Denník N

Inflácia trápi celý svet

Na Slovensku sme podľa Eurostatu medziročne za mesiac júl 2022 dosiahli infláciu na úrovni 12,8%. Samozrejme, že s takýmto prudkým zdražovaním sme sa nestretli od 90-tych rokov. Od hypotekárnej a ekonomickej krízy v roku 2008 sme boli zvyknutí na dobré časy so stabilnými cenami, lacnými peniazmi v bankách a ekonomickým rastom. Ide však o celosvetový ekonomický problém a dopad post pandemického vývoja na globálnu ekonomiku a energetickú krízu silne ovplyvnenú aj vojnou na Ukrajine. Avšak vývoj v okolitých štátoch je ešte horší napr. Česko 17,3% pobaltské štáty Estónsko, Litva, Lotyšsko všetky nad 20%. Vhľadom k tomu, že sme malá globalizovaná ekonomika ničím sa nevymykáme z celoeurópskeho vývoja.

Je povinnosťou vlády myslieť na ľudí a pomáhať zmierňovať dopady mimoriadneho zdražovania či už je to tzv.  prorodinným balíčkom, stropovaním cien energií pre domácnosti, alebo aj zvyšovaním miezd štátnych zamestnancov a valorizáciou dôchodkov. V ťažkých časoch musíme držať spolu. A vláda nesmie zabúdať, že je tu len vďaka ľuďom s úlohou spravovať štát na prospech všetkych „ĽUDÍ“.

Teraz najčítanejšie

Jozef Krempaský

Som absolventom Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Mám manažérske a podnikateľské skúsenosti. Som človekom, ktorý si ctí hodnoty slobody a demokracie. Záleží mi na spoločenskom a politickom vývoji na Slovensku.