Denník N

Bibione na sklonku prázdnin 2022

Dve pandemické sezóny stačili, povedali si zrejme všetci turisti sveta a tento rok sa rozhodli vynahradiť si stratené aktivity, dobrodružstvá, leňošenie… doplňte si čokoľvek.

Svet je krásny, pretože je rôznorodý. Niekomu sa páči blond a niekomu nie. Niekto chce akciu a niekto pohodu, ticho, peace. Dovolenkárov môžeme rozdeliť na tri kategórie – tí, ktorí chodia do Tatier (to sú tí najbohatší), potom lietajúcich turistov a napokon tých, čo to dajú po vlastnej osi –  či už autobusovej, vlakovej, alebo automobilovej.

Napriek propagandistickému masírovaniu, nie je Chorvátsko-slovenské more príliš blízko od Slovenska a v mnohých veciach nemôže konkurovať vyspelejším štátom s cestovným ruchom. Napríklad Taliansku.

My sme si zamilovali Bibione. Na prvý pohľad ospalé letovisko, bez akýchkoľvek turistických pamiatok, doslova vybudované na to, aby sa mohlo postarať o nás. Chodíme tam viac ako 10 rokov a zažili sme ho na jar, v lete, či na jeseň. Každou návštevou sme na tejto lokalite závislejší a ako pozeráme rastúci záujme na stránke Bibione.sk, zďaleka nie sme jediní.

Toto leto praskalo Bibione vo švíkoch ešte viac, ako inokedy. My máme to šťastie, že môžeme robiť aj z domu (teda v podstate odkiaľkoľvek, kde je internet). Viem, že toto privilégium nemá každý, pretože určite by som nikomu neradil ísť dovolenkovať v júli a v auguste, keď sú celozávodné dovolenky a teplota vzduchu pekelne vysoká. Určite nie je múdre ísť si dovolenkovať vtedy, keď je všetko preplnené, nedá sa dýchať a ceny za ubytko sú na maximálnej úrovni. Napríklad náš apartmán stojí počas top sezóny na týždeň okolo 800 eur, začiatkom septembra zaplatíte za to isté menej ako 400 eur, ku koncu mesiaca je to len niečo málo cez 200 eur.

Aj more je to isté, akurát počas horúčav je plné ľudí. Ak tam zavítate v iné mesiace, ako prázdninové, je to oveľa lepšie. S väčším kľudom a priestorom na myšlienky.

Do Bibione je z Bratislavy čo by elektromobilom dorazil, 600 km. Cez Rakúsko, kvalitné diaľnice a eurózónu. Zabudnite na hodinové státia na mýtniciach, zabudnite na (zväčša) kamenisté pláže a ubytko ukryté na kopci.

Bibione je rovinka, takže sa tam dokáže hýbať nielen mladý, zdravý a bohatý človek, ale ktokoľvek. Preto práve tu vídať mnoho vozíčkarov, alebo postarších ľudí, ktorým pohyb už nejde tak, ako za mladi.

Bibione má tiež rado psíkov. Tí majú dokonca aj svojú pláž.

A najlepšie na tom všetkom je, že Bibione = Taliansko. Na prvej pumpe kúpite chutnejšiu kávu, ako kdekoľvek na Slovensku (preháňam, samozrejme, ale v podstate to sedí), pizza tu chutí ako pizza, syr ako syr, zmrzlina ako zmrzlina a Taliančina je stále okúzľujúca.

Z Bibione je to hodinu ďaleko do Benátok, Miramare, či Terstu. Vyše dvoch hodín je Miláno a ďalšie miesta, kde nájdete viac pamiatok a histórie, ako budete schopní absorbovať.

Aké je teda Bibione na sklonku prázdnin? Stále horúce, srdečné, pripravené postarať sa o všetko, čo človek potrebuje. Nemusíte sa prepletať pomedzi pracujúcu inteligenciu, či zbesilo jazdiace autá. Tú sú len turisti, ktorí si prišli užiť krásne dni. Málokedy sa stane, že by to tak nebolo.

O Bibione som písal v týchto starších blogoch:

Bibione v čase koronakrízy: Pri mori s rúškom na tvári?

Veselá Veľká noc. V Bibione

Bibione na jar – čo môžeme očakávať od dovolenky pred hlavnou sezónou?

Bibione, ako sa tam cítiť komfortne a za minimum peňazí – 1. časť 2. časť.

Teraz najčítanejšie

Richard Pliešovský

Po tejto zemi sa pohybujem už päťdesiat rokov. Umenie mi pomáha vidieť svet krajším. Mojou vášňou sú knihy a hudba.