdí až výsledkami.
  – Skúsenosti iných európskych zväzov ukazujú približne rovnaký výskyt úspechu ako neúspechu. Naznačujú to ďalšie vety L. Borbélyho: „Ukazuje sa, že alternatíva zo zahraničia je jedna z možných ciest. Ukazuje aj to, že to nie je garancia úspechu.“
  – Garancia nie je nikdy, lebo úspech nie je len dielom trénera, ale pravdepodobnosť úspechu je rôzna.
  b)
  L.B.: „Či sa bavíme o domácom, alebo zahraničnom trénerovi, stále je to otázka správneho a precízneho výberu.”
  – Nie definované čo znamená správny a precízny výber. Aj jediný kandidát môže byť vybraný správne a precízne. Výber je limitovaný viacerými okolnosťami. Napríklad precízny výber súvisí s finančnými možnosťami zväzu. Peniaze sú až na prvom mieste!
  c)
  Pri hodnotení kandidáta Francesca Calzona L. Borbély vymenoval 4 výhody, 5 nevýhod a niekoľkými argumentami spochybnil  správnosť voľby. Poznamenáva však, že:
  ,, odporúčanie Hamšíka treba brať do úvahy. Ale nemôžeme postaviť výber trénera len na tom.“
  – Výber trénera určite nebol postavený len na názore Hamšíka. Hamšík trénoval pod rôznymi trénermi aj asistentmi a je predpoklad, že vie posúdiť a porovnať ich kompetentnosť. Jeho odporučenie má nepochybne značnú váhu.
  d)
  L.B.: „Pri Ivanovi Haškovi som mal pocit, že v situácii, v akej sa nachádzame, by dokázal vstúpiť do mentálnej komnaty hráčov a efektívne revitalizovať národný tím.“  „Netvrdím, že mal byť voľba číslo jeden.“
  – Čo vlastne týmito výrokmi autor tvrdí? Ak mám pocit, že tréner dokáže efektívne revitalizovať národný tím tak u mňa musí byť jednička.
  e)
  Na otázku, ktorú položil L. Borbély: „Ak sa Calzona ukáže ako nesprávna voľba, kto ponesie zodpovednosť?“;
  – je jednoznačná odpoveď: Zodpovednosť ponesie tréner. Zodpovednosť ponesú hráči. Zodpovednosť ponesie SFZ resp. Prezident.
  – Je však sporné kto a ako určí správnosť alebo nesprávnosť voľby! Vychádzať sa bude z výsledkov a predvedenej hry. Subjektívne však bude všetko. Všetky posúdenia sú subjektívne. Váha argumentov pre a proti, ako aj rozloženie zodpovednosti na aktérov sú neurčité zložky . Určenie správnosti resp. nesprávnosti voľby trénera by mohlo byť posunuté do vecnej roviny jednoznačným formulovaním cieľov pred podpisom zmluvy s trénerom, napríklad:
  * Pod vedením nového trénera vyhrať dva domáce zápasy Ligy národov.
  * V prípravných zápasoch s účastníkmi MS 2022 alebo inými súpermi odskúšať hráčov a koncepciu hry.
  * Vyriešiť generačnú rekonštrukciu kádra.
  * Koncepciou zlepšiť herný prejav reprezentácie SR.
  * V kvalifikačných zápasoch v roku. 2023 na ME-2024 obstáť výsledkami aj kvalitou herného prejavu.
  To znamená: hrať dôstojnú rolu proti favoritom a zdolať slabšieho účastníka kvalifikácie. Postup na ME2024 je veľmi málo pravdepodobný. Ľahšiu skupinu ako v kvalifikácii na MS 2022 mať nebudeme.
  Je pravdepodobné, že aj pri určení cieľov sa vyskytnú pri hodnotení diametrálne odlišné názory.  Na kritický názor máme právo a vyžadovať koncepčnú prácu vo verejných organizáciách a funkciách je správne. Pozrime sa však aj na seba, lebo v písme sa hovorí: Smietku v oku blížneho vidíš, ale brvno vo svojom nezbadáš!
  f)
  Podľa L. B. „je zmysluplná a koncepčná nominácia postavená na dlhom zamýšľaní, ktoré vyprofiluje minimálne 2-3 mená a nechá ich na posúdenie.“
  – Ale potom či sa to niekomu páči alebo nie, takáto nominácia je tipovaniu v stávkovej kancelárii podobná, lebo úspech nie je zaručený. My takto v partii tipujeme. Dlho sa zamýšľame, vyprofilujeme niekoľko zápasov, posudzujeme typy a vyberáme ich, ale s výhrami je to neisté, biedne. Môžeme len dúfať, že nominácia trénera futbalovej reprezentácie SR bude výhra. Pravdepodobnejšia je remíza, stagnácia slovenského futbalu. Cesta hore je náročná a bolo by vhodné spojiť sily, začať spolupracovať. Slovenský futbalový zväz a Únia futbalových trénerov majú spoločný cieľ: pozdvihnúť úroveň futbalu na Slovensku. Nie je vhodné navzájom spochybňovať činnosť.

Uprednostnil by som trénera zo Slovenska a neočakával by som zázraky, ale len splnenie spomenutých cieľov. Slovenská reprezentácia potrebuje trénera teraz!  L. Borbély spomenul aj dvoch slovenských trénerov perspektívnych pre reprezentáciu  (P. Struhár a M. Gašparík), ktorí mu najviac imponujú, ale podľa neho potrebujú čas. Môžem vymenovať ďalších trénerov, ktorí mohli byť vhodnými kandidátmi:
J. Jarábek, M. Petruš, A. Guľa, P. Staňo, M. Hipp. Menovaní nie sú voľní. V minulosti bola možnosť ich osloviť a aj dnes sa dá vyjednávať.  SFZ zmeškal vlak. Pod tlakom verejnosti nominuje zahraničného trénera.  Čas beží a riešenie stále nie je ukončené. Predpokladám, že finančné podmienky zahraničného trénera sú problémom. Ako vieme záruka úspechu nie je. To si možno uvedomuje aj súčasný adept. Ak si má zhoršiť profil, nech je to aspoň zaplatené.  Riziko je v každom prípade nominácie, pre SFZ, pre domáceho či zahraničného trénera.
SFZ má v dokumente [3], ktorý sa spomína vo vízii Slovenského futbalu v rokoch 2016 – 2019 úlohu vypracovať spôsob výberu reprezentačných trénerov. Je táto úloha splnená? Kto vypracoval dokument? Postupuje sa pri výbere trénerov podľa tohto dokumentu?

Zdroje:
[1]
E. Farkaš, Šport 14.7.2022 17:15 „Diskusia: Calzona? Borbély: Výber trénera reprezentácie nemá byť ako tipovanie v stávkovej kancelárii.“
https://sport.aktuality.sk/c/0FYWjUV/calzona-borbely-vyber-trenera-reprezentacie-nema-byt-ako-tipovanie-v-stavkovej-kancelarii/

[2]

Michal Gavroň, Pravda, 16.6.2022: Kováčik priznáva chybu. Nový tréner bude drahší a zo zahraničia.
https://futbal.pravda.sk/reprezentacia/clanok/630691-kovacik-do-noveho-trenera-investujeme-viac-bude-zo-zahranicia/

[3]
KONCEPCIA ROZVOJ A FUTBALU V SR
https://mediamanager.sportnet.online/media/csm/f/u/t/futbalsfz.sk/ec/fb/ecfbbcd7-053b-48e3-a49b-606025d0c3b0.pdf

Teraz najčítanejšie

Pavol Daučík

Moje články sú o futbale. Nie som fanúšik. Som chemik a (ex)futbalový tréner II. triedy s neplatnou licenciou. Píšem keď musím a mám čas.