Denník N

Toto sú dôvody, prečo by už začínajúci e-shop mal mať marketingovú stratégiu

strategia digitalneho marketingu

Podľa odhadov pôsobí len na Slovensku viac ako 16 tisíc e-shopov. Aby ste v tejto mase dokázali so svojim začínajúcim e-shopom vyniknúť, potrebujete už od začiatku stavať na pevných základoch.

Mať žiadaný sortiment za konkurencieschopné ceny, kvalitné e-shopové riešenie a zákaznícky servis na vysokej úrovni sú bezpochyby veľmi dôležité, no chýbať by vám nemalo ani vypracovanie marketingovej stratégie. Toto sú dôvody, prečo sa tento krok neoplatí nechávať na neskôr.

Spoznáte svojho zákazníka

Základom marketingovej stratégie pre e-shop je spoznať cieľovú skupinu, teda ideálneho zákazníka, voči ktorému budete viesť vašu komunikáciu a realizovať marketingové aktivity. Pochopiteľne, cieľová skupina nemusí byť iba jedna jediná, no mala by byť zadefinovaná dostatočne konkrétne. V rámci marketingovej stratégie tak spoznáte nielen odpoveď na otázky čo a za akú cenu budete predávať, ale najmä komu budete predávať.

Nastavíte si očakávania a stanovíte ciele

Každá vaša marketingová aktivita by mala sledovať určitý cieľ. Nestačí si iba určiť, že chcete predať. Vaše ciele v rámci marketingovej stratégie by mali byť dostatočne konkrétne a zasadené do časového rámca, aby ste dokázal spätne vyhodnotiť, či sa vám ich darí napĺňať.

marketingova strategia planovanie

Vyberiete nástroje na dosiahnutie týchto cieľov

Robiť niečo len preto, že to robí konkurencia, prípadne len tak skúšať, vás môže obrať o veľa času a prostriedkov bez toho, aby sa dostavili akékoľvek výsledky. V rámci marketingovej stratégie budete mať definované nástroje pomocou, ktorých sa pokúsite svoje ciele dosahovať. Budete napríklad potrebovať profesionálne nastavenie PPC reklám, vyšperkovaný newsletter alebo sa spoľahnete skôr na organické vyhľadávanie?

Vyhnete sa mnohým chybám

Rôzne marketingové pokusy vás môžu hneď zo začiatku oberať o veľa času, energie a zrejme sa nevyhnete ani mnohým začiatočníckym chybám. Typickým príkladom je neefektívne minutie kreditu v rámci PPC reklamných kampaní, ktoré vám okrem negatívnej skúsenosti neprinesú vôbec nič.

marketingová stretégia vypracovanie

Získate cenné údaje

S marketingovou stratégiou úzko súvisí aj vyhodnocovanie rôznych metrík. Čím skôr sa do tejto problematiky dostanete a naučíte sa ich vyhodnocovať, tým viac cenných údajov získate. Využiť ich môžete na rýchlejší rozvoj a skoršie odhalenie prípadných chýb. V každom prípade platí, že ak si na marketingovú stratégiu sami netrúfate, nie je žiadnou hanbou obrátiť sa na odborníkov.


Foto: elements.envato.com

Teraz najčítanejšie